Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музей на изкуството и културата отвори врати в пазарджишкото село Черногорово

| Репортаж
село Черногорово
Снимка: Уикипедия

Музей на изкуството и културата отвори врати в пазарджишкото село Черногорово. В него диджей Емил Йорданов представя лични вещи на известни български артисти. 

Експозицията е подредена в семейния му дом в селото, в специално изградена зала, като целта е посетителите да си припомнят за големите имена на българската музика. Входът е безплатен.

Диджей Емил Йорданов е един от хората, които по време на Covid пандемията избира да живее на село. Наложените ограничения тогава стопират работата му, но това дава шанс на една стара негова мечта да се сбъдне.

"Когато нямаше какво да се прави, реших да си направя Музей на изкуството и културата, защото аз съм много голям ценител на старото българско кино, на изкуството, на културата, на писателите и поетите, които вече не са сред нас. Исках да имам нещо тяхно и те да бъдат увековечени".  

И го прави - абсолютно сам, със собствени средства. 

"200 квадрата разгърната площ. Ще се продължи да се обогатява".

Изграждането на съвременната музейна зала се оказва най-лесната част. 

"Най-трудно е техните роднини да ни повярват, че няма да се подиграем с паметта на тези творци. Трудно съм намерил  тези неща и няма да има вход за музея, всеки може да ги разгледа". 

В момента музеят разполага със малко над 70 експоната. Сред тях е и шапката на Стоянка Мутафова от "Стихийно бедствие". 

"Трудно се докоснах до Муки. Сега сме в прекрасни отношения. Китарата на Гого от "Фамилия Тоника“ също е при мен. Имам награда на Паша Христова".  

Музеят разполага с лични вещи на десетки български артисти.

"Аз съм направил много паметни плочи на тези актьори. Тези хора никога да не бъдат забравени". 

Тенденцията да се купува селски имот, който е в близост до областния град, се запазва и след Covid пандемията. Всички тези хора по свой начин променят местните навици, а селата започват да се пълнят, дори с и с туристи. 

"Имал съм гости от Пловдив, от София. Правих концерт на Тони Димитрова в читалището. Хубаво е да живееш на село. Много е спокойно. Връщат се хората. Моето послание към младото поколение е да обичат българското и да останат в България".  

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От 16 юли отварят за движение столичната ул. "Опълченска"

Утре, 16 юли, се отваря за движение ул."Опълченска" в участъка между булевардите "Тодор Александров" и "Сливница". Възстановяват се маршрутите на градския транспорт: три тролейбусни линии 1, 5, 7, 11 и две автобусни 60 и 74. Това съобщиха от пресцентърът на Столична община.   Ул. "Опълченска" в участъка от бул. "Сливница" до бул. "Тодор..

публикувано на 15.07.25 в 20:13

Правната комисия в НС гласува по-високи глоби за шофиране след употреба на алкохол и наркотици

Правната комисия в НС гласува окончателно по-високи глоби за шофиране след употреба на алкохол и наркотици. Текстовете в Наказателния кодекс бяха предложени от Министерството на правосъдието на днешното заседание на комисията. Депутатите приеха при шофиране с алкохол в кръвта над 1,5 промила глобата за нарушителя да се увеличи от 1000..

публикувано на 15.07.25 в 20:13
Димитър Радев, управител на БНБ

Димитър Радев: Не трябва да се подценява възможността от по-нисък растеж в еврозоната

Управителят на БНБ Димитър Радев предупреди, че не трябва да се подценява възможността от по-нисък растеж в еврозоната. В интервю за испанското издание Econostream Радев коментира, че прогнозите се правят в условията на глобална несигурност и нарастващи геополитически напрежения. "Един от ключовите фактори е фискалната политика. С..

публикувано на 15.07.25 в 19:54

Бракониер на риба от Монтана влиза в затвора

Бракониер на риба от Монтана влиза в затвора. 56-годишният мъж, с прякор Видрата, е лишен от свобода за година и половина и му е наложена глоба от 15 000 лева за незаконен улов на риба в язовир "Огоста". Пред Окръжен съд Монтана делото е образувано по протест на Районна прокуратура срещу постановена оправдателна присъда на Районен съд..

публикувано на 15.07.25 в 19:52

Протест и контрапротест пред болница "Майчин дом" при засилено полицейско присъствие

При засилено полицейско присъствие около болница Майчин дом се провеждат протест срещу насилието над родилки и контрапротест в защита на обвинената в насилие д-р Ирена Шикова, изродила бебето на Антония Андонова. Двата протеста се провеждат близо един до друг, но няма напрежение между хората, които участват в отделните демонстрации...

публикувано на 15.07.25 в 19:36

С условна присъда приключи делото за теча на данни от НАП

С една условна присъда приключи делото за един от най- големите течове на лични данни - от Националната агенция по приходите през 2019 година.  Разследването започна срещу трима души, обвинени в тероризъм. 6 години по-късно подсъдим остана само компютърният специалист Кристиян Бойков, който след споразумение с прокуратурата получи 9..

публикувано на 15.07.25 в 19:17
Кая Калас

Кая Калас изрази надежда, че до утре ЕС ще постигне съгласие по новите санкции срещу Русия

Върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас изрази надежда, че до утре страните-членки ще постигнат съгласие по 18-ия санкционен пакет срещу Русия. Тя каза това след края на заседанието на министрите на външните работи на страните от Общността. Засега на него се противопоставя Словакия. "Надявах се да постигнем съгласие..

публикувано на 15.07.25 в 19:06