Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откриха фотоволтаичния парк на УНСС

Проф. д-р Галин Цоков, проф. д-р Димитър Димитров, проф. д-р Генка Петрова (от ляво надясно)
Снимка: Пресцентър на УНСС

Министърът на образованието и науката проф. д-р Галин Цоков и ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров откриха фотоволтаичния парк на УНСС. В тържественото прерязване на лентата участва и проф. д-р Генка Петрова, заместник-министър на образованието и науката и председателя на Съвета на ректорите акад. проф. дмн Лъчезар Трайков.

„УНСС е първият умен университет в България! И нещо още по-важно, това е университетът, който изпреварва университетската общност по отношение на инфраструктурата, зелените енергии, устойчивото развитие. Ще спомена само един факт – 630 тона въглеродни емисии ще бъдат спестени на годишна база от това, което днес откриваме като фотоволтаични системи. Ако всички български университети и училища въведат такива системи, представете си какъв голям ресурс е това за намаляване на въглеродните емисии на България“, каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков като поздрави ректора и ръководството на Университета, че те първи са поели тази инициатива, с която 50 % от електроенергията ще се произвежда от фотоволтаичната инсталация и ще могат да освободят ресурси за подобряване на качеството на обучението на студентите.  

„Фотоволтаичният парк на УНСС e част от програмата на университета за енергийна ефективност и политиката ни за устойчиво развитие. Новото съоръжение е естествено продължение на усилията ни в посока енергийна независимост и зелена икономика, което дава добавена стойност както за нашия университет, така и за околната среда и обществото. Годишно няколкостотин дървета ще бъдат спестени от тази фотоволтаична инсталация, няколкостотин тона въглища няма да бъдат изгорени в атмосферата“, каза при откриването ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров и подчерта: „Благодарим и за помощта и подкрепата на Министерството на образованието и науката, което стартира част от нашите действия с програмата „Умен дом“, която включва не само фотоволтаици, включва управление на осветлението и на отоплението и климатизация“.

Финансирането на проекта е по ЕСКО договор с „Прострийм груп“ и е за близо 3 милиона лева. При този тип договор Университетът не плаща сумата за изпълнение на обществената поръчка, а разходите се изплащат през цената на електроенергията. Двата фотоволтаични парка в УНСС са изградени върху покрива на Университета и новоизградения модерен закрит паркинг.

Производителността на съоръжението на паркинга е 293 MW/h на година, а на покривното пространство 657 MW/h на година или общата производителност на двете централи е 950 MW/h на година. Инвестицията се изплаща от икономията на ел. енергия, която осигуряват централите. Двете централи спестяват на годишна база 630 т въглеродни емисии.

Сред официалните гости беше цялото ректорско ръководство на УНСС, вкл. помощник-ректорът проф. д.ик.н. Кирил Стойчев, който има най-голяма заслуга за реализирането на проекта, изпълнителни директори на енергийни дружества, представители на изпълнителите на проекта, както и академичния състав на Университета за национално и световно стопанство.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дванадесет деца посрещат Бъдни вечер в Дома за лишени от родителски грижи в Пазарджик

Дванадесет деца ще посрещнат Бъдни вечер в Дома за деца, лишени от родителски грижи в Пазарджик. Сред тях има и сирийски деца, разделени от родителите им бежанци. Някои от тях ще се запознаят с християнските традиции за първи път. Социалното заведение от семеен тип в момента е истинският дом за децата. Повечето от тях  са изоставени от близките..

публикувано на 24.12.24 в 14:28

Очакване на Рождество с вяра в доброто и уважение към традициите

Светът е в очакване на раждането на Божия син, един от най-светлите и дълбоко смислени празници в християнството.  Празник, носещ послания за надежда, любов, смирение и спасение.  Празник, който ни напомня за важността на семейните ценности, споделеността и помощта към нуждаещите се.  "Празник, който не е само за получаване на подаръци, а за..

публикувано на 24.12.24 в 14:17

Очаква се космическата сонда "Паркър" да се доближи максимално до слънцето днес

Космическата сонда "Паркър" се очаква да направи днес историческо постижение, като се доближи се максимално до слънцето, предава Би Би Си. След като премина критичния праг и навлезе в слънчевата корона, сега сондата трябва да достигне на 6 002 000 километра от звездата, където никога досега не е приближавал космически апарат. В..

публикувано на 24.12.24 в 14:13
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10
Принцовете Филип, Павлос и Николаос на погребението на баща си Константин II в Атина, 16 януари 2023 г.

Опозицията в Гърция критикува гръцкото гражданство на синовете на бившия крал Константин

Гръцката опозиция реагира срещу получаване на гръцко гражданство от синовете на бившия гръцки крал Константин. Десет членове на семейството, включително децата и внуци на бившия крал Константин и семействата им получиха гръцко гражданство. Те декларираха, че зачитат конституцията на страната и републиканската система на управление...

публикувано на 24.12.24 в 14:03
Анюта Каменова

144 вида обреден хляб се правят за Бъдни вечер в България

144 вида обреден хляб се правят за Бъдни вечер в България. Те са описани от родения в ломския край български етнограф Димитър Маринов. В балканско село в област Монтана тази вечер слагат на празничната трапезата четен брой ястия. Голяма е обредността за празника Бъди вечер. На трапезата се слагат само постни ястия. В част от селищата в област..

публикувано на 24.12.24 в 13:58
Катедрален храм „Света Неделя“

Архимандрит Василий: Всичко трябва да започне от храма, там научаваме кое е добро и кое - зло

"Всичко трябва да започне от храма. Къде най-добре можем да се научим кое е добро и кое е зло? В храма! ". Това каза пред БНР архимандрит Василий, предстоятел на митрополитския храм "Света Неделя" в София. По думите на свещеника много туристи посещават храма, а най-впечатляващи за тях са фреските и стенописите . " Най-важното е кого посрещаме и..

публикувано на 24.12.24 в 13:34