Това мнение изрази пред БНР Весела Чернева, директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика. Според нея това не може да стане в момент с възстановен контрол по вътрешните граници.
"Как ще се случва свободното движение на хора в ЕС е в директна връзка с политиката по миграция, по която от доста време съюзът не може да постигне съгласие."
Тя обаче не изключва допълнителни усилия за сигурността по границите да бъдат постигнати до декември и това да даде основания на австрийския канцлер да си промени позицията.
Евентуално разделяне на България и Румъния е трудно по формални причини, поясни Чернева. По думите ѝ подобен процес е доста сложен.
"Става въпрос за промяна на вътрешно национално решение на Австрия, което трябва да има достатъчно добра обосновка. Не мисля, че заплахи могат да помогнат", посочи още тя, запитана за по-твърдия румънски подход по темата.
Относно нидерландското "не" Весела Чернева изтъкна, че съображенията на Нидерландия са от друг характер и са свързани с върховенството на правото.
"Имаме някакви видими промени – промените по КПКОНПИ, предстоящите промени в Конституцията. Подобренията по границата са едва третият елемент на това, което можем да демонстрираме пред Нидерландия. Ако видим нидерландска делегация в България, това само по себе си вече ще е успех, защото досега Хага отказваше да изпраща такава делегация. Ако има такава делегация, това ще означава, че голяма част от предходните съображения вече са изчистени или са напът да бъдат изчистени."
Създаването на алтернативи и регионални модели на Шенген никога не е работило, смята Весела Чернева.
Дисбалансът между страните на предна линия и икономиките, които привличат най-голяма част от мигрантите, до ден днешен не е намерил своето идеално решение и това е причината от време на време да виждаме вдигане на шенгенските граници, коментира тя в предаването "Преди всички".
"Тази година вероятно ще видим нова вълна. Със сигурност не толкова голяма, колкото 2015-а, но ще видим увеличаване на този мигрантски натиск и въпросът е дали ще търсим отново национални решения или ще може да се вземе някакво общо решение", подчерта Чернева във връзка с конфликта в Близкия изток.
Това са трудни решения, защото не всички страни могат да бъдат удовлетворени от едно решение, допълни тя.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Украйна може да се присъедини към ЕС преди 2030 година, ако продължи с реформите в същото темпо и качество. Това заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, цитирана от Ройтерс. Фон дер Лайен говори на конференцията в Киев, с която Украйна отбелязва третата годишнина от войната срещу Русия. Европейските лидери обявиха нови пакети..
"Граждански събор в подкрепа на Украйна" се провежда пред сградата на президентската администрация в София по инициатива на четири обществени организации. Исканията им са за справедлив мир.
Подписването на договор за мир в Украйна ще е дълъг процес и до края на тази година съм сигурен, че няма да има такъв договор, а за следващите години ще видим, прогнозира проф. Румен Кънчев, бивш зам.-министър на отбраната, в интервю пред БНР. Според него е задължително да има стратегическо споразумение с Русия и това е било..
Драматично-куклен театър - Силистра участва в 12-ото издание на турския театрален фестивал "Ерол Гюнайдин" в град Акчаабат. Ще се играе пиесата "Родината или Силистра" от класика на турската литература Намък Кемал. Написана е през 1872 г. и поставя основата на турската драматургия. Била е забранена, а авторът ѝ е бил вкаран в затвора...
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц. Алексей Пампоров от Института по философия и социология към БАН и коментира: "Вече не могат да направят нищо срещу това, което се случва в парламента, защото останалите партии са по-скоро за еврото...
Правителството прие управленската си програма. В началото на извънредното правителствено заседание премиерът Росен Желязков благодари на партньорите в коалицията: Какво пише в управленската програма на правителството "За разбирането и за помиряването на политическите и идеологическите различия, за зрелостта, която до този момент позволява на..
Британският премиер Киър Стармър заяви, че "Русия не държи всички карти във войната с Украйна" по повод на думите на Доналд Тръмп, че Русия "държи картите" в мирните преговори в Украйна, заради територията, която е завзела. Европейските лидери обявиха нови пакети финансова помощ за Киев Стармър се включи чрез видеовръзка на срещата на..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.