Казусът засяга стотици пенсионирани преподаватели, както и работещи в образователната система, които са я напуснали по други причини.
По проблема няма никакво развитие. Засегнати пенсионирани учители са подали заявления за получаване на разликата в увеличените работни заплати до момента на пенсионирането си. Подготвили са и колективен иск.
Според синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" пенсионираните учители могат да претендират за тези суми от директорите на училищата, в които са работили. На места директорите са изплатили увеличението, но други не знаят как да действат.
От страна на МОН се посочва, че по силата на анекса към колективния трудов договор от 10 август тази година, с който заплатите бяха увеличени от 1 януари, основанието за увеличение на работната заплата възниква на 10 август и няма правна възможност лицата с прекратени преди тази дата трудови правоотношения да получат разликата в работните им заплати със задна дата. Увеличението според МОН засяга само работещите към момента на подписване на анекса.
Има изход от този казус, твърди Янка Такева, председател на Съюза на българските учители. Според нея МОН разглежда едностранно законодателната уредба.
Такева се позова на Закона за задълженията и договорите, според който в рамките на три години човек може да търси изплащането на работни заплати за времето, в което е работил и те не са му били платени.
"Призовахме всички потърпевши да подадат заявление до директора да им бъде изплатено това, което са си изработили добросъвестно", уточни Такева.
"Ако директорът не отговори, или отговори, че не може, да си заведат иск. Директорите ще загубят – освен работните заплати, трябва да платят и разходите по делото, и лихвите."
Могат да се завеждат както индивидуални, така и колективни искове, допълни тя. По думите ѝ юристите на КНСБ ще оказват съдействие.
Янка Такева апелира директорите за изплатят заплатите въз основа за ЗЗД, защото става дума за класация на законодателната уредба по йерархия.
Според нея казусът засяга около 1200 учители, а на човек се падат по около 270 лева на месец.
"Аз съм дълбоко убедена, че тези колеги ще си търсят правата, защото това е голяма обида за тях."
Чуйте повече по темата в звуковия файл.
Днес се прощаваме с журналиста Асен Григоров. Той почина на 59 години в петък, а поклонението ще е от 11 часа в столичния храм "Света София". Хората ще запомнят Асен Григоров като водещ на телевизионното икономическо предаване "Плюс минус", като създател на "Бизнес закуска" и на първия сутрешен блок в модерната му форма у нас. Той е..
Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
За първи път в историята националната ни светиня " История славянобългарска" от Паисий Хилендарски излиза на украински език . Преводът,..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
Към паранормалното, както обикновено казвам в залите на нашите публични прожекции, ме заведе необяснимата ми симпатия към неизвестното и това,..