Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Събираемостта в България не е ниска, сравнена с останалите европейски държави. Просто харчим повече, отколкото можем да си позволим"

Михаил Кръстев: Няма целенасочена политика за запълване на хазната, а действие на парче

"Щом има консенсус за промени в Конституцията, би трябвало да се намери такъв и за укротяване на разходната вакханалия в бюджета"

| Интервю
Михаил Кръстев
Снимка: Юлияна Корнажева

На заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество правителство, синдикати и работодатели ще обсъдят размера на линията на бедност за 2024 година. Предложението е тя да бъде 526 лева. За тази година е 504 лева.

"През последните две години има увеличение на инфлационния натиск и данните, с които се борави, са остарели. От линията на бедност зависят редица социални плащания. Важно е държавата да има целенасочена политика за преодоляване на процесите, които водят до необходимост от такова подпомагане на големи групи от обществото", обясни пред БНР Михаил Кръстев, член на Съвета по икономически и публични политики.

Критиката на синдикатите, че линията на бедност не отговаря на реалните данни от икономиката, трябва да бъде критика към управляващите, посочи той.

"Нивата на инфлацията пред последните две години са предизвикани от държавни политики, брандирани като социални". 

Финансистът е притеснен от намерението на правителството да увеличи максималния осигурителен доход

"Това  ще натовари допълнително работещите и предприятията".

Предложението за бонус срещу донос той определи като проява на много лош вкус.

Кръстев коментира и тежестта, която се очаква да падне върху самоосигуряващите се. 

"Те нямат браншови организации и са най-лесната жертва на допълнителен тормоз от Министерството на финансите. С повишаването на минималната работна заплата се намалява разполагаемия им доход. Приравняването на гражданските към трудовите договори също ги удря. Една активна и произвеждаща група от българското общество е удобна жертва за управляващите"

Няма целенасочена политика за запълване на хазната, по-скоро има действие на парче, обобщи експертът. 

"Големият проблем в България е, че нормативните актове не са придружени с анализ на ефекта – както върху икономиката, така и върху събираемостта в хазната".

Кръстев все пак намери и положителни стъпки в работата на правителството.

"Опитът на финансовото министерство да удържи на международния и вътрешен натиск за повишаване на корпоративния данък е похвален. Той обаче не бива да бъде компенсиран от повишаване на индивидуалните данъчни закони, които да натоварят домакинствата и фирмите". 

Той отчете липсата на дългосрочна визия за укротяването на разходите. 

"Събираемостта в България не е ниска, сравнена с останалите европейски държави. Просто харчим повече, отколкото може да си позволим. За 2024 година може да си пожелаем консервативен бюджет". 

Минималната работна заплата е административна мярка, която не помага на бедните хора, напротив увеличава неравенството, заяви експертът.

Необходимо е да има целенасочена политика за привличане на инвеститори, отбеляза той.

"Те да имат предвидимост за няколко години, а не за няколко месеца".

Щом има консенсус за промени в Конституцията, би трябвало да се намери такъв и за укротяване на разходната вакханалия в бюджета, отбеляза експертът.

Това, което се случва с "Лукойл", е невъзможност на държавата да събере един допълнителен данък – свръхпечалба, обясни още Кръстев.

"Когато зависим от такива извънредни обстоятелства, за да закърпваме дупки в бюджета, се стига до ситуации, при които политическото говорене надхвърля икономическата логика".

Цялото интервю на Снежана Иванова с Михаил Кръстев може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Таймс": Беларуските и руските служби за сигурност готвят "превантивни" мерки срещу НАТО

Беларуските и руските служби за сигурност се готвят да предприемат "превантивни" мерки срещу страните членки на НАТО, е заявил ръководителят на руското външно разузнаване Сергей Наришкин, цитиран от вестник "Таймс". Това е станало след среща на Наришкин в Минск с президента на Баларус Александър Лукашенко. Сергей Наришкин е обвинил НАТО в..

публикувано на 16.04.25 в 03:36

Мита върху лекарствата биха нанесли вреди на британската индустрия за милиарди

Британски правителствени служители и фармацевтични шефове активно се борят да спрат американския президент Доналд Тръмп да наложи мита върху лекарствата, което би нанесло вреди на британската индустрия за милиарди, пише вестник "Таймс".  Президентът на САЩ предупреди, че мита върху чуждестранни лекарства ще влязат в сила в "не много далечното бъдеще", и..

публикувано на 16.04.25 в 03:22

Четирима журналисти бяха осъдени в Русия на по пет и половина години затвор

Четирима журналисти бяха осъдени  в Русия на по пет и половина години затвор по обвинение в сътрудничество с основания от покойния опозиционер Алексей Навални "Фонд за борба с корупцията". Артьом Кригер и Антонина Кравцова работят в проекта Sota vision, Константин Габов е продуцент в новинарската служба на "Ройтерс", а Сергей Карелин работи за..

публикувано на 15.04.25 в 22:04

След оттеглянето на ДПС-ДПС: Ще оцелее ли правителството

ДПС, лоялно на почетния председател Ахмед Доган, оттегля подкрепата си за правителството на Росен Желязков. Това обявиха тази вечер от формацията след проведено съвместно заседание на ръководствата на парламентарната група и на партията. Тепърва предстои да вземат решение как ще гласуват по втория вот на недоверие. Партньорите им в..

публикувано на 15.04.25 в 21:35

Протест в Сливен с искане за предсрочно освобождаване на Десислава Иванчева

Граждански протест с искане за предсрочното освобождаване на осъдената за корупция Десислава Иванчева, бивш кмет на столичния квартал "Младост,“ се проведе тази вечер в Сливен. Поредното дело за освобождаването ѝ ще се гледа в сряда, 16 април, в Ловеч. Протестиращите настояха съдът да вземе под внимание здравословното състояние на..

публикувано на 15.04.25 в 20:51

Ремонтират за 1 млн. лв. 130-годишното читалище в село Воден

С близо 1 милион лева ще бъде ремонтирано 130-годишното читалище в боляровското село Воден. Огнената стихия стигна на метри от сградата при големия пожар миналото лято, а част от помещенията бяха използвани като своеобразен щаб от огнеборците. Селата Воден и Крайново се възстановяват след пожара от миналото лято За ремонта на народно..

публикувано на 15.04.25 в 20:32
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов (в средата)

Митов: В МВР има нужда от преподреждане

В редиците на МВР има нужда от преподреждане, каза в Плевен министърът на вътрешните работи Даниел Митов. За плевенската Областна дирекция на МВР дирекция той даде оценка "повече от добра“. Министър Митов и главният секретар на МВР главен комисар Мирослав Рашков присъстваха на отчета-анализ за дейността на Областната дирекция на МВР в..

публикувано на 15.04.25 в 20:00