Срокът за това изтича след месец. Плановете трябва да се докладват на всеки 6 години.
Тези планове потънаха до дъното. Планът за риска от наводнения закъснява вече 2 години, а за управление на водите закъснението е 3 години, коментира пред БНР инж. Димитър Куманов от Сдружение "Балканка".
Сега България може да отиде на съд заради закъснението, но по всяка вероятност ще се размине заради бавната процедура, дотогава ще ги напишат, посочи той.
Куманов отправи критики към МОСВ, което е сключило договор със Световната банка за написването на плановете, макар да имаме капацитет сами да си ги напишем. Сред хората, които реално участват от името на Световната банка, има служители на басейновите дирекции, както и преподаватели от хидрофакултета на УАСГ, допълни Куманов.
"Можеха да си пишат плановете, без парите да минават през Световната банка."
Дотук за двата плана са дадени 35 милиона лева европейски пари. Сега министърът на околната среда и водите им отпуска допълнителни 7 милиона по ОП "Околна среда", поясни още Димитър Куманов и попита как за нещо платено, което закъснява като изпълнение, сега ще се плаща още.
Ще информираме европейския прокурор за "това безобразно прахосване на европейски средства", съобщи той.
"Освен закъснението, по-лошото е, че качеството на тези доклади е 0", каза Куманов, като се позова на публикуван междинен преглед на значимите проблеми в управлението на водите.
Той определи документацията по темата като "купчина непотребна хартия" и подчерта, че най-важните проблеми не са отразени.
"Когато в междинния преглед не си описал някой проблем, това нарочно не е направено, впоследствие в самия план няма нужда да сложиш мерки за справяне с този проблем."
Крайният срок на приложение на тези планове е 2027 година, заяви Димитър Куманов в предаването "Хоризонт до обед".
Във връзка с климатичните промени трябва да се направят нови хидравлични проверки на мостовете в България, категоричен е инж. Куманов.
Сред сериозните проблеми експертът очерта пресъхналите и отровени реки, кражбата на вода, както и на баластра от речните корита, което по думите му се е превърнало "в национален спорт".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование. Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а модерните технологии също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на зоологическата..
Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март. Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..
Поредица от екологични прояви, посещения сред природата, залесяване през двата почивни дни в Кипър целят да повишат информираността на обществеността за горите, тяхното устойчиво управление и опазването на ресурсите им. С тях на острова отбелязват Международния ден на горите, който бе в петък, както и днешния Световен ден на водата. С..
Срещаме ви с един млад мъж - Християн Христов, който е посветил професионалния си път, свободното време и хобитата си на опазването на природата и животните . Неслучайно преди шест години, малко след като завършва специалност "Екология" в университет във Великобритания, той става директор на Центъра за защита на природата и животните..
Той е разностранна личност - превърнал е хобитата си в професия , а животът му е свързан със спортове като скокове с бънджи и рафтинг, но също и летене с балон, както и с народни танци . " България е много благодатен район за всякакви екстремни спортове . Проблемът на много туристически фирми е, че избягват да правят екстремен туризъм в..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...
Най-голямата бариера пред България и истинското разгръщане на потенциала на българите е корупцията, която е функция на Борисов и Пеевски , а ние трябва..
Всеки има право да е щастлив, където намери за добре. Лично моето мнение е, че всеки може да учи навън. Въпросът е да намерим начин да се върнат..