Преди около един месец България се присъедини към Европейския център за върхови постижения и противодействие на хибридните заплахи, чиято централа се намира в Хелзинки. Това е независима международна организация, която предоставя възможности за съвместна работа и учения между ЕС и НАТО в гражданската и военната сфера.
Европейският център за върхови постижения и противодействие на хибридните заплахи е създаден през 2017 година и постоянно се разширява с нови страни – членки. Той е неправителствена организация, в която работят изследователи от различни сфери, а основният му фокус е противодействие на различни аспекти от хибридните атаки и дезинформацията. Анализаторите от организацията успяват да намерят връзка между опита на тоталитарните режими – основно Русия и Китай, да всяват разделение в демократичните държави във вътрешен и международен план.
"Нашите демократични общества са изключително уязвими на хибридни атаки, защото по правило ние имаме своите права и свободи за получаване и разпространение на информация. Вярваме в свободното слово. Именно това отваря информационни ниши, които се използват за хибридни атаки и дезинформация", коментира Маркус Коко, който ръководи комуникационния екип на центъра.
През годините експертите установяват ролята на Москва например в ключови за европейската история събития като Брекзит, в избора на Доналд Тръмп за президент на Съединените щати същата година и много други събития, променили изцяло международната среда.
"Опитват се да повлияят на изборните резултати в държавите, които членуват в нашия център, като използват дезинформация и мисинформация. Възможни са кибератаки и специални операции, с които да се повлияе на общественото мнение".
Тъй като България членува в центъра от твърде скоро, изследвания конкретно за нашата страна не са правени. Очаква се обаче представители на центъра да пристигнат в България, а скоро в Хелзинки трябва да отиде и постоянен представител на страната ни в организацията, каза за "Хоризонт" посланикът ни във Финландия Нина Симова.
Хибридните атаки често са и на информационния фронт, като дори се стига до тотална подмяна на истината или изопачаване на факти, което води до дезинформация в обществото. Много сериозен пример в това отношение е руската война срещу Украйна. Самата тя не е член на центъра за превенция от хибридни заплахи, но той сътрудничи с Киев.
"В момента в центъра членуват 34 държави и съвсем естествено, основният ни фокус е върху тях. Казвам това с уточнението, че си партнираме и с трети страни. Украйна е много специален случай, защото е под непрекъснати атаки. Имаме установено сътрудничество с нея. Трябва да призная, че в този процес се учим и ние, и украинците – двустранно е. Също така, изследвали сме хибридни атаки и в други държави, които не членуват в нашия център. Въпреки това отново ще подчертая, че основният фокус на работата ни е върху страните, които вече са част от центъра.
Що се отнася до пълномащабната война, която Русия започна срещу Украйна, има много сериозни опити да се повлияе върху възприятието ни за събитията и специално за самата държава Украйна. Използва се много дезинформация и има целенасочени кампании, които да формират погрешно обществено мнение за случващото се. Руските наративи проникват по много начини в информационния поток", коментира Маркус Коко.
Чрез социалните мрежи, коментарите на определени политици и общественици - неверните послания обаче звучат много убедително, често са подкрепени от видео съдържание или снимки, които допълнително навеждат към определени изводи, внимателно формирани от дезинформаторите. Затова следва логичният въпрос – как да се предпазим?
"Основните правила включват първо човек да не се доверява само на един източник на информация, а да проверява няколко независими източника. Това трябва да са доверени за вас източници. Също така, ако попаднете на видеоклип или друго съдържание в интернет, което докосва чувствата ви и предизвиква силни емоции, трябва да го възприемете с едно наум. Много е вероятно именно чрез дълбоко докосване на свидни до сърцето и душата ви теми да се прокара невярна информация, която да приемете за чиста монета. Това е много характерен метод, затова винаги трябва да се проверява първоизточника на информацията. Емоционалната реакция може да ви вкара в капана на дезинформацията".
Социалните медии позволяват създаването на алгоритъм, в който малки кръгове от хора, които може да не се познават помежду си, но имат еднакъв начин на мислене. Всъщност – именно по този начин се формира тази еднаквост в убежденията им. Социалните медии не са достоверен източник на информация и е много опасно да се разчита единствено на тях. Силно съветвам всеки потребител да сверява информацията с официалните медии и да обсъжда чутото, видяното или прочетеното с колеги и приятели", отбеляза още Маркус Коко.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Властите в непризнатата Приднестровска република в Молдова обявиха, че икономиката е пред срив и удължиха извънредното положение с един месец. Прекъсването на доставките на природен газ от Русия от началото на този месец доведе до ежедневен режим на тока, отопление на дърва, затваряне на фабрики и загуба на десетки хиляди работни места,..
Словакия продължава да получава част от договорените количества руски природен газ през Турция и България, след като Украйна прекрати транзита през своя територия на 1-ви януари, стана ясно от изявление на словашкия премиер Роберт Фицо: "Говорих с президента Путин за договора между нас и "Газпром", който постановява, че те трябва по някакъв..
Завишаването на цените от мобилните оператори без съгласието на клиентите е нелоялна търговска практика и се забранява със заповед на председателя на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова, съобщиха от Комисията. След извършени проверки е установено, че два от мобилните оператори са променили условията на действащи договори,..
Програмата за компенсиране на бизнеса заради скъпия ток ще бъде продължена най-вероятно за първите три месеца на годината, заяви министърът на енергетиката Владимир Малинов след съвещание с представители на работодателите. "Моето лично разбиране и аз това ще предложа на Министерски съвет, програмата за компенсациите за небитовите клиенти при сега..
Хиляди поддръжници на националиста и кандидат за президент на Румъния Калин Джорджеску протестираха пред парламента на страната, където се намира и Конституционният съд на страната. Те са недоволни от решението на съдебния орган, който в края на миналата година анулира първия тур на президентските избори. На провелите се на 24 ноември избори изненадващо..
ЕС се е превърнал в един отвратителен и уродлив аналог на бившия Съветски съюз. Това заяви пред БНР Виктор Папазов, депутат от "Възраждане". Искра Баева: Преходът завърши с влизането на България в ЕС "В онези години поне се грижеха за хората, а сега ги правят бедни и необразовани, промиват им мозъците". В момента има илюзорно усещане, че..
Администрацията на американския президент Джо Байдън наложи най-всеобхватния пакет от санкции досега, насочен към приходите от петрол и газ на Русия, в опит да даде на Киев и бъдещата администрация на Доналд Тръмп лост за постигане на сделка за мир в Украйна, съобщава Ройтерс. Този ход има за цел да намали приходите на Русия от петрол за..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..