Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефания Колева: Театърът за мен е паралелен живот, който много обичам

Стефания Колева
Снимка: Пламена Бачийска

"Баща ми е много артистичен, а майка ми е режисьор-аниматор, може би от нея съм наследила желанието за сцена и за изява, баба ми, която е австрийка, имаше много силно чувство за артистизъм". Това сподели за "Нощен Хоризонт" в поредицата "Магията на театъра" актрисата от Народния театър Стефания Колева. 

Актрисата е и сертифициран арт терапевт. Тя е и една от актрисите в проекта "Пеещи артисти".

"Бях много привързана към баба ми, тя беше моята любима баба. Научи ме на лекота, тя беше изключително мъдър човек с много хубаво усещане за живота, лекота, умееше да излиза от ситуации, да се бори с неприятностите, да издрапва негативните мисли, много позитивна и с много широко сърце", каза още Колева. И допълни: 

"Когато бях в 10-11 клас, ходех за кратко в една театрална школа. Но винаги съм смятала, че мога да променя нещо с това, което ще кажа от сцената. Подготвих се за кандидатстването в НАТФИЗ не много сериозно, защото бях приета преди това право в СУ. След това разбрах, че това не е моето и за изпитите в НАТФИЗ се подготвих набързо, защото те бяха есента след няколко месеца", спомни си още актрисата.

Първо е приета в специалността - "Актьорство за куклен театър", но по-късно се е прехвърлила в класа на Стефан Данаилов.

"Стефан не беше типичен учител, той по-скоро ни учеше на занаята, което е по-важното. Да не летиш в облаците, да имаш реална представа къде си, за какво ставаш, какви са ти възможностите, изключително широко скроен беше, нямаше дидактично и умозрително преподаване, а живото актьорско майсторство, което всъщност трябва да се практикува. Сега от дистанция на времето разбирам, че театърът за мен е един паралелен живот, който много обичам", разказа още актрисата. 

Стефания Колева и Пламена Бачийска
Стефания Колева завършва актьорско майсторство за драматичен театър в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на проф. Стефан Данаилов. През 1996 година е поканена и постъпва в трупата на Театъра на българската армия. Сред най-известните роли, които изпълнява са: Барбарина в „Красива птичка с цвят зелен“ от Карло Гоци, Емилия Галоти в „Емилия Галоти“ от Готхолд Лесинг, Маргарита в „Много шум за нищо“ от Уилям Шекспир, Светла в „Буре барут“ от Деян Дуковски, Жанета в „Одисей пътува за Итака“ от Константин Илиев, Наташа в „Майстора и Маргарита“ от Михаил Булгаков, в „Ножица трепач” и много други. През 2008 г. постъпва на работа в „Модерен театър“, а през 2010 г. става част от трупата на Народен театър „Иван Вазов“. Ето и някои от ролите на първата ни сцена: Лейди Чилтърн в „Идеалният мъж“ от Оскар Уайлд, Клеопатра Максимовна в „Животът е прекрасен“ по Николай Ердман, Мисис Форт във „Веселите уиндзорки“ от Уилям Шекспир, Авитох в „Процесът против богомилите“ от Стефан Цанев, Катерина в „Неодачници“ по Максим Горки, Ненка Павловица в „Наблюдателите“ от Константин Илиев, Люси Розен в „Теремин: музика, любов и шпионаж“ от Петър Зеленка и други.

Стефания Колева е позната на зрителите и от малкия екран. Запомнящи са нейните участия в сериалите „Тя и той“; „Клиника на третия етаж“; „Полицаят от края на града“; „Женени с деца в България“ и други.

Актрисата е носител на наградата за изгряваща звезда на Фестивала „Нова българска драма“ 2006 в Шумен за ролята на Филипа в „Змийско мляко“ от Теодора Димова. Номинирана е за „Златен кукерикон“ 2018 за комедийна женска роля за ролята на Ребека Шултайс в „Алонсо“ от Щефан Фьогел в Театър „София“. Има номинация и за най-добра женска роля в категория – Comedy TV Series на „50 Festival de Television de Monte – Carlo“ 2010. 

Още по темата слушайте в интервюто на Пламена Бачийска със Стефания Колева. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34