Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Райна Княгиня - будител и факел

Райна Попгеоргиева, известната с прозвището “Райна Княгиня” е българска учителка и акушерка, която ушива главното въстаническо знаме на Панагюрския революционен окръг на Априлското въстание и го развява редом с Георги Бенковски.

Тя е първородното дете в семейството на Нона Налбантска и свещеник Георги Футеков. Райна Футекова учи в родния си град, а на 13 годишна възраст е изпратена от училищното настоятелство на панагюрското училище да продължи образованието си в Девическото училище в Стара Загора. Там Райна завършва за четири години иначе пет годишния курс на обучение, при това с отличен успех, похвална грамота и награда. 

Учейки в Стара Загора Райна разбира тежкия гнет на завоевателите, който не се е чувствал така силно в родния й град. През 1875 г. тя основава в Панагюрище женско ученолюбиво и благотворително дружество, участие в което вземат както млади девойки, така и възрастни панагюрки. Там бъдещата знаменоска учи жените да шият, да бродират, да се грижат добре за децата си, но и да обичат поробеното си отечество и да бъдат  готови да се жертват за него.

До великото дело и отговорната задача за изработка на знамето, символ на Априлското въстание, се стига след срещата на Райна Княгиня с българския революционер Георги Бенковски. Именно той заръчва на младата девойка нелеката задача за ушиването му. 

След Априлското въстание Райна е заловена от турците и подложена на тежки страдания, но след намесата на европейски дипломати е освободена и изпратена да учи медицина в Москва. Има петима синове, четирима от които стават офицери в Българската армия.

Повече за живота и делото на Райна Княгиня чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

30.03.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 30.03.25 година.  Изречението на месеца е "Свободата е дар, но не и когато на мястото на стария, идва нов господар". Негов автор е Христина Борисова от Севлиево.

публикувано на 30.03.25 в 08:15

23.03.25 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете рубриката от 23.03.25 година.

публикувано на 23.03.25 в 08:15

Една от емблемите на древния Пловдив бе открита официално

Археологическият комплекс „Небет тепе“ в Пловдив бе официално открит за посетители. Заедно с античния комплекс „Източна порта на „Филипопол“, обектите са част от проекта на община Пловдив „По крепостните стени на Филипопол“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020. Работата по проекта, който е на стойност 9.3 млн...

публикувано на 20.03.25 в 14:55

"Надпяване" – фолклорна класация, март 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 17.03.25 в 12:49

16.03.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 16.03.25 г. 

публикувано на 16.03.25 в 08:15

Асен Минчев за страстта към историята и важността на фактите

"Хобито ми е особено, защото не е свързано със спорта, а с нещо, което е с лоша слава в човешката история – най-жестокия военен сблъсък досега: Втората световна война." Това сподели в предаването "Хоризонт до обед" Асен Минчев, ветеран в българската спортна журналистика, дългогодишен репортер в БНР, отразявал събития от света на ските,..

публикувано на 12.03.25 в 11:31

09.03.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 09.03.25 година. Водещ - Даниела Якова. 

публикувано на 10.03.25 в 09:04