"Първият кмет на София от времето от Освобождението насам се казва Манолаки Ташев, определен за председател на Софийския градски съвет от тогавашния губернатор на града – Пьотр Алабин.
Встъпва в длъжност на 10 февруари 1878 година. Произхожда от заможно семейство – баща му е търговец, а самият той е учил стопански науки във Виена и най-вероятно това е била причината да бъде издигнат сред софийските жители за кмет на града, разказа за "Нощен Хоризонт" Жоржета Нончева, главен експерт в Държавен архив – София.
А кога са положени емблематичните жълти павета, внесени от Автро-Унгария? – когато кмет е Марин Тодоров. Тогава е откриването на Народния театър, на Майчин дом, започва строителството на сгради като Централната минерална баня, Халите, Градското казино, от Бояна се пуска нов водопровод…
А от едни следващи времена още две имена изплуват в съзнанието – едното е на Крум Попов, виден деец на БЗНС, кмет през 1922 – 1923. По негово време София се разделя на 6 районни кметства, министър-председател е Александър Стамболийски, приет е нов закон за Столичната община. Крум Попов загива трагично след Деветоюнския преврат – жестоко изтезаван, убит, близо до Горубляне.
И годината вече е 1925-та. Кметския стол заема Георги Маджаров, човек начетен, с много добро образование, син на публициста, дипломат и политик Михаил Маджаров, брат на писателката Анна Каменова, нека упоменем и родствената връзка с Георги Бенковски…
Георги Маджаров е инициаторът на строежа на Рилския водопровод – именно по негово настояване Народното събрание приема законопроекта за водопровода Рила-София. Също по негово време в Княз Борисовата градина се открива първият скаутски събор в България. Но е трагична съдбата и на този столичен кмет – Георги Маджаров е убит близо до Народния театър от общински служител, когото самият той е уволнил заради присвояване на средства - докато е бил управител на Минералните бани в София: става дума за о.з. полковник Тома Томов. След смъртта на Георги Маджаров баща му и близките му основават фонд за набиране на средства, които се дават на най-добрия ученик по математика, последен клас в Софийската мъжка гимназия.
А водопроводът Рила-София започва да бъде изграждан във времето на управлението на града от генерал Владимир Вазов.
След 44-та година интересен факт е, че за кратко председател на Изпълнителния комитет на Софийския градски народен съвет е бил Тодор Живков. По това време се приема първият петгодишен план за развитие на София – това, което немалка част от нас, помним като така наречената Петилетка.
Нека споменем и името на Георги Стоилов, известен наш архитект, който е бил и председател на Световната федерация на архитектите. Докато той е кмет на столицата – 1967-1971-ва, се въвежда безкондукторното таксуване в транспорта – преди това е имало кондуктори, които минават и продупчват билетчето.
И стигаме до метрото – техническият проект за изграждането му датира от 70-те години – по времето на Иван Панев.
Строителството обаче започва по-късно – от 1986-та, когато кмет е Стефан Нинов. Александър Каракачанов пък е първият кмет след промените през 1989-та. Нека припомним, че по време на краткия му мандат, вследствие променената политическа обстановка, се създава комисия за промяна наименованията на улици, булеварди, площади.
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..
Фреди Меркюри има дъщеря, чието съществуване е било пазено в тайна в продължение на 48 години, твърди нова биография на рок легендата, съобщиха редица британски издания. Фронтменът на Queen е заченал детето неволно по време на любовна афера със съпругата на близък приятел през 1976 г., сочи книгата "Love, Freddie" ("С обич, Фреди"). Приятелят му е..
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..