Гласовете от селата са определящи кои ще са общинските съветници и кой ще е общинският кмет, защото избирателите в малките населени места са по-дисциплинирани при упражняване на правото да гласуват. В селата хората гласуват с три бюлетини и на всеки четири години отиват до урната с надеждата в селото им да има повече асфалтирани улици, да се изхвърля боклукът редовно, да има обществен транспорт, с който да стигнат до града. И така на всеки четири години.
Защо и за какво гласуват хората от великотърновските села Малки чифлик, Леденик и Ново село.
В община Велико Търново пряко кмета си избират 23 населени места извън общинския център. 13 от селата са с кметски наместник. 8 са кандидатите за кмет на община, 320 се борят за 37-членния общински съвет, а кандидатите за кмет на кметство са 55. В пет от великотърновските села - Беляковец, Вонеща вода, Къпиново, Церова кория и Шемшево, отсега ясно кой е кметът, защото кандидатът е един.
Важни ли са изборите за хората в три от великотърновските села – Малки чифлик, Леденик и Ново село:
"Важни са, разбира се, трябва да ни управлява човек, който мисли за селото, да не мисли само за себе си. За едно село всички са важни – и селяните са важни, и този, който ги управлява да има власт и да се вслушва в селяните си, на които им е началник, които са зависими от него", казва мъж от Малки чифлик.
"Ще гласувам, защото, когато си дам гласа, имам право да желая после, всеки човек има правото си да използва правото си на глас", казва мъж от Леденик. "За власт не искам да говоря, това е такава дума, че не искам да говоря", допълва друг мъж от селото.
"По принцип не трябва да с задава въпросът важни ли са изборите. Щом не гласуваш, значи тука нямаш място", коментира жена в Ново село.
Времето е изборно, определяме новите стопани на градовете и селата за идните четири години. Но хората са имат и други грижи, като например да сварят ракията. Един от хубавите селски казани за ракия във Великотърновско е в Леденик:
"Кметовете, изборите са слаба ракия, защото всичко е пред очите ни – състоянието на държавата, на общините, на пътищата, на учебната система, на съдебната система, на здравеопазване. В Леденик не смятам, че управниците имат разлика. Младите искаме от кметовете, от общинските съветници честност и достойно поведение. След толкова продадени души не са способни на това".
Малки чифлик е едно от най-бързо развиващите се великотърновски села, защото е само на километър от главния път София – Варна и е съвсем близо до Велико Търново. Имотите постоянно поскъпват, но хората нямат обществен транспорт, имат сериозни проблеми с водата. И двамата кандидати за кмет на Малки чифлик обещават, че ще решат проблемите, а как е според избирателите:
"Много неща, които има да се оправят и искаме нещо ново, нещо младо да се хване с това село, просто няма промяна. Не е уреден транспортът, за лекар и до града се налага да се взема такси"; "Има още много пътища до вилната зона да се оправят. Има хора, които желаят да си вземат места, а не им се разрешава да се прекара вода. По принцип не ходя да гласува, но сега реших. Не само като дойдеш на власт да обещаваш предварително, а после да не си изпълняваш обещанията".
В село Леденик хората са силно разединени, но и те искат да живеят в по-благоустроено място, да имат улици, по които да може да мине пожарна и линейка, да имат кофи за смет пред всяка къща или поне кмет, който да закове две дъски на пейките в центъра на селото, където да може да се седне. Трима мъже, партийни кандидати, и една жена, издигната от инициативен комитет, се борят за доверието на местните хора в Леденик, които им поставят следните задачи:
"Следващият кмет да направи вътрешните улици, инфраструктура, почистване на деретата, коритото на реката, много са нещата"; "Не виждам, че нещо може да се направи след като няма субсидии, явно, който е на власт, той движи нещата"; "Мръсна канализация няма как да стане, след като не е станало едно време"; "Надеждите са Леденик да стане модерно предградие, което да е привлекателно и за млади, и за стари". "Кой, каквото може, това да направи. То не може всичко, според възможностите, според финансирането", коментират избиратели.
Във възрожденското Ново село местната общност е една от най-активните във Великотърновско и няма година, в която в населеното място да не се направи нещо за неговото облагородяване по различни проекти. Сега млади и стари помагат със самочувствието си, за да има за децата нова детска площадка и обновен парк, и футболно игрище в друг от селските паркове. Кандидатите за кмет на Ново село са двама, а местните хора разказват за живота си в селото:
"Добре живеем като си имаме парички, като си имаме дворче, като си произвеждаме. Другите, общите работи са на кмета да ги решава. Дано да има повече млади хора, това е, което искам. Смятам, че ще има, къщи се купуват, имаме англичани, руснаци. Доволни сме, спокойно е, нямаме престъпност. Вече сме си направили избора, вълнуваме се. За Ново село искаме още по-добра инфраструктура и по-голяма сигурност в по-крайните улици. Проблем е водата, нямаме налягане, често пъти спира".
Кметът не е магьосник, нито общинския, нито селския, за да реши проблемите от раз, но и на избирателите им се иска нещата да се случват тук и сега на тяхната улица, за да дадат кредита си на доверие, пускайки бюлетината.
Снимки - Здравка Маслянкова.
Авариен напорен водопровод ще се изгражда край Дупница, чрез който ще се подобри воподаването за 4 общини в Кюстендилско - Дупница, Рила, Кочериново и Бобошево, обяви областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски. Осигурени са и средствата - правителството вече е одобрило 1 млн. лв. и 77 хил. лева за финансирането на..
Благотворителен боксов турнир се провежда в Габрово в помощ на 15-годишно момче, което се нуждае от лечение след претърпяна тежка катастрофа. В негова подкрепа преди дни Младежкият център събра на една сцена изпълнители от музикални и танцови школи. 15-годишният Краси Цветков, ученик в Jехническата гимназия в Габрово, губи баща си в тежка катастрофа...
Според Кели Петило от Европейския съвет за външна политика оптимистичните послания, които дават новите сирийски управляващи от групировката "Хаят Тахрир ал Шам", са свързани с опитите да си върнат инвестициите в Сирия. В интервю за БНР Петило заяви: "Предпазливият оптимизъм у доста хора идва от положителните послания, които засега излъчват..
Руският президент Владимир Путин предупреди, че ще последват нови разрушения в Украйна в отговор на украинската атака с дрон срещу руския град Казан. Украйна атакува с дронове Казан, на 1000 км от границата "Който и както и да се опитва да разруши нещо в нашата страна, ще се сблъска с много повече разрушения на негова територия“, каза Путин по..
Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..
След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати. За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург: 5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..