"Хартията е много интересен материал, защото от парче хартия или картон можеш да направиш абсолютно всичко, стига да си достатъчно упорит. Да имаш въображението и хъса да го направиш! Според мен е супер интересно да се експериментира с хартията в плоския й вариант. Опитвам се да се възползвам от рамката, в която тя ме слага с качествата си, но се старая и да ги прескоча, за да постигна моите цели."
Тя е Цветана Недева, очите й са омагьосващо сини, а косите червени. Влюбена е в книгите. Притежава и умения на реставратор, защото след като се отказва от специалност "Мода" записва "Библиотечно-информационни науки" в Софийския университет. Всеки книгоман би й завидял за колекцията от повече от 500 детски книги. У дома има едни от най-големите вдъхновители за своите причудливи творения и това са децата й - Кай на 7 и Пирина на 5.
Хартиеното изкуство на Цветана e пътешествие из многолики приказни светове, в които изненади дебнат отвсякъде. Можете да видите част от творенията на Цвети на витрини, като част от сценографията на различни фотосесии, както й в блога й Kinderlist - https://www.facebook.com/kinderlistblog/.
"Много обичам pop up изданията - панорамните книги от нашето детство, които аз имах като малка, но за съжаление съсипахме заедно с брат ми и сестра ми. В последствие реших да възстановя тази колекция, която имах като дете. До момента почти съм успяла да събера абсолютно всички издания с нетрадиционно книжно тяло, издавани преди 2000-та година.", разказва Цвети.
"С хартията се намерихме супер случайно. След като прекъснах да уча "Мода", аз записах "Библиотечно информационни науки" в Софийския университе. Там отново се възроди любовта ми към книгата. Припомних си любимите ми приказки, изрових ги от кашоните. По това време се роди и синът ми и покрай него реших да направя блог за детски книги, в който да представям любимите си издания."
"Ароматът на книгите ме връща към библиотеката на баба ми. Когато пазарувам книги от антикварници, много обичам да си купувам такива с написани послания. Те също ми носят много мили спомени, защото обикновено обръщенията са такива, които не сме свикнали да срещаме в нашето ежедневие. Според мен това е нещо много ценно. Имах преподавателка по „Реставрация на книгата“, на която много исках да покажа една моя книга, но ме беше срам от вида, в който тя изглеждаше. Когато й разказах, че книгата е в окаяно състояние, тя каза „Това е хубаво, означава, че книгата е била четена, тя е изпълнила предназначението си."
Един от последните проекти на Цвети е вдъхновен от китайски мит, който в един момент се прехвърля в японската култура.
"Става дума за рибите Кои, които плуват на ята по течението на Жълтата река, но в един момент решават да тръгнат обратно на него и стигат до един голям водопад, който те се опитват да прескочат. Тогава демоните се разгневяват, че рибите са толкова амбициозни. Започват да им създават препятствия с повече вълни и вятър. Голяма част от рибите се отказват и тук обичам да казвам, че тези риби биват абсолютно забравени. Но след 100 години една риба, която решава все пак да продължи да опитва, прескача този водопад и тогава боговете я превръщат в златен дракон.", разказва Цветана.
"Много лично приемам тази история, защото мисля, че хората, без да изпадат в крайности и без да стават твърде амбициозни, трябва просто със спокойствие, упоритост и вяра, да вървят към това, което искат да постигнат."
Цялото интервю с Цветана Недева чуйте в звуковия файл.
В 31-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушатели - Директорът на Пловдивската опера маестро Диан Чобанов представя акцентите в предстоящото издание на летния фестивал "Opera Open" на сцената на Античния театър в..
Днес - 14.05, е премиерата на документалния филм "Царят гражданин" от поредицата "БНТ представя" . Лентата е посветена на Симеон Сакскобургготски. Автор на филма е Павел Станчев , медиен експерт и телевизионен мениджър. "Досега няма премиери, които да са станали царе, но има случай на цар, който е станал министър-председател. Избран е..
Поезия, изкуство и вдъхновяващи истории ще се съберат на едно място по време на специалната "Вечер на таланта" , организирана от Фондация "Шанс за децата и природата на България". Тя ще е утре в Бизнес Парка в София. " Във фокуса на събитието ще са 20 млади таланта на възраст между 10 и 19 години. Всички те са поети, музиканти, художници,..
В Първо студио на БНР бяха отличени носителите на приза "Музикант на годината". В анкетата на предаването за класическа музика "Алегро виваче" тази година се включиха около 5000 души. Оперната прима Габриела Георгиева е "Музикант на годината 2024" " Тази любов се усеща неминуемо – това е взаимен обмен: аз чрез публиката и тя чрез..
78-ият филмов фестивал в Кан се открива днес. Очаква се по червения килим да минат представители на световното кино - от Жулиет Бинош, председател на журито на тазгодишния форум, до холивудските звезди Том Круз и Робърт де Ниро. 81-годишният Де Ниро, който е носител на две отличия "Оскар", се очаква да бъде удостоен с почетна "Златна палма"...
Приключи четвъртото издание на фестивала LUNAR (ЛУНАР). В него се включиха творци от 11 държави , които представиха 30 светлинни инсталации. Над 10 000 кв. метра изкуство - парад на светлини и истории , привлякоха стотици хора по улиците на София в късните часове. "Надявам се да сме успели да оцветим нощите на столичани и да..
Днес се очаква да бъдат обявени победителите от националната анкета "Музикант на годината" на предаването за класическа музика "Алегро виваче" на програма "Хоризонт". Това ще стане тази вечер от 19 часа в Първо студио на БНР - на галаконцерта „Музикант на годината", който се провежда под патронажа на председателя на Народното събрание..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..
С протеста утре просто търсим начини желанието на работниците да бъде удовлетворено. Ние война няма да водим, няма да искаме оставки...
15 май е празникът на Плевен. Изборът на датата е свързан с Пролетния плевенски панаир, който според историците през 30-те години на 20-ти век е..