"Хартията е много интересен материал, защото от парче хартия или картон можеш да направиш абсолютно всичко, стига да си достатъчно упорит. Да имаш въображението и хъса да го направиш! Според мен е супер интересно да се експериментира с хартията в плоския й вариант. Опитвам се да се възползвам от рамката, в която тя ме слага с качествата си, но се старая и да ги прескоча, за да постигна моите цели."
Тя е Цветана Недева, очите й са омагьосващо сини, а косите червени. Влюбена е в книгите. Притежава и умения на реставратор, защото след като се отказва от специалност "Мода" записва "Библиотечно-информационни науки" в Софийския университет. Всеки книгоман би й завидял за колекцията от повече от 500 детски книги. У дома има едни от най-големите вдъхновители за своите причудливи творения и това са децата й - Кай на 7 и Пирина на 5.
Хартиеното изкуство на Цветана e пътешествие из многолики приказни светове, в които изненади дебнат отвсякъде. Можете да видите част от творенията на Цвети на витрини, като част от сценографията на различни фотосесии, както й в блога й Kinderlist - https://www.facebook.com/kinderlistblog/.
"Много обичам pop up изданията - панорамните книги от нашето детство, които аз имах като малка, но за съжаление съсипахме заедно с брат ми и сестра ми. В последствие реших да възстановя тази колекция, която имах като дете. До момента почти съм успяла да събера абсолютно всички издания с нетрадиционно книжно тяло, издавани преди 2000-та година.", разказва Цвети.
"С хартията се намерихме супер случайно. След като прекъснах да уча "Мода", аз записах "Библиотечно информационни науки" в Софийския университе. Там отново се възроди любовта ми към книгата. Припомних си любимите ми приказки, изрових ги от кашоните. По това време се роди и синът ми и покрай него реших да направя блог за детски книги, в който да представям любимите си издания."
"Ароматът на книгите ме връща към библиотеката на баба ми. Когато пазарувам книги от антикварници, много обичам да си купувам такива с написани послания. Те също ми носят много мили спомени, защото обикновено обръщенията са такива, които не сме свикнали да срещаме в нашето ежедневие. Според мен това е нещо много ценно. Имах преподавателка по „Реставрация на книгата“, на която много исках да покажа една моя книга, но ме беше срам от вида, в който тя изглеждаше. Когато й разказах, че книгата е в окаяно състояние, тя каза „Това е хубаво, означава, че книгата е била четена, тя е изпълнила предназначението си."
Един от последните проекти на Цвети е вдъхновен от китайски мит, който в един момент се прехвърля в японската култура.
"Става дума за рибите Кои, които плуват на ята по течението на Жълтата река, но в един момент решават да тръгнат обратно на него и стигат до един голям водопад, който те се опитват да прескочат. Тогава демоните се разгневяват, че рибите са толкова амбициозни. Започват да им създават препятствия с повече вълни и вятър. Голяма част от рибите се отказват и тук обичам да казвам, че тези риби биват абсолютно забравени. Но след 100 години една риба, която решава все пак да продължи да опитва, прескача този водопад и тогава боговете я превръщат в златен дракон.", разказва Цветана.
"Много лично приемам тази история, защото мисля, че хората, без да изпадат в крайности и без да стават твърде амбициозни, трябва просто със спокойствие, упоритост и вяра, да вървят към това, което искат да постигнат."
Цялото интервю с Цветана Недева чуйте в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..