5 победи в стартове за Световната купа по ски, 12 подиума, един малък кристален глобус в слалома - това е кратката равносметка на 23-годишния норвежки алпиец Лукас Бротен, който вчера в Зьолден изненадващо обяви, че слага край на кариерата си заради конфликт с федерацията на страната. Това обаче не е единствения скандал около Зьолден, където от години в края на октомври започва новият сезон в алпийските ски със стартове в гигантския слалом при жените и мъжете. Активни и бивши скиори подкрепиха протестите на природозащитници срещу никому ненужното ранно начало на състезанията от Световната купа, което е причина за спорни строителни работи на глетчера Ретенбах в подготовка на състезанията.
Промените в Алпите се виждат с просто око - вместо вечен лед глетчерите разкриват сив камънак. Камерите на ледника Ретенбах са запечатали как организаторите на състезанията в Зьолден цяло лято подготвят днешния старт - багери изнасяха камъните от трасето, ратраци разтилаха консервиран от миналата зима сняг по пистата, само и само да има състезание. Заради високите температури производството на изкуствен сняг е невъзможно.
Климатичните промени не само не подминават ски спорта, а дори го застрашават - в това са убедени любителите на белите спортове, а както стана ясно още миналата година - и все повече бивши и настоящи състезатели от "белия керван". "Кому е нужно всичко това? Не ми влиза в главата! Хем миналата година обсъждахме въпроса, а сега всичко се повтаря", недоумява бившият германски слаломист Феликс Нойройтер. Олимпийският шампион Маркус Васмайер е по-сдържан: "Какво ще стане, ако открият сезона един месец по-късно", пита Васмайер. Същият въпрос зададе в интервю преди новия сезон и безспорната звезда при жените Микаела Шифрин: "Защо се опитваме да пригодим природата към нашия спорт, вместо да е обратното?"
Още миналата година австрийският алпиец Юлиян Шютер инициира петиция срещу ранните стартове, която е подписана от вече над 25 хиляди активни алпийци от целия свят: "ФИС така и не се отказа да ни замазва очите, че отдава значение на климатичните промени. И точно срещу това е нашата петиция", казва Шютер, който получи - меко казано - груб отговор от генералния секретар на австрийскиата ски федерация Кристиян Шерер: "Юлиян Шютер и подкрепилите го състезатели имат право на мнение, но в същото време може би трябва да се замислят, дали професията им е съвместима с убежденията, които имат."
Организаторите на стартовете в Зьолден също не разбират развихрилата се дискусия около началото на сезона още през октомври: "Тази година ще открием сезона за 30-ти път тук. Направили сме толкова много чудесни състезания! Имало е и трудни условия. Но публиката винаги е била въодушевена. Тази година изведнъж се появи критика. Естествено, няма да подминем критиката, но докато можем да организираме успешни стартове за Световната купа не виждам причина да се отказваме", казва Джак Фалкнер, шеф на съоръженията на глетчера Ретенбах и съорганизатор на състезанията. Вчера паднаха около 5 см сняг, но днес вече грее слънце, нови валежи скоро не се очакват и сухото време обърква плановете на състезателите, както обяснява слаломистът Линус Щрасер: "Тази година подготовката за сезона беше много трудна - сухо време, на глетчерите нямаше сняг. Чудехме се къде може да се тренира, от днес за утре размествахме тренировъчните лагери. Това изтощава, ", казва Щрасер. "Защо сезонът да не започва когато падне сняг? Зимите се изместиха, продължават до по-късно. Защо да не изместим и сезона? Така или иначе - от нас нищо не зависи, ние сме пешки на ФИС", добавя световният шампион в паралелния гигантски слалом Александър Шмид.
Климатичните промени застрашават обаче не само ски спорта, но и бизнеса в Алпите. Скъсяването на сезона принуждава ски зоните да търсят начин да се разширят, да строят нови писти и лифтове във високата част на планината, където е по-вероятно да има естествен сняг, или поне температурите да позволяват производството на изкуствен. "Ски зоните трябва да са големи, иначе не са атрактивни за туристите", допълва аргументите си Беате Рубачер-Лархер от управата на курорта Пицтал в Австрия: "Залагаме на устойчивото развитие на ски зоната, защото трябва да подсигурим работни места за региона. В крайна сметка ски курортите са и работодатели и носим отговорност за жителите в долината", казва още тя.
"За природозащитниците това обаче не е приемливо", категоричен е Тобиас Хип от екосдружението "Алпи" в Бавария, Германия, който посети миналата седмица Зьолден в съседна Австрия: "За нас като природозащитна организация това което се случва на ледника, само и само да се проведе състезанието, е прекомерна намеса в природата. В Бавария ситуацията е по-добра, няма планове за разширяване на ски зоните, но гледаме с тревога към съседна Австрия, където категорично преминаха всякакви граници. Там превръщат високопланински ледници в ски курорти."
Темата отдавна е застигнала и политиката в Австрия: "Криматичните промени не могат да се отричат. Не мога да разбера защо е необходимо толкова категорично да се настоява стартовете за Световната купа да започват толкова рано. Федерациите трябва да се замислят. Кому е нужно да се провеждат състезания на последните жалки остатъци от глетчера", пита Леоноре Гевеслер, министър на околната среда от съуправляващата във Виена партия на Зелените.
В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова
Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..
Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..
За 23-и път Банско ще бъде домакин на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест. Той ще се проведе от 20 до 24 ноември в града под Пирин планина. 75 филма от 39 държави ще бъдат показани, всички - премиерни , изтъква директорът на фестивала Натали Петрова. Една от лентите, чиято премиера ще бъде..
Николай Русев премина маршрут от най-високата категория на трудност в България за момента - "Burzum" 9a . Линията, накована от Ивайло Радков - Фазата, започва със 180-градусов таван, а след счупването на основна стъпка преминаването изглеждаше почти невъзможно. Русев обаче намери друг начин и на 5 ноември успя. “За категорията ми е много сложно..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..