Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Бинев за протестите на културните дейци: Нямаме багери, блокираме институциите с книги

| Интервю
Снимка: podkrepa.org

Културните дейци излизат на протест пред Столичната библиотека на площад "Славейков", за да поискат от властта повече пари. Исканията им в 12 точки още миналата седмица са изпратени до президента, премиера, депутатите и министрите на финансите и на културата. Част от тях - работните заплати в сектора да са по минимум 2000 лева, с 50% да се увеличи единният разходен стандарт за 2024-та година, а министърът на културата да сложи подписа си под колективния трудов договор. Готови са и на по-мащабни протести.

"Не може да правиш култура с хора, които мислят за прехраната си. Ние нямаме машини, нямаме багери, с които да затваряме улиците. Ще блокираме институциите като наредим книги. Нека някой да стъпи през тях, да влезе и да излезе през тях", заяви пред БНР Кирил Бинев, който оглавява федерация "Култура" към КТ "Подкрепа".

Ако дойдат политици на днешния митинг, няма да ги гонят, но ще си запишат техните думи, увери синдикалистът.

"Повече пари" е твърде общо казано. Този път искаме да ни дадат дата или схема, в която за определен период от време нашите възнаграждения да достигнат тези в сферата на образованието", поясни Кирил Бинев.

В образованието се завръщат млади хора, а от сферата на културата те изтичат, отбеляза той.

В момента заплащането на онези, които излизат на протест, е между 1000 и 1300 лева и според Бинев "постоянно ги застига минималната работна заплата". Затова настояването е:

"Да бъде достигната заплата 2000 лева и изравняване на някои различия вътре в самите културни институти."

Кирил Бинев апелира министърът на културата да седне и да подпише колективния трудов договор като страна, а ако не може да поеме тази отговорност, ще се обърнат към премиера.

"В Кодекса на труда няма правни основания министър-председателят да подписва споразумения с миньори, енергетици, зърнопроизводители. Щом може с тях, тогава да подпише и с нас."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04