Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хижата е ключова отправна точка за спасителни и издирвателни акции

Ще даде ли БТС помещение от хижа "Тъжа" на планинските спасители?

Помещението не се ползва от десетилетия

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

УС на Българския туристически съюз ще обсъди утре дали да предостави за ползване помещение от хижа "Тъжа" в Стара планина на отряд на Планинската спасителна служба.

Спасителният отряд от Севлиево покрива труден и доста голям участък. Севлиево е на 50 километра отстояние от хижите в района и за достигане до мястото на предполагаем инцидент е необходимо много време и изнасяне на голямо количество екипировка, поясни пред БНР Димитър Ножаров от спасителния отряд в Севлиево.

Хижа "Тъжа" е сред трите основни изходни пункта към връх Ботев, уточни той. Затова и преди време е възникнала идеята за своеобразна оперативна база в района на хижата.

"Решихме, че най-добрият вариант и най-удачният е хижа "Тъжа". До момента част от оборудването стои под открит навес. Една част от него даже беше откраднато. Много добре сме запознати с хижата. Тя е построена от севлиевски планинари", разказа Ножаров.

Хижата е важна както за съхраняване на екипировка, така и като отправна точка за спасителни и издирвателни акции, подчерта спасителят. По думите му алтернативата е 30 километра асфалтов път и 20 километра черен с високопроходима техника, и то при летни условия.

"За зимни условия тия 20 километра трябва да се преодоляват пеша или със ски, когато има сняг. Ако една част от оборудването е в тази хижа, това ще спести това безсмислено носене нагоре-надолу."

Помещението, което спасителите биха могли да използват, не се ползва от десетилетия, каза Димитър Ножаров.

"Видимо не е ползвано, то е в трагично състояние."

Спасителната служба има готовност да ремонтира помещението и да го превърне в годно за използване. Още лятото са възнамерявали да започнат с ремонта на покрива, но ако сега им го предоставят, то дейностите ще започнат напролет.

Ножаров обаче изрази скептицизъм, че може да не се стигне до решение на БТС да им го дадат, "което ще бъде в ущърб на туризма и на планинското спасяване".

Повече по казуса чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53
Франциск Драгинов

Франциск Драгинов: Традицията тук е всяко малцинство да знае езика и на другите

"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..

публикувано на 16.05.25 в 10:39