Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължава технологичната среща на върха на Острова

Сред участниците във форума са зам.-министърът на дигиталната трансформация на Украйна Георгий Дубинский (ляво) и шефът на "Тесла" и "Спейс Екс" Илон Мъск.
Снимка: БТА

Среща на върха във Великобритания разглежда въпроси на безопасността, които възникват с прилагането на изкуствения интелект. Форумът беше открит вчера в бивша секретна военна площадка, където, по времето на Втората световна война, се е намирала Правителствената школа по кодиране и шифроване. Сега теренът е превърнат в музей на компютрите.

На срещата, която е първа по рода си, присъстват повече от 100 световни лидери, технологични босове и учени.

Британският премиер Риши Сунак заяви, че наблюдението върху рисковете, които поражда изкуственият интелект, е твърде важно, за да бъде оставено то само на големите технологични фирми. 

Риши Сунак заяви пред Би Би Си, че правителствата трябва да предприемат действия и фирмите с изкуствен интелект не могат да бъдат оставени „да си дават сами оценки на собствената си работа“. Крал Чарлз III пък заяви пред делегатите, че въпросът изисква „спешност, единство и колективно усилие“.

Засега държавите едва започват да се справят с потенциалните рискове, които могат да включват нарушения на поверителността, кибератаки и заплаха за работни места. Риши Сунак изтъкна, че Обединеното кралство инвестира повече в управлението на риска в изкуствения интелект от всяка друга страна.

На срещата на върха за безопасността на изкуствения интелект в Блечли парк (Bletchley Park), която е първа по рода си, присъстват повече от 100 световни лидери, технологични босове и учени. През вчерашния ден делегатите постигнаха споразумение за глобално сътрудничество за това как да се управляват най-рисковите форми на изкуствения интелект, като става дума за така наречения „изкуствен интелект на границата на предела“ или много напреднали форми на технологията с все още неизвестни възможности. Споразумението бе подписано от 28 държави и ЕС.

Доктор Кейтлин Бентли, преподавател в Кралския колеж в Лондон заяви, че постигнатото е „важен крайъгълен камък“ в насърчаването на отговорното развитие на изкуствения интелект. Днес се очаква с голям интерес дискусията на Риши Сунак с противоречивия технологичен милиардер Илон Мъск, който по-рано бе заявил, че изкуственият интелект може да „погуби човечеството“. 

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон: Не искаме примирие, което да означава капитулацията на Украйна

Президентът на Франция Еманюел Макрон потвърди, че ще посети Вашингтон в началото на идната седмица.  Тази вечер той разговаря с украинския президент Володимир Зеленски и освен това участва в онлайн разговор със свои сънародници, по време на който отговори на въпроси за войната в Украйна и европейската сигурност.  "Не искаме примирие, което да..

публикувано на 20.02.25 в 22:12
Майк Уолц

Майк Уолц: Тръмп е разочарован от Зеленски заради споразумението за минералните залежи

Доналд Тръмп е много разочарован от Володимир Зеленски, съобщи на брифинг в Белия дом съветникът на американския президент по националната сигурност Майк Уолц. И допълни, че това разочарование е заради много неща, но посочи конкретно отказа на Зеленски да подпише предложеното му споразумение за предоставяне на половината минерални залежи на Украйна..

публикувано на 20.02.25 в 22:08
Георги Илиев

ОИК: Кметът на столичния район "Слатина" е отстранен от поста

Кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев е отстранен от поста с решение на Общинската избирателна комисия, заради участието му в търговско дружество по време на встъпването му в длъжност на 13 ноември 2023 година.     Илиев е кандидат на спечелилата местните избори коалиция между "Продължаваме промяната - Демократична България" и "Спаси..

публикувано на 20.02.25 в 21:51
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Във Великобритания обсъждат присъдите на "българската шпионска клетка"

Във Великобритания съдебните заседатели започнаха да обсъждат присъдите по процеса срещу трима от българската шпионска клетка, обвинени в заговор за шпиониране в полза на Русия на британска територия. 30-годишната Ваня Габерова, бившият ѝ приятел Тихомир Иванчев, на 39 години, и 33-годишната Катрин Иванова, всички от Лондон, отрекоха да са замесени или..

публикувано на 20.02.25 в 20:42
Педро Санчес в испанския парламент - Мадрид, 15 ноември 2023

Испанският премиер ще посети Киев в понеделник

Испанският премиер Педро Санчес ще посети Киев в понеделник за третата годишнина от пълномащабното руско нахлуване в Украйна. Така той ще се присъедини към председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет, Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща и други европейски лидери. " В понеделник ще бъда в Киев, за да потвърдя отново подкрепата на..

публикувано на 20.02.25 в 19:57
Марчел Чолаку

Румъния намалява държавния си апарат, закрива 1800 длъжности

Румънският премиер Марчел Чолаку обяви намаляване с 13,5 процента на персонала в държавния апарат, което означава закриване на 1800 длъжности в 32 институции на подчинение на правителството. Чолаку заяви, че "взема пример от Илън Мъск".  "Започнахме порчистването" - с тези думи в началото на правителственото заседание премиерът на Румъния..

публикувано на 20.02.25 в 19:46
На заседанието на Временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната, провежда заседание в сградата на Народното събрание - 20 февруари 2025 г.

Трайни тенденции за намаляване на подземните води води у нас отчитат хидролози

Синоптиците прогнозират нови валежи в края на месец февруари. Но количеството на валежите през тази пролет вероятно няма да надхвърли количеството на валежите през същия период на миналата година, прогнозира доц. Илиан Господинов, климатолог от Националния институт за метеорология и хидрология:  "Миналата година пролетта валежите бяха около и над..

публикувано на 20.02.25 в 19:05