Аргументите за запазване на сглобката все още изглеждат по-силни, отколкото тези за развалянето й. Това обясни пред БНРпроф. Тодор Галунов.
"Този брак по-сметка, наречен сглобка, крие доста проблеми. Едната формация в него сякаш се държи като опозиционна и иска да извлече определени дивиденти. Между двата пътя - този на събаряне на кабинета и този на оставане, политическият интерес на основните участници в кабинета е да продължат да управляват. Струва ми се, че ще има разклащане, тежки думи и може би смяна на министри при ротацията, но кабинетът би трябвало да оцелее още известно време".
Натрупано е напрежение, отчете проф. Галунов.
"Те трудно издържат в тази сглобка. Стремежът е да извлекат повече дивиденти за бъдещите избори, които предстоят. Беше ясно, че имат трудна политическа поносимост. Двете партии ще продължат взаимно да се атакуват, което не е типично за коалиционни партньори".
Това донякъде показва, че в кабинета ще има нещо като взаимен контрол, отбеляза още той.
"Ако някой сбърка, другият ще изнесе тази грешка в рамките на публичността".
Трудно е един местен вот да бъде представен като решаващ за глобалната политика, смята проф. Галунов.
"При тази изборна активност общинският съвет и местното управление тръгват от много ниска степен на представителност и на доверие сред гражданите – не само в София".
Ако два дни преди изборния ден беше нанесен удар на идеята за машинното гласуване, един ден след изборите се нанесе удар на идеята за хартиено, подчерта той.
"Имаме много неподготвени секционни комисии, а изборният процес не гарантира това, в което гражданите трябва да бъдат сигурни – че техният глас е отчетен вярно. Това е доста тревожно".
Не е задължително местната власт да съвпада с представителството на централно ниво, разясни професорът.
"Не очаквам директно да падне правителството, но ако резултатите не отговарят на очакванията на някоя от партиите, може да започнат дълги разговори за ползата от предсрочни парламентарни избори. Не бива да се стремим една партия да покрие целия политически спектър. Резултатът в София не трябва да се превръща в знаме на ожесточена партийна кампания след изборния ден".
Цялото интервю на Снежана Иванова с проф. Тодор Галунов в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете в звуковия файл.
Изсичането на дървета в градската среда е болезнена тема за много хора. Гражданите реагират срещу премахването на старите дървета, хвърляли сянка край домовете им , и насочват критиката към Общините. Служители на общинското предприятие "Благоустрояване" изсичат дървета край детска площадка на улица "Стефан Караджа" в Габрово . Преди..
Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България, за това настоя пред БНР Димитър Събев, Институт за икономически изследвания на БАН. "Данъците ни са неадекватни на разходите". Държавният дълг ще достигне 35% като съотношение спрямо БВП до 2028 година , предупреди той. "Ще имаме държавен дълг от порядъка на 88 милиарда..
В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. Потребителите са категорични, че в магазините в Монтана цените са високи. "Преди не гледах цените на стоките, взимах..
С помощта на Българската хранителна банка зам.-кметът по социални дейности в София Надежда Бачева раздаде 600 пакета с хранителни продукти на настанените в кризисните центрове за бездомни на Столичната община. Тя увери, че в студените дни ще бъдат настанени всички желаещи, които живеят на улицата в центровете в "Красна поляна", "Захарна фабрика" и..
Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години. В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..
"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор". "Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят. Де Керсмакер отново припомни..
Нови сектори и по-сериозни глоби предвиждат нови текстове, приети в Закона за киберсигурност. Текстовете, въвеждащи европейските изисквания за мрежова и информационна сигурност - НИС-2, бяха одобрени от пленарната зала на първо четене. Промените предвиждат задължителни процедури по докладване на киберинциденти и глоби за неспазване на..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..