Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските концертни вечери в Ню Йорк започнаха с премиера

За първи път в САЩ прозвуча нова творба на Добринка Табакова, поръчана от български фестивал

| Репортаж

Ню Йорк е един от най-важните културни центрове на планетата и там, разбира се, всяка вечер се случва нещо съществено – всички изкуства процъфтяват, а музика звучи почти от всеки ъгъл. Дори в метрото и в парка понякога човек може да слуша удивителни изпълнители.

Откриването на Българските концертни вечери в Ню Йорк, по вече установена традиция, е в престижната камерна зала "Уайл" в концертния комплекс Карнеги хол. Разбира се, този факт придава на събитието особена тежест и привлича много публика – при това не само българи присъстваха в залата. А в програмата на 24 октомври прозвучаха две български произведения: от Марин Големинов, като поклон към класиката, и от Добринка Табакова – премиерно за САЩ, като културен мост към днешния ден. 

В избора на музика нямаше нищо случайно – всяка пиеса и всеки автор имаха смисъл в подредбата, направена от цигуларката Станичка Димитрова – един от честите участници в галаконцертите през годините. Този път именно тя беше съставител на програмата на концерта, посветен на видния наш сънародник Тед Попов, който наскоро отпразнува 90-годишнината си и усмихнат прие честта да бъде патрон на галата тази година. Той има наистина удивителна съдба: Учи в България, изпратен е да работи в Куба като строителен инженер, после със семейството си отива в Мексико и иска политическо убежище, след което е изпратен в имиграционен лагер в Гърция и оттам през 1976 г. успява да замине за САЩ, където има успешна кариера. Тед Попов е меломан, дългогодишен поддръжник на фестивала Тангълууд, където се е срещал със световноизвестни музиканти. 

Пиесите в галаконцерта бяха от автори, представители на страните, които имат важно значение за живота и кариерата на Тед Попов - Брамс, Прокофиев, Лофлър, Понсе, Гершуин.

Сред изпълнителите бяха български музиканти, живеещи в Ню Йорк: пианистките Лора Чекоратова, Анна Стойчева и Лора Ал-Ахмад, цигуларите Станичка Димитрова и Георги Вълчев, певицата Мариана Карпатова. Бяха поканени за участие и чужденци, които работят в града: пианистът Александър Хаджиевски, цигуларката Джоана Маурър, виолистът Лев Журбин, виолончелистите Волфрам Кьосел и Алберто Парини.

Следващите събития от поредицата Български концерти вечери в Ню Йорк ще се проведат в Генералното консулство на България в Ню Йорк под егидата на генералния консул Ангел Ангелов.

Чуйте в звуковите файлове неговите думи, както и интервюта с Лора Чекоратова, Добринка Табакова и с част от участниците и публиката в галаконцерта в Карнеги хол на 24 октомври 2023 г. Можете да чуете и фрагменти от някои изпълнения, за които Българското национално радио получи ексклузивни права.   




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Николова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..

обновено на 28.04.25 в 16:58

Спектакълът "От другата страна на живота" тази вечер на софийска сцена

Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..

публикувано на 28.04.25 в 12:45

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

публикувано на 27.04.25 в 14:40

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06