Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските концертни вечери в Ню Йорк започнаха с премиера

За първи път в САЩ прозвуча нова творба на Добринка Табакова, поръчана от български фестивал

| Репортаж

Ню Йорк е един от най-важните културни центрове на планетата и там, разбира се, всяка вечер се случва нещо съществено – всички изкуства процъфтяват, а музика звучи почти от всеки ъгъл. Дори в метрото и в парка понякога човек може да слуша удивителни изпълнители.

Откриването на Българските концертни вечери в Ню Йорк, по вече установена традиция, е в престижната камерна зала "Уайл" в концертния комплекс Карнеги хол. Разбира се, този факт придава на събитието особена тежест и привлича много публика – при това не само българи присъстваха в залата. А в програмата на 24 октомври прозвучаха две български произведения: от Марин Големинов, като поклон към класиката, и от Добринка Табакова – премиерно за САЩ, като културен мост към днешния ден. 

В избора на музика нямаше нищо случайно – всяка пиеса и всеки автор имаха смисъл в подредбата, направена от цигуларката Станичка Димитрова – един от честите участници в галаконцертите през годините. Този път именно тя беше съставител на програмата на концерта, посветен на видния наш сънародник Тед Попов, който наскоро отпразнува 90-годишнината си и усмихнат прие честта да бъде патрон на галата тази година. Той има наистина удивителна съдба: Учи в България, изпратен е да работи в Куба като строителен инженер, после със семейството си отива в Мексико и иска политическо убежище, след което е изпратен в имиграционен лагер в Гърция и оттам през 1976 г. успява да замине за САЩ, където има успешна кариера. Тед Попов е меломан, дългогодишен поддръжник на фестивала Тангълууд, където се е срещал със световноизвестни музиканти. 

Пиесите в галаконцерта бяха от автори, представители на страните, които имат важно значение за живота и кариерата на Тед Попов - Брамс, Прокофиев, Лофлър, Понсе, Гершуин.

Сред изпълнителите бяха български музиканти, живеещи в Ню Йорк: пианистките Лора Чекоратова, Анна Стойчева и Лора Ал-Ахмад, цигуларите Станичка Димитрова и Георги Вълчев, певицата Мариана Карпатова. Бяха поканени за участие и чужденци, които работят в града: пианистът Александър Хаджиевски, цигуларката Джоана Маурър, виолистът Лев Журбин, виолончелистите Волфрам Кьосел и Алберто Парини.

Следващите събития от поредицата Български концерти вечери в Ню Йорк ще се проведат в Генералното консулство на България в Ню Йорк под егидата на генералния консул Ангел Ангелов.

Чуйте в звуковите файлове неговите думи, както и интервюта с Лора Чекоратова, Добринка Табакова и с част от участниците и публиката в галаконцерта в Карнеги хол на 24 октомври 2023 г. Можете да чуете и фрагменти от някои изпълнения, за които Българското национално радио получи ексклузивни права.   




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26