Мариана Първанова, историк, журналист и автор на книги, ни припомни кои са местата, където и днес може да се улови духа на Стара София – с нейните бохемски кафенета, махали и квартали.
"Кореняците софиянци вече не са много. Духът на Стара София се улавя най-вече в старата централна част – булевардите „Христо Ботев“, "Мария Луиза“ и "Пиротска“. Това е било сърцето на града. В него е живяло много разнородно население още след Освобождението".
След Илинденско – Преображенското въстание към София идва голяма група бежанци, разказа тя.
"София е много близо до западните граници. Това са предимно прокудени от Сърбия и Македония.
Втората вълна е след Междусъюзническата война и Втората световна война".
Името на кварталите подсказва произхода на населението, което е дошло, обясни Първанова.
"Днешният район "Илинден“ е почти изцяло заселен с бежанци от Македония. Имаме квартал "Гевгелийски“ – идва от населението от Гевгелийско. В "Захарна фабрика“ също има идващи от Македония.
Еврейската махала не е ясно обособен квартал, но има няколко улици, по - скоро смесени. Такава е улица "Пиротска“. По-богатите евреи са живели по "Мария Луиза“. Обликът на тези улици днес се е променил. Една част от евреите напускат не само тях, но и страната ни. Днес там има много сирийци".
Арменското кафене се е намирало на мястото на ЦУМ, разказа Първанова.
"Неговият собственик е бил преселник от Турция. Яворов, Елин Пелин и Дебелянов са били сред честите посетители. До него се е намирало друго известно кафене – "Македония“. Там са се срещали ръководителите на ВМРО".
През 2016 година Мариана Първанова издава книгата "Бохемските кафенета на София“.
"Миналата година излезе "Бохемските места на соца в Бургас“. Сега подготвям и за Варна.
Кафенетата често са били резултат от инициативата на собствениците. След 9 септември тази кафе култура се измества в посока на клубовете. Социалистическата власт обича да обхваща всички слоеве от населението. В клубовете се е събирал цветът на творческата интелигенция".
Цялото интервю на Даниела Големинова с Мариана Първанова може да чуете в звуковия файл.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..