Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Андреев: Машините не са панацеята, която ще реши всички проблеми в изборния процес

Има ли основания за критики към ЦИК на тези местни избори?

Цветелина Пенева: Критиките към ЦИК имат основание

| Интервю
Снимка: БТА

"Събитията от последните 2 седмици създадоха недоверие в машинното гласуване. Това влияе в значителна степен на избирателите. Липсата на доверие в изборния процес от страна на избирателите води до намаляване на активността", коментира пред БНР Александър Андреев – бивш председател и говорител на ЦИК. Според него ангажимент на всички е да бъде върнато доверието на избирателите в изборния процес. Ако то липсва, оттук нататък и самата представителност на органите, които се избират, ще бъде много ниска, каза той. 

"Тепърва ще трябва да се изясняват всички обстоятелства, свързани с това защо не беше допуснато машинното гласуване на първия тур. И на второ място – защо все още продължават проблемите с машините от гледна точка вече на друг проблем – не сигурността, а фактът, че машините не отпечатват машинната бюлетина, която да бъде пусната в кутията за гласуване, липсата на поставени печати. Въпроси, по които изборната администрация, включително ЦИК, носят своята отговорност и би трябвало в анализа да посочат ясно и категорично кои са проблемите и какво решение трябва да се търси".

Андреев подчерта, че и към момента няма яснота дали това, което беше публикувано, е единственото или има още други данни, свързани със сигурността на машините.

"Ако това е единствено само едно предположение, че би могло по някакъв начин да бъде повлияно, разбира се това е един сериозен удар по машинното гласуване".

Той смята, че институциите трябва да дадат ясни отговори на възникналите въпроси.

"Аз съм далеч от мисълта, че машините сами по себе си представляват тази панацея, която ще реши всички проблеми в изборния процес. Човешкият фактор при всички случаи има своето влияние и в рамките на този изборен процес също трябва да бъде погледнат задълбочено", изказа мнението си бившият председател на ЦИК. Той е категоричен, че Изборният кодекс ще трябва да се отвори. 

Според председателя на Обществения съвет към ЦИК Цветелина Пенева критиките към ЦИК имат основание:

"Избирателите трябва да получат отговор защо се получи след първия тур на изборите нов рекорд на недействителните бюлетини. Някой трябва да понесе и отговорност за това. Видяхме, че гласуването само с хартиени бюлетини явно не е надежден метод за отчитане на гласовете".

По думите й проблемът с "белите бюлетини" е отчетен в анализа им за изборите през април тази година. Този проблем, вместо да намери своето решение, сега се мултиплицира, подчерта тя.

"Вместо ЦИК да вземе мерки, напротив – тя упорито продължи да работи в насока да се ползва нестандартна хартия – така, която би могла и да увреди самите машини".

"Проблемът беше в цялата процедура по удостоверяване на машините и в работата не само на МЕУ, но и от страна на ЦИК за това, че не можа да изгради звеното за управление на машинното гласуване", смята Пенева.

И все пак тя заяви, че не си представя ЦИК да иска да направи явен саботаж на машинното гласуване. Според нея там има липса на административен и професионален капацитет при взимането на решения.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николета Атанасова: Украинците смятат за техен дълг да са там

Украинците смятат, че техен дълг е да са там . Това каза журналистката от програма "Христо Ботев" на БНР Николета Атанасова, водеща на предаването "Мрежата" , като подчерта, че в страната се завръщат много от напусналите я след началото на руската агресия на 24-ти февруари 2022 г.   В предаването "Нещо повече" тя разказа за срещите си в Украйна,..

публикувано на 18.09.24 в 17:36
Константин Илиевски

Светлин Русев и Константин Илиевски: Има много с какво да се гордеем!

Маестро Константин Илиевски и цигуларят Светлин Русев застават за първи път заедно пред Радиооркестъра тази вечер . За тях това е голямо призвание.  Светлин Русев ще е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР, посветен на Деня на независимостта на България . Събитието започва в 19 часа в Голямата зала на Софийската опера и..

публикувано на 18.09.24 в 12:08

Предизвикателство: Здравословно хранене в училище

Българската агенция по безопасност на храните започна проверки в училищните столове и бюфети във връзка с началото на учебната година. Инспекторите проверяват всички столове, бюфети, обекти по Закона за храните на територията на училищата, както и кетъринг фирми, доставящи храна на учебните заведения в цялата страна. "Надявам се усилията, които..

публикувано на 18.09.24 в 11:17

Ще спечели ли Павликени битката срещу завода за боклук?

До месец и половина Върховния административния съд ще се произнесе по казуса с инвестиционното намерение за изграждане на цех за производство на каменна вата и енергоизточник за нуждите на производство в землището на село Върбовка, община Павликени. Как се стигна дотук? През 2021 г. в РИОСВ – Велико Търново постъпва Уведомление за..

публикувано на 18.09.24 в 07:00

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват децата с нова геймърска визия

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват деца и ученици с нова визия , съобщи пред БНР Галина Боева - ръководител сектор "Връзки с клиенти" в Центъра за градска мобилност.  След допитване до децата се спряхме на геймърски дизайн , посочи тя и обясни:  "Решихме, че това, с което можем да привлечем вниманието на децата, е нещо..

публикувано на 17.09.24 в 11:50

БЧК: Обучението по първа долекарска помощ може да започне още в детската градина

Животът може да се преобърне само за миг. Как да бъдем максимално полезни на изпаднал в критична ситуация човек може да се учи още от детска възраст. Обучението може да започне още в детската градина под формата на игра , смятат от Българския червен кръст. При инцидент с изгубено дишане и съзнание първите 3 до 5 минути са особено важни –..

публикувано на 17.09.24 в 10:33

Ниските изкупни цени и фалшифицирането на меда отказват пчеларите

До края на седмицата по повод празника на столицата се провежда традиционен есенен софийски фестивал на меда .  Годишно в България се произвеждат между 8 и 12 хил. тона мед, като голяма част от него се изнася. През последните 10 години обаче броят на регистрираните пчелари е намалял 3 пъти , алармираха браншовите организации на производителите..

публикувано на 17.09.24 в 07:12