Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Месец ноември - профилактика на мъжкото здраве

Проф. Маринчо Георгиев: Пациентът може да има рак на простата в краен стадий без симптоми

Най-добрият маркер за диагностика и проследяване е простатно - специфичният антиген

Проф. Маринчо Георгиев, началник на Клиниката по урология в Александровска болница, председател на Българското урологично дружество и национален консултант по урология
Снимка: Александровска болница

"Ракът на простата може да протече без никакви симптоми, до момента докогато се появят метастази, каза за "Хоризонт" проф. Маринчо Георгиев, началник на Клиниката по урология в Александровска болница, председател на Българското урологично дружество и национален консултант по урология.

По традиция през месец ноември лекарите напомнят за профилактичните урологични прегледи при мъжете. Целта е повишаването на информираността и профилактиката на рака на простатата.

"Имали сме пациенти, при които първата проява на рака на простата, който вече е с разсейки, метастазирал е разсейка в гръбначния стълб. Те идват, като казват, че имат болки в кръста, а това обикновено се свързва със заболявания на бъбреците и така постъпват в Клиниката по урология в Александровска болница. Когато проведем изследвания, установяваме, че болките в кръста се дължат на метастаза.

Пациентът може да има рак на простата в краен стадий без симптоми, а в случаите, когато има симптоми, те могат да наподобяват симптомите при доброкачествена простатна хиперплазия, но и в двата случая при наличие на оплаквания, пациентите не трябва да си казват, че им няма нищо, а да отидат на преглед, изтъкна още проф. Маринчев.

Той добави, че в краен стадий преживяемостта е доста ниска, но ако се хване в първи стадий, преживяемостта за 10 години е 90 на сто.

"Най-честата възраст, при която установяваме рака на простата е 60- 65 годишна възраст. Но съм имал и пациент на 42 години, най-младият, който аз съм оперирал и той е жив и здрав. Така че, всички указания са проследяването на болестта да започне от 50 годишна възраст.

При наличие на наследствен фактор проследяването трябва да започне от 45 години.

Университетска болница „Александровска“

Защото най-добре изследваният и доказан рисков фактор за рака на простатата, е генетичният - тоест фамилната обремененост, каза още проф. Маринчо Георгиев от Александровска болница.

За това колко бързо се развива ракът на простата и метастазира, зависи от това колко добре са диференцирани образованията. Но е грешка да се счита, че той се развива бавно, добави проф. Маринчев.

Според него най-добрият маркер за диагностика е простатно - специфичният антиген. Този маркер е и най-добрият за проследяване на пациентите с рак на простата след операцията. Защото той е чувствителен и на това дали няма да се развие отново рак, да рецидивира или да се получи някъде метастаза, допълни още председателят на Българското урологично дружество.

Проследяването след операция е за цял живот, ако този маркер започне да се покачва, това е сигнал, че някъде нещо се случва - било в лимфните възли, на мястото на простата, или по други органи, най-честото по костите, така че туморният маркер е важен както за ранната диагностика, така и за последващото проследяване, допълни още проф. Маринчев за БНР.

При високотехнологичните роботизирани операции може да се гарантира при начален стадий на рака, преживяемост 90 на сто за 15 години напред, каза специалистът. Като опитът сочи, че оперираните в начален стадий - първи и втори, по класическия метод също живеят повече от 20 години напред.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02