Това каза пред БНР доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право в Софийския университет "Св. Климент Охридски" относно заявката на щаба на Ваня Григорова да оспори вота от балотажа в София.
"Ако преминат към реално оспорване – тогава ще трябва да посочат за всяка отделна секция проблеми в протокола, в изчисляването на резултатите."
Теоретично е възможно да има разлика между преписите от протокола след приключването на изборния ден и онова, което впоследствие е качено на сайта на ЦИК, отбеляза конституционалистът.
Броене на бюлетините в съдебната зала може да има по преценка на съда, уточни доц. Киселова. Ако има такива разминавания и те посочат конкретните секции и грешките в тях, съдът може да брои сам, може да използва и вещо лице, посочи преподавателят в предаването "Преди всички".
Не става дума за всички секции, а само за онези, които са изрично посочени, допълни тя.
Запитана може ли съдът да ползва паметта на машините за гласуване, Киселова изтъкна, че "това вече ще е преценка на съда".
По думите ѝ "до т.нар. заветни флашки се стига, когато не се вижда какво е изписано" на бюлетините.
Доц. Киселова изрази притеснения, че членовете на СИК до един момент не са полагали печати на бюлетините от машинното гласуване, което би повлияло върху намаляване или увеличаване на действителните гласове за даден кандидат.
"Възможно е да има такива случаи. Избирателят е изпълнил онова, което се изисква от него. Проблем е на СИК - бюлетината да е недействителна по смисъла на Изборния кодекс. Възможно е тук да има игра с числата."
Ако бъде подадена жалба за оспорване на изборите в София, това не спира изпълнението на решението на ОИК, с което тя обяви избора на Васил Терзиев, обясни конституционалистът.
"Само ако има изрично искане от жалбоподателите, съдът може да спре той да положи клетва."
Сроковете за съдебните процедури са такива, че процесът по оспорване може да продължи до Нова година, обобщи доц. Наталия Киселова.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..