Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Петкова: Зимата е много ценен период - време за обръщане навътре

Заради прекомерния стремеж към удобство, сме загубили способността си да реагираме на стреса

| Интервю
2
Мария Петкова
Снимка: Мая Данчева

Естествена психотерапия е метод, който помага човек да се изправи срещу страховете си, травмите и блокажите си. Да вземе от тях ресурси и нови сили за справяне с проблемите. В основата на този естествен метод стоят любовта и приемането.  

" В основата на естествената психотерапия, която изучавам в школата на моя преподавател и основател на школата Орлин Баев, това са любовта, мъдростта и истината, каза в "Нощен Хоризонт" Мария Петкова, психолог, занимава се и естествена психотерапия.

"Тези понятия може да звучат малко отнесено и абстрактно, но когато започнем конкретна работа с хората, тези понятия си намират много ясно точното приложение."

Нормално е през есента хората да са по-малко весели, животът да се затваря и да се обръща навътре. Така е и в природата, така е и с животните и растенията, с дърветата...Това са естествени етапи и ние не бива да се борим с тях, а да ги приемаме, поясни още психоложката.

Зимата е много ценен период - време за обръщане навътре. Учили са ни, че трябва да сме все усмихнати, приветливи - обаче това е толкова фалшиво. Има моменти, в които просто не ни е до това. И тогава, като си се приберем в къщи, като си останем със себе си, като си обърнем внимание, като си презаредим батериите с нашето собствено присъствие, не да го искаме от някой друг, а ние да си обърнем внимание, тогава можем и за другите - иначе от празна чаша нищо не можеш да дадеш на някой друг, добави още Мария Петкова.

По думите ѝ вече има много заболявания, за които научно е доказано, че те са плод на емоционални и психически товари. Те пречат на организма да поддържа своята хомеостаза и органите, които са по-слаби или по-предразположени към заболяване, развиват техните болести. Тук се включват стомашно-чревните заболявания, колитите, като това е свързано и с начина на живот, на храненето, смята Мария Петкова.

Тя добави, че най-често хората я посещават, когато не искат да пият лекарства, или пък пият лекарства, но трябва си помогнат и по друг начин, идват тези, които са много тревожни, имат паник атаки и не могат да спят, имат натрапчиви мисли или най-разнообразни страхове и блокажи.

Мария Петкова поясни също, че в далечното минало, когато човек и бил поставян много по-често на опасности, трудности, дори на смъртни опасности, медицината не е била така развита, ние не сме били така фрустрирани, а човешката психика е така устроена, че тя преминава през това. Днес обаче има прекалено голям стремеж към удобство и комфорт, което сякаш "изпилва" психиката ни до степен, в която не знаем как да реагираме, когато имаме истински стрес.

Едновременно с това ние приемаме за прекалено голям стрес такъв, който дори не е съвсем реален, като това шефът да ни повика за нещо - ние приемаме това за нещо много страшно, поясни още психологът.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02