Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Среща с бедуините, които еднакво скърбят за израелските жертви и тези в Газа

| Интервю
Снимка: Феня и Искра Декало

На 7 ноември се навърши месец от погрома в граничните израелски селища и кибуци край Газа. По местна традиция - и еврейска, и мюсюлманска, се извършва панихида в памет на загиналите. В бедуинския град Раат, който е с 81 000 жители, поменът бе ден по-рано. На площада пред културния дом един от най-големите готвачи на Израел Хаим Коен бе подготвил голям казан с агнешки хамин (нещо като курбан) и всякакви салати. Пред БНР той сподели, че вече месец всеки ден гостува с ястията си на погребения на загиналите по време на погрома хора. Те не са само евреи, а също чуждестранни работници, араби, бедуини, друзи, младежи от цял свят - гости на фестивал за нова музика. 

Кметовете на града, които управляват на ротационен принцип, защото на изборите се оказало, че имат равен брой гласове, разказаха за войната, която е само на няколко километра от техния град, за загиналите и за това, че скърбят не само за бедуините, убити като израелски войници, а и за загиналите от бомбардировките в Газа, защото те също са им близки роднини. 

"Казвам се Саис Абу Сиван и бях първи в ротацията. Падна ми се да ръководя града по време на пандемията, а на колегата - да управлява по време на войната с Хамас в Ивицата Газа. Не е просто. Всеки от нас има роднини или познати, които са били убити, ранени или отвлечени от терористите на онзи злокобен 7.10.2023 от тази страна на границата. Със свито сърце всеки ден се интересуваме дали са живи и здрави роднините ни, които живеят в анклава. Повечето от тях живеят в Рафиях и Ню Рафиях. Научаваме за убити и ранени измежду тях. И тях поменаваме. Имаме и наши деца на фронта, защото бедуините служат в израелската армия. Представяте ли си колко ни е сложно. Не споделям възгледите на Мюсюлманските братя и смятам, че Хамас не цени човешкия живот и трябва да слезе от историческата сцена. Дедите ни са били чергари. За тях не са съществували границите в пустинята. Прочетете историята и ще видите колко те са "измислени". Отскоро водим уседнал начин на живот и затова имаме дори град, като Раат. Като направихме ротацията и вече не съм кмет ръководя бедуинско-еврейското образователно сдружение "Звездите на Негев" в интернат с 240 ученици. Преди да го направим много от бедуинските ученици отпадаха още в началното училище. Открихме подготвителен клас. Сега 85% от завършилите нашето училище продължават да учат висше образование. Парите за него идват не от Емиратите или Саудитска Арабия, а от евреи от Мексико, Франция, Австралия. Нашите възпитаници са търсени специалисти. Безработицата в града спадна от 32% на 8%. Подпомагат ни с милиони шекели да построим нова и модерна сграда на гимназията. Смятам, че това е пътят да превърнем бедуинското общество от племенно в гражданско. В него ще има място за обучение и за деца отвъд измислената граница. 70% от жителите на Рафиях са мои роднини или са от нашето племе. Аз се чувствам израелец. И не искам хамасовците да пробият нашия общ кораб Израел. Той е нужен на нас, но и на тези мои роднини от Газа, които преди войната идваха да работят тук". 

"Казвам се Ата абу Медигас и съм ротационен кмет на Раат. Когато получихме първите съобщения за случващото се на границата с Газа, ни стана ясно, че всички - араби, евреи, християни, будисти сме под мушката на терористите. Съпричастни сме към нечуваната трагедия. Граждани сме на тази страна и съдбата й не ни е безразлична. Спазваме законността. Вярваме в глобалните, общочовешки правила на поведение. Коранът е против жестокостта, която видяхме. Ясно ни е, че след тази толкова набързо сполетяла ни касапница, не можем да изискваме от нашата армия да действа бавно и на части. Никой не изисква от Хамас да е хуманен. В този момент да се критикува израелската армия е неуместно. След войната всички ще сме различни: и арабите, и евреите, и държавата Израел. Сега сме единни, но би било добре единството да се съхрани и след приключване на бойните действия. Седми съм в листата на представената в Кнесета ислямската партия. В парламента влязоха шест души. Дори и да се оваканти място и ми кажат да стана депутат, ще откажа. В момента реална власт имат местните органи и армията. Те ще възстановят разрушеното, ще съхранят запазилото се. Още преди войната подадох възражение от името на бедуините срещу ниския бюджет на общините ни. Мислех, че ще е "глас в пустиня", но подкрепа получихме от неочаквано място. Президентът на Израел Ицхак Херцог, който веднага след погрома ни посети и изказа съболезнования за жертвите и отвлечените от Хамас бедуини. Предполагам, че е използвал целия си авторитет, нищо, че президентът би трябвало да има само представителни функции. Неочаквано получихме по-високи бюджети и за образование, за строителство на скривалища и защитни съоръжения, и повече ваучери за хранителни стоки за социално слабите, а то май всички сме в тази категория. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към сградата на британския парламент

Съмнения в Лондон дали Доналд Тръмп ще одобри новия британски посланик в САЩ

Докато Доналд Тръмп и Киър Стармър се договориха да се срещнат скоро и взаимно си направиха комплименти, продължава да цари неяснота дали американският президент ще одобри номинацията на британския премиер за посланик във Вашингтон, съобщи „Индипендънт“.   Очаква се Доналд Тръмп да вземе решение за лорд Питър Манделсън като посланик на Обединеното..

публикувано на 27.01.25 в 03:04

В Кипър започва подаването на заявления за електронна лична карта

Кипър напредва с цифровата трансформация като пуска национални цифрови документи за самоличност. От днес кипърците могат да подават заявления за електронна лична карта, като държавата субсидира първите 100 000 от тях.   Право на електронна лична карта имат граждани на Кипър на възраст над 18 години, притежаващи биометричен документ за самоличност и смарт..

публикувано на 27.01.25 в 02:51

В Ямбол решават за мерките срещу разпространението на грипа

В Ямболска област днес ще бъде взето решение дали да продължат да действат противоепидемичните мерки срещу разпространението на грипа. От миналата седмица в района е обявена грипна епидемия, а учениците се обучават дистанционно. До днес включително учениците се обучават в електронна среда, като на предстоящото заседание на..

публикувано на 27.01.25 в 02:38

Гарантирането на адекватни заплати - основна тема на синдикален форум в Кипър

Синдикатите в Кипър се подготвят за тежък диалог с министерството на труда и работодателските организации. Те ще обсъдят общите си позиции по решаващи въпроси за развитието на индустриалните отношения през 2025 г. на провеждащата се днес общосиндикална конференция с участието на всички профсъюзи.    Гарантирането на адекватни заплати и постигането на..

публикувано на 27.01.25 в 02:31
Киър Стармър

Стармър е поздравил Тръмп за ролята му в споразумението между Израел и "Хамас"

Британският премиер Киър Стармър е поздравил президента на САЩ Доналд Тръмп за неговата „роля в осигуряването на забележителното примирие и сделката за заложниците в Газа“ по време на телефонен разговор между двамата лидери, съобщи Би Би Си. Разговорът се състоя часове, след като Тръмп похвали Стармър, че е свършил „много добра работа досега“ и каза, че..

публикувано на 27.01.25 в 02:06

В Ямболско настояват за допълнителни противопожарни участъци

Противопожарни участъци да бъдат разкрити на територията на  община "Тунджа" настояват от администрацията и кметствата.  При възникването  на пожар се налага в гасенето да се включват огнеборци от Ямбол, като се налага да изминат понякога 30-40 км. При подобна ситуация през декември изгоря покривът на читалището в село Бояджик.  Миналата година..

публикувано на 27.01.25 в 02:05

Национален конкурс на тема "България и Китай – древни и уникални цивилизации"

Институт „Конфуций” във Великотърновския университет обяви традиционния си национален конкурс на тема "България и Китай – древни и уникални цивилизации".  Подтемата на 15-ото издание на конкурса е "Пътешествие през златните векове на историята: владетелски династии, култура и постижения", съобщи директорът на институт "Конфуций" във Велико Търново и..

публикувано на 26.01.25 в 22:15