Българският бизнес ще настоява за нови енергийни помощи и през следващата година. Обезпечаването с енергия и суровини е основният проблем не само на българската, но и на европейската икономика, показва европейското икономическо проучване за очакванията на бизнеса за 2024 година.
Изследването беше представено от Българската търговско-промишлена палата, партньор на Европейската асоциация на търговско-промишлените палати.
Българският и европейски бизнес все още носи наследството от пандемията, високите цени на енергията и суровините и нарушените вериги на доставки.
Нашите фирми смятат, че държавата не прави достатъчно за достъп до евтини суровини и ще настояват срока на енергийните компенсации, които получават до края на годината, да бъдат удължен и през следващата, съобщи председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов:
"Очаквайте да предложим мерки за продължаване. Ние имаме една от най-успешните формули за съдействие на бизнеса, но всяка формула се нуждае от усъвършенстване".
В момента бизнесът получава компенсации в размер на 100 процента от разликата между средномесечната борсова цена и базовата цена от 200 лева за мегават час електроенергия.
Другият основен проблем на европейската и българската икономика е липсата на квалифициран работен персонал и разходите за труд. И въпреки това, голямата част от българските компании в проучването очакват да бъдат наети повече работници през 2024 година:
"Няма сектори, това важи и за Европа, и за България, които да са напълно доволни от желаещите да работят, които имат квалификация за това. В Европа има хроничен недостиг на квалифицирана работна ръка. Въпросът за внос на работна сила в България е от ключово значение в перспективите за ръст на икономиката.
Очакванията за намаляване на заетостта са по-малки, отколкото предишната година".
40% от анкетираните български компании очакват ръст на инвестициите. 54 на сто оценяват положително бизнес средата и очакват още по-добри условия през следващата година.
Българският бизнес разчита предимно на продажби на вътрешния пазар, едва 9% очакват износът им да нарасне.
Европейските институции продължават да налагат нови регулации за фирмите, а тежестите за малките и средни предприятия са най-големи, посочи още председателят на Търговско-промишлената палата. И отбеляза, че спадът при автомобилната индустрия в ЕС ще се отрази и на българските заводи, които произвеждат части за автомобили.
Европейско икономическо проучване за очакванията на бизнеса в България и Европа през 2024 година се организира за 31-ви път от Европейската асоциация на търговско-промишлените палати. Провежда се ежегодно в 27 европейски държави. У нас проучването е проведено в периода август-септември 2023 година.
Прокурорът от Софийската градска прокуратура Марина Ненкова обяви, че по разследването за необезпечения кредит от 150 милиона лева, отпуснат през 2019 година от Българската банка за развитие на фирма, близка до бизнесмена Румен Гайтански, се проверява и за какво са били изразходвани парите. Обвиняеми по делото, освен Гайтански, са и адвокат..
Допълнителната съдебно-психиатрична експертиза на Орлин Владимиров, обвинен в убийството на съпругата си - Евгения, чието тяло беше намерено в куфар край Перник, сочи, че той няма психически проблеми. На днешното заседание в Софийския апелативен съд вещите лица потвърдиха, че той е осъзнавал какво прави. Експертизата беше поискана от адвоката на..
Рекордните 188 дрона е изстреляла Русия през изминалата нощ срещу Украйна. Нанесени са щети върху критична инфраструктура и жилищни сгради. Генералният секретар на НАТО Марк Рюте призова за увеличаване на военната помощ за Украйна. По-голямата част от Украйна беше под тревога в продължение на часове. 17 региона на страната, включително столицата Киев,..
Прекалено милитаризирахме мисленето, действията и говореното, и се премина към ядрена риторика – ядрени удари, ядрено оръжие, това е като Станиславски – щом има пушка на стената, трябва да гръмне. Нека не си играем с ядрената риторика, предуреди Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР, БНТ и БТА в Москва и бивш генерален директор на БНР, в..
Това, което в България наричаме политика, не е политика, а едни пазарлъци на махленско ниво за постове . Политика има там, където има идеи и някакви планове за развитие на обществото. С този коментар започна интервюто си пред БНР Иво Сиромахов, писател, сценарист, драматург и телевизионен водещ. Той представи новата си книга "Моите вдъхновители"...
Процесът срещу шестимата български граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, който трябваше да започне в 12.30 часа българско време, още не е започнал, предаде нашият кореспондент в Лондон Веселин Паунов от Централния наказателен съд Олд Бейли. Процесът трябваше да започне на 27 октомври и веднъж вече беше отсрочен. Все още не е ясно дали ще има..
Софийският градски съд уважи искането на прокуратурата да бъде издадена европейска заповед за арест за бившия директор на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев. Искането е във връзка с обвинението на Мавродиев по разследването за отпуснат кредит за близо 150 млн. лв. от Българската банка за развитие. По него са обвинени още Румен Гайтански и..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..