Приключи конкурсът за нова българска пиеса, организиран от театър "София“. Това е седмото по ред издание, в което обаче победител не беше излъчен. От всички 67 текстове 5 бяха класирани от журито, но трупата на театъра е твърдо решена нова българска пиеса да бъде поставена скоро на сцената.
Текстове се приемаха до края на месец май, а според условията на конкурса те трябваше да бъдат непубликувани, непоставяни на сцена и неучаствали в други конкурси. Всеки автор можеше да участва с една творба, а обещаната награда – три хиляди лева и реализация на сцената на театъра.
В журито, оценяващо текстовете, влязоха директора на театър „София“ Ириней Константинов, писателката Теодора Димова, режисьора проф. Пламен Марков и театралния критик Димитър Стайков.
„Всеки театър, всеки режисьор, всяка сцена би искала да има нова пиеса, нов текст, който да бъде поставен с гордостта, че това е нова българска пиеса. Това е седмият конкурс за драматургия. Пропуснахме един двугодишен период заради КОВИД ситуацията. Не познавам никой от авторите“, коментира Ириней Константинов.
"Театър „София“ има традиця в тази посока".
Той посочи номинираните и обясни, че не познава никой от авторите.
„Няма победител“
Проф. Пламен Марков каза, че журито е трябвало да прочете през лятото 67 пиеси:
„Трябваше да прочетем 67 пиеси, което е, има-няма, два месеца от лятото. Това е много нещо, което означава, че много хора биха искали да пишат за театър. За съжаление, някои от тях не са влизали в театъра и това веднага си личи – по ремарките, предложенията, и някакви телевизионни и анимационни принципи, които са много трудно постижими от театъра. Но имаше и доста смислени текстове. Текстове от хора, които са писали преди това пиеси. Аз също не познавам нито един от авторите, които, в крайна сметка, с единодушие, решихме да отличим“ каза проф. Пламен Марков.
Театралният критик Димитър Стайков,също член на журито, посочи, че има нужда от нови български пиеси.
Още информация:
Финалистите в конкурса на театър „София“ за написване на съвременна българска пиеса са:
Един от тези текстове ще бъде реализиран на сцената на театър „София“.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025 та ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..