Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парното тръгна, топлата вода спря в части от София

| Интервю
Снимка: БГНЕС

При над 20 градуса навън парното тръгна. Броени дни след това обаче – в първите студени дни на ноември част от София остана без топла вода. Проверка на сайта на "Топлофикация – София" показа, че причината са десетки аварии и спешни ремонти, засегнали квартали из целия град.

Напомняме, че през лятото бяха проведени необходимите профилактики. Тогава софиянци пак бяха без топла вода в продължение на дни.

Към момента от "Топлофикация – София" няма отговор.

Общото усещане за услугата на дружеството е, че е много скъпа, каза пред БНР Людмил Костадинов - главен експерт в Агенцията за устойчиво енергийно развитие. Според него ако всички в една сграда си плащат коректно сметките, парното би трябвало да е с по-ниска цена отколкото течните горива или дневната електроенергия.

"Директното използване на електроенергия за отопление винаги е по-неизгодно от "Топлофикация". Единственото голямо намаление на разхода на електроенергия за отопление се получава само когато се използват термопомпи или климатик, който работи в термопомпен режим през зимата", обясни той в предаването "Хоризонт до обед".

По думите му отопление с термопомпа е най-евтиният начин от гледна точка на цената на използваната енергия. При него обаче инвестицията е много голяма и не всеки може да си я позволи.

На следващо място е климатикът, който работи като термопомпа, добави Костадинов.

И все пак много хора предпочитат да се отопляват на дърва и въглища. Този вид отопление, особено в селските райони и малките градчета, е по-евтино, отбеляза експертът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожарът в Кресненския дял на Пирин е локализиран

Пожарникарите и горските работници в Рила са предотвратили разрастването на пожара на 2000 м надморска височина. Гасенето е по североизточната част, която е и най-високата. Откъм юг и запад огънят е локализиран.  На много места тлеят и пушат огнища и огромни дънери, за чието гасене ще трябва продължителен дъжд или много вода. Прогнозите са пожарът..

публикувано на 16.07.25 в 18:19
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03