Включването на традиционни елементи в популярната музика не е нещо ново, но начинът, по който те навлязоха в електронната музика през последните години внесе свежа нотка в жанра. Това с пълна сила важи за Ana Lua Caiano от Португалия. Тя комбинира португалски фолклор с електронна музика и издаде първото си EP на 30 септември 2022 г. На сцената, Ana Lua Caiano, изпълнява във формат „one woman show", като използва синтезатор, лууп станция, микрофон, бас барабан и няколко перкусионни инструмента. Ana Lua Caiano е сама на сцената и на живо, комбинира електронна музика с традиционна португалска музика и „звуци от ежедневието“ чрез лууп наслагване. За своя солов проект тя получи номинация за наградата ММЕА (Music Moves Europe Award). Мини албумът й от миналата година събра 6 песни под името „Вчера пристигнах късно“ и е хибрид между това, което се смята за традиционни и електронни модели. Успоредно с това, гласът и мелодиите, които създава я превърнаха в една от най- оригиналните автори и изпълнители на португалската и европейска музикална сцена. Месеци след краткия албум „Вчера пристигнах късно “, Ana Lua Caiano, представи нова колекция от песни в новото й EP, озаглавено "Se Dançar É Só Depois". Тази нова стъпка демонстрира как музикантът и композиторът продължава да развива звука в своитенови композиции, саундтраци и музикални инсталации. 24 годишната португалка Ана Луа Каяно подобно на останалите 14-сет номинирани артисти, очаква дали няма да е сред петимата носители на наградата ММЕА, която ще бъде връчена на официална церемония на 18 януари догодина в рамките на фестивала „Евросоник“ в нидерландския град Грьонинген. Ана Луа Каяно продължава да предизвиква себе си, да създава поп, който обединява традиционното и модерното, с огромен ресурс от лупове, бийт машини, синтезатори, клавишни, барабани и използването на глас и мелодии,отражение на забързаното ни ежедневие или минутите на спокойствие и по този начин пренася традиционното португалско наследство в модерния, електронен и технологичен свят.
А ето и подробности за наградата ММЕА (Music Moves Europe Award). Ежегодно 15 изгряващи европейски артисти, с изключителни достижения в страната си, са номинирани за наградата Music Moves Europe Award. Всеки един от номинираните има възможността да представи своето шоу в рамките на фестивала Eurosonic (ESNS) в Грьонинген, Нидерландия. Младите музиканти също така са поканени да участват ексклузивно в образователната програма MME Education program. Петима от номинираните артисти ще получат наградата Music Moves Europe Awards и сумата от 10 000 евро. Победителят излъчен от Голямото жури ще отнесе също 10 000 евро, както и ваучер за турне в рамките на 5 000 евро. Освен на фестивала Eurosonic (ESNS) в Грьонинген, номинираните музиканти са поканени за участие на фестивала Reeperbahn Festival през септември. Особено вълнуваща е наградата определена от европейската радиоаудитория, българските слушатели също могат да се включат в това гласуване и да посочат своя фаворит на сайта https://mmeawards.eu/en/artists/mme_artists/. и да очакват резултата на 18 януари 2024 година.
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
Никога няма да затворя очи за лъжата , сподели пред БНР актьорът Павел Поппандов. Лицемерието е навсякъде , каза той и не скри, че такова има и в..