Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Николова - първа сред жените на ултрамаратона във Френските Алпи

Мария Николова

"Постижението ми тази година през юни месец тази година във Френските Алпи е свързано с доста усилия и тежко трасе, в заледена обстановка през нощта, нелек терен, ледени полета, това се преминава малко по-бавно и с голямо внимание, дори малко се бях поизплашила, разказа в "Нощен Хоризонт" Мария Николова, планински бегач и ултрамаратонец.

"За нощта използваме челници и резервни батерии, подсигурени сме, ние си имаме задължителна екипировка, която предвижда всякакви природни условия в планината", допълни още Николова.

Тази година Мария Николова пробяга 127 км за 23 часа при сериозна денивелация във Френските Алпи и стана първа сред жените в ултрамаратона.

Мария Николова тича в планините и на ултрамаратони от 2011 година. Многократно е печелила "Витоша 100" (едно от най-емблематичните и стари състезания в България), като държи и най доброто време при жените.

"Раницата на всеки от нас тежи различно, зависи от екипировката. Френските Алпи трасето го преминахме за около 23 часа. Денивелацията води до сериозно изтощение и умора. Носим си вода, храна, а като цяло времето ни във Френските Алпи беше доста хубаво през деня, разкриваха се страхотни гледки към Монблан, катерехме покрай един много красив водопад, това ми се е запечатало в ума", сподели още Мария Николова.  

Други състезания, на които е участвала в България са Панчарево маратон, Коджа Кая, маратон Сливен и Орехово ултра, Хайдушки пътеки, К3 и други. 

Ето и някои от международните й изяви: две поредни години печели "Кападокия ултра трейл"; второ място на "Андора Ултра трейл" – 170 км /13500 Д+, което и най тежкото трасе което е минавала/; 7-о място в Хонконг; призово класиране в Италия на Лаваредо Ултра Трейл; първи места на състезания в Сърбия, Македония и Гърция, както и 9-то място в две поредни години в най-престижното състезание за годината в Европа – "Обиколката на Монблан". 

През 2020 г. заедно с нейния приятел преминават маршрута Ком-Емине, като с това тя поставя и нов рекорд за най-бързо преминаване на маршрута от жена.

През последната година има едно второ място в Истрия, Хърватска и спечели състезанието с доста предизвикателно трасе във Франция; в България тази година има едно участие и победа на Хайдушки пътеки в нейния роден град Сливен.

В личен план, бягането я среща с нейния приятел, мъжът до нея в живота. Заедно обикалят планините и се състезават. Изкачили са няколко четирихилядника (Гранд Парадисо, Монблан, Брайтхорн, Монте роза) и най високият връх в Европа – Елбрус.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30