Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Иван Георгиев: Болката от шиповете се дължи на възпалението на ставата

Д-р Иван Георгиев - началник отделение към Катедрата по ортопедия и травматология на Военномедицинската академия
Снимка: ВМА

Остеофит е медицинския термин за костно-хрущялните израстъци, популярни като шипове. Те се развиват за дълги периоди от време, но когато в процеса на дегенерация засегнат съседни структури, се появява болезнена симптоматика. 

"Остеофитите или по-известни като шипове, се появяват след 40 годишна възраст и тяхната локализация може да засегне всяка една става в човешкото тяло, каза за "Закуска на тревата" д-р Иван Георгиев, началник отделение към Катедрата по ортопедия и травматология на Военномедицинската академия.

"Това е свързано с постепенната дегенерация и износването на ставния хрущял и стареенето на тъканите като цяло.

Първият симптом, който води пациента при ортопеда, това е болката в ставата. Водещият симптом е блоката - болка при натоварване, при стъпване, при ходене, движение, като тази болка може да е съпроводена с оток, а в по-напредналите стадии със сковаване, ограничаване на движенията в засегната става, каза още д-р Георгиев.

"Най-честата локлизация, която се засяга от остеофитите са колянната става, тазобедрената става,ставите около ходилата, често може да се образува костен шип на петата, което е свързано с едно хронично възпаление на една мощна връзка и при всяка стъпка може да има болка.

Шипове може да се образуват и на гръбначния стълб и това води до болка в поясната област, гръдната област.

Честа лотализация е в областта на китките и пръстите на дланите. Ако е съпроводено със сутрешна скованост и подуване, е добре пацинентът да се обърне към специалист ревматолог, за да се прецени да не би да става дума за начало на ревматоиден артрит, защото тогава трябва веднага да се вземат мерки, уточни още д-р Иван Георгиев.

Болката от шиповете се дължи на възпалението на ставата , каза още ортопедът. Той препоръчва и ренгенография в болезнена зона като част от образната диагностика.

За гръбначен стълб, китки, длани, коляно е добре да се направи и ЯМР.

"Най-болезнени са усещанията при тазобедрената става, петата и коленните стави. Там има и промяна в походката.

Лечението е неоперативно и оперативно. Включва се физио и кинезетерапия, балноелечение, нестероидни противовъзпалителни средства, локални кремове за определен период от време, също могат да се приложат и вътреставно приложение на кортикостериодни инжекции, по преценка на лекуващия лекар.

Също е добре да се носят стелки, когато става дума за шип в петата, отслабване.

Оперативно лечение се прилага много рядко, когато има отчупен голям остеофит, който прави блокаж на ставата и операцията може да е артроскопска, безкръвно и миниинвазивно, поясни още за "Хоризонт" д-р Георгиев.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51