Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 20 ноември се отбелязва Световният ден на детето

През 1959-та година Съветът за сигурност на ООН приема декларацията за Правата на детето

Снимка: Алами/Ройтерс

На 20 ноември се отбелязва Световният ден на детето. Датата е избрана през 1959-та година, когато Съветът за сигурност на ООН прие декларация за Правата на детето. На същата дата е приета и Конвенцията на ООН за правата на детето. 
Вера Топчев е на 16 години и вече е станала жертва на тормоз от свои съученици.

 „За жалост, ми се е случвало редовно във предишното ми училище от предишния клас да се отправят неприятни коментари по мой адрес, като редовно бяха придружавани и от мои лоши снимки, коментирайки това, че съм странна. Или че, не им харесва каква съм", каза Вера Топчев за "Рано в неделя".

Първоначално Вера е обект на постоянни подигравки от съучениците си докато е на училище. Но след като всички се сдобиват със собствени смартфони, тормозът към нея започва и по интернет, през социалните мрежи и чатове.

„Имахме обща група в една мрежа. Там вече коментарите валяха като дъжд. Беше почти веднага, понеже пък до преди това бях изключително подигравана, а и бях постоянната жертва на тормоз в училище.“

Момичето търси помощ в училище, от учителите, но никой не обърнал внимание на нейните оплаквани. Така решава да сподели на родителите си и на други възрастни в обкръжението ѝ, които застават зад нея.

"Но това, което на мен лично ми помогна да се справя беше, че прекъснах контакт с въпросните хора в интернет и реших да не приемам всички коментари по мой адрес присърце.“

Снимката е илюстративна

Понастоящем Вера учи в 7-о средно училище „Свети седмочисленици“ в София. Откакто е в ново училище, тормозът срещу нея е спрял. Но въпреки това знае, че рискове съществуват и извън училищната среда.

Днес Вера Топчев е един от миротворците по програма „Стъпки заедно“ на Министерството на образованието и Уницеф. Програмата изгражда среда, в която всеки ученик е добре приет и включен в училищната общност. 

Програмата „Стъпки заедно“, в която Вера участва се изпълнява от 2 години. Този период е бил пилотен или тестове период и затова са участвали само 5 училища от страната. Сега вече започва втората фаза, обясни координаторът на програмата Роза Димова:

"И сега продължаваме нататък с подготовка на менторите за програмата, тъй като програмата се основава на общия училищен подход. Това означава включване на всички ученици, родители, учители. Най-напред учителите преминават през обучения по методиката на програмата, след което учителите разработват и адаптират методиката към своите нужди и работят в своите класове в работилници за класа. Към програмата има група ученици, които ние нарекохме миротворци. Това са ученици, които работят по метода, връстници, обучават и подкрепят връстници. Всъщност идеята на миротворците е те да подкрепят ученици, които имат нужда, а идеята на цялата програма е превенция на насилие в училището.

Помощ идва и от най-високо ниво. В началото на изминалата седмица Комисията на Европейския парламент по граждански свободи правосъдие и вътрешни работи (ЛИБЕ) прие позиция относно новите мерки за защита на децата онлайн.

„Беше чувствителен, сложен и противоречив доклад но фактът, че успя да привлече широка подкрепа от всички политически групи, е наистина окуражаващ. Така че наистина отбелязваме важно събитие в борбата срещу сексуалното насилие над деца онлайн, коментира Хавиер Сарсалехос от Кимисията ЛИБЕ - докладчикът, работил по изготвянето на проектопозицията на парламента.

Снимката е илюстративна

Защитата е насочена най-вече към предотвратяването и спирането на сексуалното малтретиране на деца. Парламентарната комисия на Европейския парламент въвежда задължения за интернет доставчиците, ще бъде създаден Център за закрила на детето, има и идея да се създаде Консултативен форум, който ще гарантира, че гласовете на жертвите се чуват и че правата им са защитени

„Инвестирахме много време както на политическо, така и на техническо ниво. И това е нещо, което бих искал да споделя с други политически групи, защото атмосферата, духът на компромис и волята да се създаде добър законодателен акт, правно издържан и ефективен надделя над всички други различия, които може да имаме помежду си, допълни още Хавиер Сарсалехос.

Самата програма не изисква кой знае какво финансиране до голяма степен, а тя се движи от желанието на хората да влязат в методиката и да я използват. Към момента уницеф подкрепя развитието на капацитета на менторската подкрепа и благодарение на корпоративни дарители. Надяваме се, че тази подкрепа ще продължи, за да укрепим менторската роля, така че в бъдеще и повече училища да могат да бъдат включени, поясни координаторът на програмата Роза Димова.

"Това, което най много ни направи впечатление е, че учители и деца споделиха, че някак си са станали по-близки и това е спомогнало от една страна учениците да видят учителите като хора, а не само като учители, както и това, от което учителите винаги се опасяват – по-лошо отношение към тях от страна на учениците. Това също много е намаляло, така че те стават нещо като 1 семейство по-близки 1 до друг, вследствие на което намаляват и лошото отношение и агресията, и сплотяването на класовете се подобряват, така че това е, което за мен е най-ценното от тази програма, обобщи Димова.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38