„За жалост, ми се е случвало редовно във предишното ми училище от предишния клас да се отправят неприятни коментари по мой адрес, като редовно бяха придружавани и от мои лоши снимки, коментирайки това, че съм странна. Или че, не им харесва каква съм", каза Вера Топчев за "Рано в неделя".
Първоначално Вера е обект на постоянни подигравки от съучениците си докато е на училище. Но след като всички се сдобиват със собствени смартфони, тормозът към нея започва и по интернет, през социалните мрежи и чатове.
„Имахме обща група в една мрежа. Там вече коментарите валяха като дъжд. Беше почти веднага, понеже пък до преди това бях изключително подигравана, а и бях постоянната жертва на тормоз в училище.“
Момичето търси помощ в училище, от учителите, но никой не обърнал внимание на нейните оплаквани. Така решава да сподели на родителите си и на други възрастни в обкръжението ѝ, които застават зад нея.
"Но това, което на мен лично ми помогна да се справя беше, че прекъснах контакт с въпросните хора в интернет и реших да не приемам всички коментари по мой адрес присърце.“
Понастоящем Вера учи в 7-о средно училище „Свети седмочисленици“ в София. Откакто е в ново училище, тормозът срещу нея е спрял. Но въпреки това знае, че рискове съществуват и извън училищната среда.
Днес Вера Топчев е един от миротворците по програма „Стъпки заедно“ на Министерството на образованието и Уницеф. Програмата изгражда среда, в която всеки ученик е добре приет и включен в училищната общност.
Програмата „Стъпки заедно“, в която Вера участва се изпълнява от 2 години. Този период е бил пилотен или тестове период и затова са участвали само 5 училища от страната. Сега вече започва втората фаза, обясни координаторът на програмата Роза Димова:
"И сега продължаваме нататък с подготовка на менторите за програмата, тъй като програмата се основава на общия училищен подход. Това означава включване на всички ученици, родители, учители. Най-напред учителите преминават през обучения по методиката на програмата, след което учителите разработват и адаптират методиката към своите нужди и работят в своите класове в работилници за класа. Към програмата има група ученици, които ние нарекохме миротворци. Това са ученици, които работят по метода, връстници, обучават и подкрепят връстници. Всъщност идеята на миротворците е те да подкрепят ученици, които имат нужда, а идеята на цялата програма е превенция на насилие в училището.
Помощ идва и от най-високо ниво. В началото на изминалата седмица Комисията на Европейския парламент по граждански свободи правосъдие и вътрешни работи (ЛИБЕ) прие позиция относно новите мерки за защита на децата онлайн.„Беше чувствителен, сложен и противоречив доклад но фактът, че успя да привлече широка подкрепа от всички политически групи, е наистина окуражаващ. Така че наистина отбелязваме важно събитие в борбата срещу сексуалното насилие над деца онлайн, коментира Хавиер Сарсалехос от Кимисията ЛИБЕ - докладчикът, работил по изготвянето на проектопозицията на парламента.
Защитата е насочена най-вече към предотвратяването и спирането на сексуалното малтретиране на деца. Парламентарната комисия на Европейския парламент въвежда задължения за интернет доставчиците, ще бъде създаден Център за закрила на детето, има и идея да се създаде Консултативен форум, който ще гарантира, че гласовете на жертвите се чуват и че правата им са защитени
„Инвестирахме много време както на политическо, така и на техническо ниво. И това е нещо, което бих искал да споделя с други политически групи, защото атмосферата, духът на компромис и волята да се създаде добър законодателен акт, правно издържан и ефективен надделя над всички други различия, които може да имаме помежду си, допълни още Хавиер Сарсалехос.
Самата програма не изисква кой знае какво финансиране до голяма степен, а тя се движи от желанието на хората да влязат в методиката и да я използват. Към момента уницеф подкрепя развитието на капацитета на менторската подкрепа и благодарение на корпоративни дарители. Надяваме се, че тази подкрепа ще продължи, за да укрепим менторската роля, така че в бъдеще и повече училища да могат да бъдат включени, поясни координаторът на програмата Роза Димова.
"Това, което най много ни направи впечатление е, че учители и деца споделиха, че някак си са станали по-близки и това е спомогнало от една страна учениците да видят учителите като хора, а не само като учители, както и това, от което учителите винаги се опасяват – по-лошо отношение към тях от страна на учениците. Това също много е намаляло, така че те стават нещо като 1 семейство по-близки 1 до друг, вследствие на което намаляват и лошото отношение и агресията, и сплотяването на класовете се подобряват, така че това е, което за мен е най-ценното от тази програма, обобщи Димова.
Още по темата в звуковия файл.
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..
„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи свои собствени уникати, щастлив, че е отворил за много свои възпитаници вратите към този красив свят. Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..
На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..
Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..