Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Капитан Мартин Иванов: На кораба не е имало въоръжена охрана

Димитър Димитров: Ще сезираме европейските институции, за да бъдат предприети мерки. В предишни случаи бяха изпратени военни кораби, за да намалят риска от нападения на пирати

| Интервю
Илюстративна снимка
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Капитанът и първият помощник-капитан на отвлечения от йеменски хуси кораб "Галакси лидер" в Червено море са българи. По непотвърдена информация капитанът е 38-годишният Любомир Чанев от петричкото село Кавракирово. Вторият българин е 39-годишният Данаил Веселинов от Горна Оряховица.
Корабът плава под флага на Бахамските острови, но е собственост на британска компания и с японски оператор. Според източници, цитирани от Асошиейтед прес, обаче собствениците на "Галакси лидер" са свързани с основаната от израелския бизнесмен Ейбрахам Унгар британска компания "Рей кар кериърс". 

Според капитан Мартин Иванов - зам.-председател на Моряшкия синдикат, на кораба не е имало въоръжена охрана:

"За мен този кораб е бил без охрана. По принцип трудно се отвлича такъв кораб. Може би не са предполагали, че може да бъде отвлечен. За мен 100% не е имало въоръжена охрана. Има ли въоръжена охрана, не може да бъде отвлечен корабът. Доста пъти съм минавал през този район и винаги сме били с охрана".

Между 50 и 100 хил. долара струва охраната на такъв кораб, посочи пред БНР капитан Иванов неофициални данни, но допълни, че това е доброволно и се решава от корабособственика

"Всички нормални корабособственици си взимат охрана за сигурност на екипажа, на кораба, на товара. Корабособственикът явно е смятал, че е безопасно и е спестил някакви пари".

По думите му това е отвличане, свързано със ситуацията в Израел. Не е отвличане като от преди години в Сомалия, където го правиха с цел откуп, добави той и обясни:

"Отвличанията с цел откуп по-лесно се договарят и се освобождават екипажите, а тук нямам представа какво целят". 
Димитър Димитров - президент на Европейската конфедерация на асоциациите на морските капитани, също изказа мнение, че тази нова ситуация е във връзка с конфликта в Близкия изток. 

Според него в случая има 2 аспекта. Първият - спасяване на хората, които са в плен. А вторият - предприемане на международни мерки, които да обезопасят този район. 

"Нашата организация ще сезира европейските институции, за да бъдат предприети мерки. В предишни случаи бяха изпратени военни кораби, които да намалят риска от нападения на пирати и похитители. Това е процес, който ще отнеме време - трябва оценка на риска от самите европейски институции, а освен това и осигуряване на финансови средства", коментира Димитров. 

Досега не знам в Червено море да е наемана охрана, отбеляза той в предаването "12+3". По думите му администрацията на флага казва какви мерки трябва да бъдат предприети за различните райони. Според него в случая не може да се говори за подценяване на риска

"Никой не би подценил своята собственост, да я изложи на риск. Просто е инцидент, свързан с нововъзникналата ситуация във връзка с военния конфликт между Израел и Палестина".

В историята назад има такива случаи, напомни Димитър Димитров. Той е оптимист за развръзката на събитията: 

"Да се надяваме, че тази организация не е толкова екстремна и ще гледа да изтърува това, което е похитила, за да си постигне целите, но хората ще останат невредими".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Черешева

Мария Черешева: В обществените медии работят под линията на достойно заплащане

Около 2200 лева е била средната заплата за страната през 2024 г. Около 1500-1600 брутна заплата получават работещи в обществените медии, а това е " абсолютно под линията на достойно заплащане ". Този коментар направи пред БНР Мария Черешева от Асоциацията на европейските журналисти преди днешния протест на служители на обществените медии –..

публикувано на 15.05.25 в 09:36

Езиково състезание "Българският език без чуждици" в Ловеч

Инициативната група "За езика и рода български" и РУО - Ловеч, организират, съвместно с община Ловеч, езиково състезание под надслов "Българският език без чуждици". Целта на състезанието е да насърчи учениците към опазване и обогатяване на родния език, да развие уменията им за избягване на ненужни чуждици и да стимулира създаването на текстове..

публикувано на 15.05.25 в 09:28
Журналисти очакват началото на преговорите в двореца Долмабахче, 15 май 2025 г.

В очакване на преговорите за мир в Украйна

В 10 часа (българско време) в Истанбул трябва да започнат първи преки преговори между Русия и Украйна от пролетта на 2022 година, но без участието на руския президент Владимир Путин. Украинският външен министър Андрий Сибига каза рано тази сутрин, че се е срещнал с американския държавен секретар Марко Рубио в Турция. По думите на Сибига, срещата е..

публикувано на 15.05.25 в 09:28
Димитър Маринов

Холивудският актьор Димитър Маринов гостува в Благоевград за 3 дни

"От Холивуд до Благоевград" е озаглавено тридневното гостуване на популярния български актьор Димитър Маринов в областния център на Пиринска Македония. Днес от 18:30 часа в Градската художествена галерия ще бъдат представени неговите книги, а утре, в залата на Камерна опера, почитателите му ще могат да видят два късометражни филма и да..

публикувано на 15.05.25 в 09:19

Капитан Любомир Чанев - гост на гимназия в Благоевград за 24 май

Капитан Любомир Чанев ще бъде специален гост на Природоматематическата гимназия в Благоевград, а поводът е тържеството за 24 май и изпращането на випуск 2025. Елитното училище кани изявени българи, които с постъпките и каузите си са вдъхновители на младото поколение. Елена Йончева: Моряците са в добро състояние Хутите са..

публикувано на 15.05.25 в 09:14
Елена Дариева

Елена Дариева: След мащабна контракампания трудно се обясняват ползите от еврото

След въвеждането на еврото през 2002 г. ЕК редовно провежда проучвания във всички страни от еврозоната. При последната вълна са били анкетирани близо 19 000 европейски граждани. 7 от всеки 10 – 71% смятат, че еврото е добро за тяхната страна, а 22% са на противоположното мнение. Това обясни в интервю за БНР социологът от агенция "Насока"..

публикувано на 15.05.25 в 09:13
Антоанета Цонева

Антоанета Цонева: Мнозинството-малцинство стъпва като по яйчени черупки

Тези 100 дни на правителството бяха белязани и рамкирани от две основни теми, показващи профила му – пътят към еврото и търсенето на решение за военния конфликт в Украйна. Това каза в интервю за БНР Антоанета Цонева от "Да, България". Според нея в началото стъпките по темата за еврозоната са били неуверени и неубедителни, а по отношение..

публикувано на 15.05.25 в 08:52