Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените в Конституцията може и да се забавят

Председателят на правната комисия в парламента Радомир Чолаков
Снимка: БГНЕС

Срокът, който ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС си поставиха - до края на годината да бъдат приети промените в Конституцията, може да не се реализира, след като от „Възраждане“ и "Има такъв народ" поискаха от Конституционния съд да разтълкува процедурата за промяна в основния закон, когато на първо гласуване предложените промени са събрали подрепата на по-малко от три четвърти от народните представители.

От двете партии питат дали, ако при предстоящото им ново гласуване конституционните текстове отново не съберат 180 гласа, а само 161, както беше при първото гласуване, депутатите ще трябва да изчакат от два до пет месеца преди проектът отново да влезе в пленарната зала.

Конституционният съд вече образува  дело с докладчик съдия Красимир Влахов и вероятно следващата седмица ще се произнесе по неговата допустимост.

На дискусия, посветена на конституционната реформа, искането коментираха правосъдният министър Атанас Славов и и председателят на парламентарната конституционна комисия Радомир Чолаков.

Чолаков изрази надежда Конситуционния съд да се произнесе бързо:

"Ако Конституционният съд не отговори така, както са приети правилата в момента с решение на пленарната зала, ще вървим по тях, което значи, че върви се по пистата 160 гласа".

Атанас Славов: 

"Считам, че реалистичният срок, доколкото декември месец ще се гласуват и законите за Бюджета, ще бъде края на годината до средата на януари месец. Не знам кой твърди два месеца. Няма такова конституционно изискване".



По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев

Милен Митев: БНР е с уникалната роля на създател, ползвател и разпространител на културно съдържание

Българското национално радио е с уникалната роля едновременно на създател, ползвател и разпространител на културно съдържание. Това подчерта директорът на БНР Милен Митев, който участва в първия панел "Културата в медиите", част от програмата на 20-а Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция:..

публикувано на 24.05.25 в 17:18
На сн. /отляво на дясно / Радослав Петров- кмет на град Батановци, кметът на Перник Станислав Владимиров и министърът на младежта и спорта Иван Пешев

Липсата на достатъчна ангажираност на младите хора е една от причините за т.н. "локали", заяви спортният министър

Липсата на достатъчна ангажираност в свободното време на младите хора е една от причините за т.н. "локали", заяви пред журналисти в Батановци министърът на младежта и спорта Иван Пешев.  Министър Пешев подчерта, че Министерството на младежта и спорта съвместно с МВР работи за системна превенция на насилието и нарастващата агресия сред младите..

публикувано на 24.05.25 в 16:58

Британските власти са подложени на натиск да признаят палестинската държавност

Британските министри са подложени на натиск както от кръгове в управляващата Лейбъристка партия, така и извън нея, да признаят палестинската държавност на конференция на ООН следващия месец, като партийни високопоставени лица твърдят, че това би укрепило перспективите за мир и би демонстрирало "морално лидерство на фона на ескалиращото напрежение",..

публикувано на 24.05.25 в 16:33

В Ловеч отбелязаха 24 май с празнично шествие

В Ловеч празникът на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност беше отбелязан с празнично шествие под звуците на "Върви народе възродени…" и  награждаване на изявили се учители и ученици.  Именно в Ловеч на празника на светите равноапостоли Кирил и Методий през 1901 г. се запява за първи път Химна на светите братя Кирил и..

публикувано на 24.05.25 в 16:15

Диктовки на открито по случай празничния 24 май

В парка "Княжевска градина" в София учени от Института за български език към Българската академия на науките отбелязаха с диктовки на открито за дванайсета поредна година Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. В рамките на кампанията на Института "Написаното остава. Пиши..

публикувано на 24.05.25 в 15:54
На снимката (от ляво надясно): Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил, вицепрезидентът Илияна Йотова и кметът на София Васил Терзиев на тържественото шествие по случай 24 май в София

С тържествена церемония в столицата отбелязаха 24 май

България отбелязва Денят на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост. Тържествена церемония в столицата се проведе пред паметника на Светите братя Кирил и Методий. Церемонията в София започна с молебен и тържествен водосвет, извършени от патриарх Даниил. Извън предварително предвидения сценарий, патриархът произнесе..

публикувано на 24.05.25 в 15:31

В София откриха 20-ата Световна среща на българските медии

В София беше открита 20-ата Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция. Мотото на форума тази година е "Медии и знание".  В срещата участват български журналисти от 25 държави, сред тях от 34 българоезични медии по света, както и представители на 36 медии от България. Генералният директор на БТА Кирил..

публикувано на 24.05.25 в 15:28