За нас българите семейството е онази опора, върху която изграждаме своя живот. То ни дава усещането за цялостност и завършеност. Дава ни сила и подкрепа в трудните моменти. Определя кои сме, от къде сме и на къде вървим. И въпреки, че в съвременния свят изглежда, че всеки върви по единично, тази неразрушима връзка все още е важна за нас. Да уважаваме възрастните, да се грижим и обичаме децата. Да отдаваме почит един на друг.
С наближаването на Рождество темата за семейната връзка винаги става по-актуална от всякога, защото ние асоциираме нашия дом с нашето семейство, в което по традиция се споделят всички празници. На това учим и децата си и всички, които не са заедно с тях сега ги очакват да се приберат за празниците у дома. Много сила, много заряд има в семейството, защото именно поради тази връзка ние сме склонни да служим на другия безрезервно. В него можем и да си прощаваме и да се обичаме. Там, в семейството се предават добродетелите, които са в основата на възпитанието и чрез които се учим да сме полезни на другите и на обществото.
"Празникът Въведение Богородично започва още от вечерта в църквата с тържествена вечерня, каза за "Нощен Хоризонт" Ваня Станчева, богослов и дългогодишен преподавател по религия.
"Много е любим за мен библейският разказ за раждането на Света Богородица и за нейното въведение в храма. Любим е и на моите ученици, защото той е много близо до нас. Свещеното предание ни разказва, че праведните богоотци Йоаким и Анна били в преклонна възраст, но все още нямали деца. Живеели в изключително благочестив живот и те са пример за всеки вярващ.
Те разделяли своя доход на три равни части - едната част давали като милостиня, другата давали в храма и живеели с третата част. Те нямали деца и това в древността това се считало за огромно нещастие, едва ли не за наказание и те много тъгували за това...
След една дълбока молитва на Анна към Бога, че я лишил от дете, заради нейната дълбока вяра, Господ ги дарил с дете, а те били обещали преди това, че ако това стане, ще подарят детето на Бога.
Когато на три годинки те водят малката Мария тържествено до Йерусалимския храм, тя с лекота изкачва неговите 15 високи стъпала. Това било чудо. Тя се изкачила сама до горе, това било и знакът, че мястото на детето е в храма...
Този библейски разказ носи много поука за нас. Защото истински християнски живот извън храма няма как да има, разказа още Ваня Станчева, богослов.
"Храмът е естественото място, където би трябвало да бъдат въведени децата. Друг е въпросът колко този празник е осъзнаван и има смисъл за днешното общество, сподели за "Хоризонт" д-р Анна-Мария Кръстева, богослов и водещ на предаването „Благовестие“ по Програма Христо Ботев на Българското национално радио.
"Семейството е ценност във всяко общество, във всеки момент. Християнското семейство се основава на любовта. Любовта между двамата съпрузи, любовта между съпрузите и детето, и любовта на семейството към Бога.
В това триединство е смисълът на християнското семейство. Когато любовта не същестува, ние не можем да говорим за християнско семейство и когато семейството не е в храма, също не можем да говорим за християнско семейство, поясни още д-р Анна-Мария Кръстева.
"Християнското семейство трябва да живее любовта и вярата в Бога, това да не бъде по-принуда, това трябва да е естествен процес, каза още Ваня Станчева.Още по темата в звуковия файл.
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..