Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Християнското семейство трябва да живее любовта и вярата в Бога

За поуките и смисъла на празника Въведение Богородично

Снимката е илюстративна
Снимка: ФБ/Православен храм "Въведение Богородично" 1835г., гр. Чирпан

В днешния ден Православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, който се чества и като Ден на християнското семейство.

За нас българите семейството е онази опора, върху която изграждаме своя живот. То ни дава усещането за цялостност и завършеност. Дава ни сила и подкрепа в трудните моменти. Определя кои сме, от къде сме и на къде вървим. И въпреки, че в съвременния свят изглежда, че всеки върви по единично, тази неразрушима връзка все още е важна за нас. Да уважаваме възрастните, да се грижим и обичаме децата. Да отдаваме почит един на друг. 

С наближаването на Рождество темата за семейната връзка винаги става по-актуална от всякога, защото ние асоциираме нашия дом с нашето семейство, в което по традиция се споделят всички празници. На това учим и децата си и всички, които не са заедно с тях сега ги очакват да се приберат за празниците у дома. Много сила, много заряд има в семейството, защото именно поради тази връзка ние сме склонни да служим на другия безрезервно. В него можем и да си прощаваме и да се обичаме. Там, в семейството се предават добродетелите, които са в основата на възпитанието и чрез които се учим да сме полезни на другите и на обществото.

Ваня Станчева

"Празникът Въведение Богородично започва още от вечерта в църквата с тържествена вечерня, каза за "Нощен Хоризонт" Ваня Станчева, богослов и дългогодишен преподавател по религия.

"Много е любим за мен библейският разказ за раждането на Света Богородица и за нейното въведение в храма. Любим е и на моите ученици, защото той е много близо до нас. Свещеното предание ни разказва, че праведните богоотци Йоаким и Анна били в преклонна възраст, но все още нямали деца. Живеели в изключително благочестив живот и те са пример за всеки вярващ.

Те разделяли своя доход на три равни части - едната част давали като милостиня, другата давали в храма и живеели с третата част. Те нямали деца и това в древността това се считало за огромно нещастие, едва ли не за наказание и те много тъгували за това...

След една дълбока молитва на Анна към Бога, че я лишил от дете, заради нейната дълбока вяра, Господ ги дарил с дете, а те били обещали преди това, че ако това стане, ще подарят детето на Бога. 

Когато на три годинки те водят малката Мария тържествено до Йерусалимския храм, тя с лекота изкачва неговите 15 високи стъпала. Това било чудо. Тя се изкачила сама до горе, това било и знакът, че мястото на детето е в храма...

Този библейски разказ носи много поука за нас. Защото истински християнски живот извън храма няма как да има, разказа още Ваня Станчева, богослов.

д-р Анна-Мария Кръстева

"Храмът е естественото място, където би трябвало да бъдат въведени децата. Друг е въпросът колко този празник е осъзнаван и има смисъл за днешното общество, сподели за "Хоризонт" д-р Анна-Мария Кръстева, богослов и водещ на предаването „Благовестие“ по Програма Христо Ботев на Българското национално радио.

"Семейството е ценност във всяко общество, във всеки момент. Християнското семейство се основава на любовта. Любовта между двамата съпрузи, любовта между съпрузите и детето, и любовта на семейството към Бога.

В това триединство е смисълът на християнското семейство. Когато любовта не същестува, ние не можем да говорим за християнско семейство и когато семейството не е в храма, също не можем да говорим за християнско семейство, поясни още д-р Анна-Мария Кръстева.

"Християнското семейство трябва да живее любовта и вярата в Бога, това да не бъде по-принуда, това трябва да е естествен процес, каза още Ваня Станчева.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16