Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлий Йорданов за "Сплетител на бунтовния дух", посветена на Кръстьо Пишурка

4
Юлий Йорданов
Снимка: Станислава Пирчева

Той е една от големите фигури, които не са от висотата на Ботев, но имат своето историческо значение за развитието на нашата култура. Един от основоположниците е на Хасковската поезия, която има много голямо значение за развитието на българската литература. Той е преводачът на „Многострадална Геновева“ и учителят, който воюва за равноправно образование на момичета и момчета в българското училище. Той е Кръстьо Пишурка - даскал, поет, преводач, основоположник на театралното и читалищно дело у нас.

„Този именит син на Враца е роден от средна ръка по положение, но будни по дух родители – еснафи. Баща му Стоян Пишурката е бил много близък приятел и сподвижник на големия тогава борец за духовно и политическо освобождение на България – Димитраки Хаджи Тошов. За дядо Стоян Пишурката – тогавашният виден учител Константин Огнянович казва, че много често го е виждал „глава до глава” с часове да разговарят с Димитраки по народни работи. Следователно закръмката му е била народностна.” 

Откъсът е от книгата "Сплетител на бунтовния дух" посветена на Кръстьо Пишурка. 

Автор на книгата е Юлий Йорданов - специален гост в "Нощен Хоризонт".

Журналистът писател, който не за първи път ни среща с героите на Северозапада, издаде книгата по случай 200-годишнината от рождението на възрожденския просветител, книжовник и общественик.

Юлий Йорданов

"Кръстьо Пишурка е бил млад човек със солидно образование. Заради неговото ученолюбие са му предвиждали да стане образцов администратор, чиновник в Османската империя, знаел е 6 езика.

Знанието на езици и неговата харизматичност са показвали, че той може да стане и дипломат, но той като един горещ родолюбец се завръща в родната Враца, за да даскалува, разказа за "Нощен Хоризонт" Юлий Йорданов.

"И не само да преподава, но и да направи реформаторски промени в тогавашната система на образованието, посочи още Йорданов.

Представяния на единственото и най-мащабно издание за Кръстьо Пишурка до края на годината ще има в Кърджали, Лом и в Националната библиотека "Св.св. Кирил и Методий" в София.

Пътят на Юлий Йорданов в литературата тръгва от родния му град Лом. Там завършва средното си образование в политехническата гимназия „Найден Геров”. Дипломира се във философския факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски”, а след това и във факултета по журналистика. Творческата му дейност започна в ломския вестник “Народна трибуна”, на чиито страници печати първите си литературно-критически статии, краеведски изследвания и белетристични творби, за да премине по-късно в областните вестници “Септемврийско дело”, “Дело”, “Вселена” и “Монт-прес”. В последния е отговорен секретар и отговорен редактор. 

Бил е кореспондент на няколко софийски вестника, в които публикува оперативна литературна критика и краеведски изследвания. 

Носител е на две международни награди за публицистика през 1978 и 1985 година, на почетната грамота и плакет на общобългарския комитет „Васил Левски”, на званието „Почетен краевед” на Съюза на краеведите в България, на почетната значка на Монтана и на Русенския университет „Ангел Кънчев” за литературна критика, на наградата „Журналист на годината” на Синдиката на българските учители, на почетния знак „Кръстьо Пишурка” – най-високото отличие за педагогическа и културна дейност в Лом, Управителният съвет на фондация „Младен Младенов за развитие на Северозападна България – 2015” удостои на 3 март 2017 година Юлий Йорданов с почетното звание „Народен духовен крепител на Северозападна България” за изключително активната му родолюбива обществена дейност за развитието на Лом и Северозападна България. 

Носител на почетната грамота на Съюза на българските писатели. Носител на почетната грамота на Съюза на българските журналисти. Носител на най-високото отличие на Съюза на българските журналисти – почетната значка „Златното перо“. На 3 ноември 2023 година министърът на културата Кръстю Кръстев му връчва най-високото отличие на Министерството на културата „Златен век” - печат на Симеон Велики" (златен).


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42

Езиковата живопис в поезията на Христо Смирненски

Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..

публикувано на 05.01.25 в 05:40
Маргарита Иванова и Гергана Хрисчева

Журналисти от различни медии с нов Сборник - "Око на времето"

Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..

публикувано на 04.01.25 в 12:08

Тайните на Народния театър "Иван Вазов"

Сградата на Народния театър "Иван Вазов" е открита на днешния 3 януари през 1907 година. Сградата е уникална не само с красотата си. Малцина знаят, че механизмът, който задвижва сцената, е на 100 години и работи безотказно и днес , както и че под покрива има 3 тона вода - стара система за гасене на пожар. Актьорът Дарин Ангелов представя..

публикувано на 03.01.25 в 10:43

Наско от Б.Т.Р. за първия концертен албум на 30-годишната група

За да завършим цикъла 30 години Б.Т.Р., ще излезе първият ни концертен албум . Това каза пред БНР Атанас Пенев, по-известен като Наско от Б.Т.Р. "Той е от концерта ни по-миналата година в НДК. Много сме горди с този албум, той звучи много различно, защото е със симфоничен оркестър . Направихме го заедно с нашите приятели от Музикално-драматичен..

публикувано на 02.01.25 в 15:47

Седми Новогодишен концерт във Виена за диригента Рикардо Мути

На 1 януари 2025 г. Виенската филхармония ще отправи своя традиционен музикален поздрав към целия свят в рамките на 85-ия Новогодишен концерт, който се провежда във великолепната Златна зала на Музикферайн. Милиони зрители от 93 държави ще проследят чрез своите местни телевизионни канали за 67-ми път това грандиозно музикално събитие, излъчвано..

публикувано на 30.12.24 в 19:27