Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлий Йорданов за "Сплетител на бунтовния дух", посветена на Кръстьо Пишурка

4
Юлий Йорданов
Снимка: Станислава Пирчева

Той е една от големите фигури, които не са от висотата на Ботев, но имат своето историческо значение за развитието на нашата култура. Един от основоположниците е на Хасковската поезия, която има много голямо значение за развитието на българската литература. Той е преводачът на „Многострадална Геновева“ и учителят, който воюва за равноправно образование на момичета и момчета в българското училище. Той е Кръстьо Пишурка - даскал, поет, преводач, основоположник на театралното и читалищно дело у нас.

„Този именит син на Враца е роден от средна ръка по положение, но будни по дух родители – еснафи. Баща му Стоян Пишурката е бил много близък приятел и сподвижник на големия тогава борец за духовно и политическо освобождение на България – Димитраки Хаджи Тошов. За дядо Стоян Пишурката – тогавашният виден учител Константин Огнянович казва, че много често го е виждал „глава до глава” с часове да разговарят с Димитраки по народни работи. Следователно закръмката му е била народностна.” 

Откъсът е от книгата "Сплетител на бунтовния дух" посветена на Кръстьо Пишурка. 

Автор на книгата е Юлий Йорданов - специален гост в "Нощен Хоризонт".

Журналистът писател, който не за първи път ни среща с героите на Северозапада, издаде книгата по случай 200-годишнината от рождението на възрожденския просветител, книжовник и общественик.

Юлий Йорданов

"Кръстьо Пишурка е бил млад човек със солидно образование. Заради неговото ученолюбие са му предвиждали да стане образцов администратор, чиновник в Османската империя, знаел е 6 езика.

Знанието на езици и неговата харизматичност са показвали, че той може да стане и дипломат, но той като един горещ родолюбец се завръща в родната Враца, за да даскалува, разказа за "Нощен Хоризонт" Юлий Йорданов.

"И не само да преподава, но и да направи реформаторски промени в тогавашната система на образованието, посочи още Йорданов.

Представяния на единственото и най-мащабно издание за Кръстьо Пишурка до края на годината ще има в Кърджали, Лом и в Националната библиотека "Св.св. Кирил и Методий" в София.

Пътят на Юлий Йорданов в литературата тръгва от родния му град Лом. Там завършва средното си образование в политехническата гимназия „Найден Геров”. Дипломира се във философския факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски”, а след това и във факултета по журналистика. Творческата му дейност започна в ломския вестник “Народна трибуна”, на чиито страници печати първите си литературно-критически статии, краеведски изследвания и белетристични творби, за да премине по-късно в областните вестници “Септемврийско дело”, “Дело”, “Вселена” и “Монт-прес”. В последния е отговорен секретар и отговорен редактор. 

Бил е кореспондент на няколко софийски вестника, в които публикува оперативна литературна критика и краеведски изследвания. 

Носител е на две международни награди за публицистика през 1978 и 1985 година, на почетната грамота и плакет на общобългарския комитет „Васил Левски”, на званието „Почетен краевед” на Съюза на краеведите в България, на почетната значка на Монтана и на Русенския университет „Ангел Кънчев” за литературна критика, на наградата „Журналист на годината” на Синдиката на българските учители, на почетния знак „Кръстьо Пишурка” – най-високото отличие за педагогическа и културна дейност в Лом, Управителният съвет на фондация „Младен Младенов за развитие на Северозападна България – 2015” удостои на 3 март 2017 година Юлий Йорданов с почетното звание „Народен духовен крепител на Северозападна България” за изключително активната му родолюбива обществена дейност за развитието на Лом и Северозападна България. 

Носител на почетната грамота на Съюза на българските писатели. Носител на почетната грамота на Съюза на българските журналисти. Носител на най-високото отличие на Съюза на българските журналисти – почетната значка „Златното перо“. На 3 ноември 2023 година министърът на културата Кръстю Кръстев му връчва най-високото отличие на Министерството на културата „Златен век” - печат на Симеон Велики" (златен).


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Целуната от ангел

Най-новата книга на обичаната писателка Диана Христова - Олива е сборник с разкази под надслов "Да те целуне ангел". Заглавието си има история, разказите са от реалността в преобладаващата част, има и с превес на художествена измислица. Стилът е прекрасен. Диана Христова е родом от Пазарджик, по образование юрист, по призвание -..

публикувано на 01.12.24 в 07:31

Bella Voce празнува с "Покана за танц"

На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..

публикувано на 29.11.24 в 11:27

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00