16 посолства и чуждестранни културни институти се включват в проекта "Поезия в метрото“. Инициативата стартира официално утре, но във вагоните на софийското метро и метростанциите вече могат да се четат стихове на европейски автори.
"Щастливи сме, че успяваме за поредна година да обединим усилията както на Полския институт, така и на все повече наши партньори от културни институти и посолства.
Тази година има участници от 16 държави. Темата е екологична. Виждаме, че природата става все по-сурова към нас и си даваме сметка, че имаме вина за тези промени в климата. Затова решихме да обърнем вниманието на всички", обясни пред БНР Светла Каранешева от програмния отдел на Полския институт у нас, който е организатор на „Поезия в метрото“.
Тя благодари за подкрепата към инициативата на БНТ и БНР.
Осмото издание на проекта „Поезия в метрото“ се открива в Полския институт в София на 22 ноември. В представянето ще участват директорът на Държавния културен институт към министъра на външните работи Снежана Йовева и директорът на Полския институт в София Карол Желински. Участници в събитието се очаква да са още авторът на българското стихотворение – Димитър Кенаров, както и представители на институции и посолства, участващи в тазгодишното издание на „Поезия в метрото“, разказват организаторите.
В проекта са включени произведения на общо 16 европейски автори. Освен Димитър Кенаров, това са Маргрет Крайдл (Австрия), Гюнтер Кунерт (Германия), Дионисиос Соломос (Гърция), Ингер Кристенсен (Дания), Антонио Гамонеда (Испания), Еудженио Монтале (Италия), Петрос Константину (Кипър), Вислава Шимборска (Полша), Наталия Кореа (Португалия), Лучиан Блага (Румъния), Щефан Стражай (Словакия), Лайош Пап (Унгария), Ингер-Мари Айкио (Финландия), Радка Рубилина (Чехия) и Остап Сливински (Украйна).
Техните произведения ще бъдат разположени до 22 декември във вагони на столичното метро и в метростанциите „Софийски университет“, „Надежда“, „Княгиня Мария Луиза“, „Лъвов мост“, „НДК“, „Европейски съюз“, „Витоша“, „ИЕЦ/Цариградско шосе“, „Ломско шосе“, „Бели Дунав“, „Хан Кубрат“ и „Джеймс Баучер“.
Организатори на събитието са Полски институт София и в-к "Литературен вестник", както и EUNIC Cluster Bulgariа. Партньори са Столична община и Държавен културен институт към Министерство на външните работи, а медийни партньори са БНР и БНТ.
„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред. С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото виждане, но..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..