Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България може да е участник в иновативните проекти за търсене на нов тип енергия

Красимир Киров: 2050 г. очаквам първите централи, използващи теромоядрен синтез

Франция в момента строи голям реактор за термоядрен синтез

Снимка: pixabay.com

Като част от ЕС България може да е участник в иновативните проекти за търсене на нов тип енергия, каза за "Закуска на тревата" Красимир Киров. От 2023-та година той работи в  Института за ядрени изследвания в Оксфорд, Великобритания. Участва в работата на британския реактор за термоядрен синтез.

С вече близо 20 годишния си опит за създаване на т.нар. реактор за термоядрен синтез Красимир Киров поясни, че още е рано тази технология да бъде масова. Един от големите проблеми е, че вложената енергия за заработването на този тип реактори е значително по- голяма, от това, което трябва да се произвежда.  

Франция в момента строи голям реактор за термоядрен синтез. Но с изследователски цели. САЩ, ЕС, Китай, Индия, Япония, Корея, Русия, дори и български учени работят там, припомни още Красимир Киров. 

В началото на ноември Японският национален институт за квантова наука и технологии пък пусна в експлоатация най-големия термоядрен реактор в света. В обема на инсталацията, която е на половина от височината на камерата на реактора на ITER, ще се правят експерименти, за да допринесат за успеха на международния проект във Франция.


Целта на тези и подобни по-малки от ИТЕР инсталации са да докажат на политиците, че този тип енергия може да се използва за в бъдеще, обясни Красимир Киров.  

Като, човек, който отговаря за сигурността в британската инсталация, Красимир Киров посочи, че има трудности - как плазмата да не стопи стените на реактора. 

Учените сега разглеждат възможността мощни магнити или лазери да предпазват вътрешната страна на камерата. Но за сега всичко е базирано физиците, обяснява Киров. Помощ може да дойде от изкуствения интелект, който да изчислява и управлява процесите. 

Върху едно такова възможно приложение работи доктор Марин Буков, ръководител е на научна група в Макс Планк Институт за физика на комплексните системи. Макар и областта му да не е точно ядреният синтез, проучванията на доктор Буков в областта на квантовите технологии и изкуствения интелект може да доведат до възможност именно ИИ да контролира ядрените реакции в бъдещите реактори.  

"Очаквам да се докаже, че може да се получава енергия от теромоядрен синтез в следващите 5 до 15 години. 2050 г. очаквам да има първи такива централи, включени в паралел, работим и по такъв световен проект, каза още Киров за БНР.


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът  Валери Бобенков , който обича да пътува.  Това лято през..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51
Народен театър

Преводачът на "Оръжията и човекът": Критиката отвън се приема като подигравка

"В сюжета е заложена една от най-съкровените битки в българската история – при Сливница. Действието се развива в България и има само български герои , с изключение на един. Това е повече от достатъчно, за да събуди интерес в българския читател." Това каза пред БНР за пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът" нейният преводач Стоян Чапразов,..

публикувано на 07.11.24 в 06:56
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15