С вече близо 20 годишния си опит за създаване на т.нар. реактор за термоядрен синтез Красимир Киров поясни, че още е рано тази технология да бъде масова. Един от големите проблеми е, че вложената енергия за заработването на този тип реактори е значително по- голяма, от това, което трябва да се произвежда.
Франция в момента строи голям реактор за термоядрен синтез. Но с изследователски цели. САЩ, ЕС, Китай, Индия, Япония, Корея, Русия, дори и български учени работят там, припомни още Красимир Киров.
В началото на ноември Японският национален институт за квантова наука и технологии пък пусна в експлоатация най-големия термоядрен реактор в света. В обема на инсталацията, която е на половина от височината на камерата на реактора на ITER, ще се правят експерименти, за да допринесат за успеха на международния проект във Франция.
Целта на тези и подобни по-малки от ИТЕР инсталации са да докажат на политиците, че този тип енергия може да се използва за в бъдеще, обясни Красимир Киров.
Като, човек, който отговаря за сигурността в британската инсталация, Красимир Киров посочи, че има трудности - как плазмата да не стопи стените на реактора.
Учените сега разглеждат възможността мощни магнити или лазери да предпазват вътрешната страна на камерата. Но за сега всичко е базирано физиците, обяснява Киров. Помощ може да дойде от изкуствения интелект, който да изчислява и управлява процесите.
Върху едно такова възможно приложение работи доктор Марин Буков, ръководител е на научна група в Макс Планк Институт за физика на комплексните системи. Макар и областта му да не е точно ядреният синтез, проучванията на доктор Буков в областта на квантовите технологии и изкуствения интелект може да доведат до възможност именно ИИ да контролира ядрените реакции в бъдещите реактори.
"Очаквам да се докаже, че може да се получава енергия от теромоядрен синтез в следващите 5 до 15 години. 2050 г. очаквам да има първи такива централи, включени в паралел, работим и по такъв световен проект, каза още Киров за БНР.
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Няма промяна в позицията ни и няма да подкрепим Силви Кирилов за председател на Народното събрание. Това заяви пред БНР Йордан Иванов -..