Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В стария турски конак, дело на майстор Колю Фичето е изработен първият национален документ, известен като Търновската конституция

Емблематичният музей „Възраждане и Учредително събрание“ с нова визия и блясък

Музей „Възраждане и Учредително събрание“
Снимка: Здравка Маслянкова

Емблематичният за Велико Търново и за България музей „Възраждане и Учредително събрание“ си върна блясъка от времето, когато прочутият майстор Колю Фичето го съгражда за конак, а после в тази сграда е приета Търновската конституция.

За 37 месеца приключи ремонтът и обновяването на сградата. Бяха вложени над 3 милиона и 200 хиляди лева. Предстои възстановяване на музейните експозиции и отварянето на музея за посетители.

Старият турски конак, съграден от Уста Колю Фичето през 1872 година в Търново, е станал свидетел на всички най-важни събития от възраждането на третата българска държава. От 1985 година в него се помещава музей „Възраждане и Учредително събрание“.  

Защо този архитектурен паметник е знаково място не само за Велико Търново, а и за България, разказа за "Рано в неделя" д-р Иван Църов, директор на Регионалния исторически музей във Велико Търново: 

„Като започнем от това, че най-изявеният майстор строител Устабаши Колю Фичето от епохата на българското Възраждане е построил сградата, от това, че най-големият български революционер Васил Иванов Кунчев – Левски, след като е арестуван в Къкрина е доведен тук и тук е разпознат. 

След това в тази сграда са се случили куп събития от историята на нова, възстановена България. Тук заседава Първото учредително и Велико народно събрание, в продължение на около три месеца е изработен първият национален документ, известен като Търновската конституция. На 17 април тук е избран и първият български монарх след Средновековието – княз Александър Първи Батенберг, получи прозвището Български“. 

Сградата на Музей „Възраждане и Учредително събрание“ във Велико Търново беше реконструирана по ОП „Региони в растеж”. Над 2,385 милиона лева са европейските средства, 700 000 лева са  през Фонда на фондовете  и 166 000 лева са собствен принос на Общината. Ремонтът продължи не 30 месеца, както беше планирано, а 37 месеца. През това време се промени и бюджетът на проекта с близо 400 хиляди лева, заради инфлацията и поскъпналите материали и труд. 

Проектът беше труден за изпълнение, коментира заместник-кметът на Велико Търново по ТСУ проф. Георги Камарашев. Музеят вече е с удостоверение за въвеждане в експлоатация, поясни Мариела Цонева, директор на общинската дирекция по европейските проекти, напълно са подменени всички инсталации, въведени са мерки за енергийна ефективност, допълни Динко Кечев, директор на общинската строителна дирекция: 

„Сградата трябваше да запази своя автентичен вид, но паралелно с това трябваше да бъде модернизирана по изискванията и по новите стандарти за енергийна ефективност, за осигуряване на достъп за лица с увреждания и други изисквания на ЕС“, заяви проф. Камарашев. 

„Подменена е дограмата, цели 244 прозореца, всеки един е с различни размери, направен качествено. Обновяване на помещенията вътре и самият покрив са направени изцяло ремонти“, посочи Кечев. 

„Дейностите бяха за подобряване на условията за достъп, за подобряване на качеството на услугите, създаване на предпоставки за допълнителни собствени приходи. Модерна среда в историческа сграда и паметник на културата. Учениците и студентите да могат да провеждат тук занятия и лекции по история в тази забележителна сграда“, допълни Цонева.  

Изключително богат е музейният фонд. Започва поетапното възстановяване на експозициите, за да може след няколко месеца музей „Възраждане и Учредително събрание“ да посреща отново туристи, заяви музейният директор д-р Иван Църов. Един от най-емблематичните експонати е звънецът на първите законотворци, приели Търновската конституция. 

„Най-ценното нещо, звънецът, който е символ на съвременната българска държавност. Имаме екземпляри от Търновската конституция. Тук са представени и революционните борби, които довеждат до възстановяването на българската държава. Тук са представи и редица етнографски предмети, свързани с късното Средновековие и занаятите, които са били упражнявани в Търново през 15-19 век. Имаме втората по големина иконна сбирка в страната. Представени са около 120 икони от нея в експозицията. Има какво да се види и всички са добре дошли“, каза д-р Църов.  

Все още не е ясно дали за тази Коледа или догодина за Великден музеят ще приема отново туристи, всичко зависи колко бързо ще бъдат подредени експозициите, чиито предмети отново трябва да минат през лабораториите. 


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16
Владина Цекова

Владина Цекова за филма си за професор Минко Балкански "Моето име е Минко"

Владина Цекова е обиколила над 70 държави , продуцент е на телевизионни предавания. Била е фотомодел, рекламен директор , има стаж и като детска учителка. Автор и сценарист е на филма за професор Минко Балкански "Моето име е Минко" . Владина Цекова е родена в семейство на глухонеми родители , майката е по рождение с това състояние, а..

публикувано на 20.03.25 в 08:27
Старинната аптека

Разходка до старинната аптека "Хипократ“ в Стария Пловдив

Ще ви поведем на една разходка по калдъръмените улици в Стария град на Пловдив, където с красотата си примамват емблематичните за града възрожденски къщи. В една от тях се пазят тайните на фармацията.   Прекрачвайки прага ѝ ще попаднете в Старинната аптека "Хипократ" и ще разберете как в края на 19 и началото на 20 век са се приготвяли..

публикувано на 20.03.25 в 06:05