Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Режисьорът Николай Богомилов разказва историята на Франсоа Вийон в "Немилосърдната красавица“

| Интервю
Снимка: Ергана филмс продакшън

Новият български филм "Немилосърдната красавица“ на режисьора Николай Богомилов разказва историята на поета Франсоа Вийон, като пренася зрителите в средновековна Франция. 

Филмът има 70 фестивални селекции и 55 награди във Франция, Германия, Италия, Испания, Холандия, Швеция и още редица други държави. В него има значително международно участие, а историята е представена в рамките на 93 минути. 

Премиерна дата за България е 8 декември 2023 г. 

Сценарий: Николай Богомилов (Тимотео), Винсент Моли
Режисьор: Николай Богомилов (Тимотео)
Оператор: Емил Топузов
Музика: Гия Канчели, Йоханес Брамс, Йохан Себастиан Бах, Янис Ксенакис 

С участието на: Винсент Моли, Баярма Баярма, Нели Дренска, Адриана Димова 

Продукция: Ергана филмс продакшън – Марика Тошева, Николай Богомилов (Тимотео), Ангел Ставрев
Копродукция: Доли Медия Студио 

Снимка: Ергана филмс продакшън

Средновековна Франция. Главният герой е студент, различен от другите с това, че пише поезия и е много религиозен. Заедно с група приятели нахлуват и громят обществената баня като място на порока. През нощта е нападнат, убива един от нападателите си и се налага да избяга. Озовава се в приказно кралство, където кралицата се влюбва в него. Двамата разговарят за любовта си – понякога вместо кралицата поетът вижда Смъртта в образа на ориенталска красавица. Кралицата умира и поетът остава в трагична самота. 

Николай Богомилов (Тимотео) завършва право в СУ „Климент Охридски“, а по-късно кинорежисура, след което и продуцентство във ВГИК Москва. Автор е на няколко късометражни филма, награждавани на международни фестивали, както и на документалния „Булгарианум (документална приказка)“, носител на наградата за Най-добър чуждоезичен документален филм на МФ на световното кино в Милано 2016 и на още престижни международни награди. „Немилосърдната красавица“ е пълнометражният му игрален дебют.  

Интервю на Светослава Кузманова с Николай Богомилов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05