По-рано този месец украинският президент Володимир Зеленски даде заявка къде ще е следващата голяма битка във войната с Русия.
"При Авдеевка Русия вече губи хора и техника по-бързо и в по-големи размери, отколкото при Бахмут. Изключително трудно е да се устои на натиска им. Но колкото повече руски войски бъдат унищожени днес при Авдеевка, толкова по-тежки за врага ще станат общото му положение и общият ход на войната," каза Зеленски на 14 ноември.
Всъщност, битката започна още на 10 октомври и не отслабва и до днес. Руснаците наистина търпят тежки загуби, но украинците могат да се окажат в същото положение. За тях отбраната на Авдеевка е нож с две остриета. Битката за този град демонстрира, че руснаците все още разполагат със значителни човешки и материални резерви, предупреждава в предаването "Събота 150" Емил Кастехелми, анализатор от базираната във Финландия "Black Bird Group", която следи бойните действия в Украйна по т.нар. открити източници.
Колко важна е Авдеевка в стратегически план за руснаците и за украинците?
"Авдеевка е интересно място. Това е малък град без особено стратегическо значение, като изключим коксо-химическия завод и някои други промишлени предприятия. Дори и да го завземат, руснаците няма да постигнат съществен пробив, който би им позволил да завземат повече територии. Въпросът е, че в двете години от началото на войната те лека-полека напреднаха и образуваха "котел" около Авдеевка - това го прави притегателен за тях сега.
Евентуално завладяване на Авдеевка би било политически успех (за Кремъл), но не съм сигурен, че широката публика в Русия ще види в това някаква голяма победа. Да си спомним Бахмут - нямаше много радост у руснаците, когато го завзеха, защото това им струваше толкова време и жертви."
Какво ще кажете за Купянск - това не е ли още едно уязвимо място в украинската отбрана?
"От октомври досега руските войски напреднаха в някои участъци край Купянск с по няколко километра. Но в момента все още не са твърде близо до самия град. Там фронтът е статичен. Районът е слабо населен, с лоши пътища и не е толкова стратегически важен. Дори фронтовата линия да се измести с 10, дори с 20 километра, в едната или другата посока, това не би дало нещо съществено нито на руснаците, нито на украинците."
Десет-двадесет километра са много по-важни в Запорожието - при Вербове, и на долното течение на Днепър. Но изглежда, че там украинските войски, които минаха реката миналия месец, сега са като приковани и не могат да продължат към Крим.
"Украинците успяха да завземат две предмостия на левия бряг на Днепър, но до този момент не можаха да ги разширят, нито да прехвърлят бронирана техника. За мен е необяснимо защо руснаците не са в състояние да се справят с тези малки предмостия. Битката тук може да се развие и в едната, и в другата посока.
Роботино и Вербове бяха секторът, където бяха съсредоточени основните усилия на украинците през лятото. От септември-октомври обаче те нямат напредък там. Боевете стихнаха до голяма степен. Знаем също, че някои украински части бяха прехвърлени от Вербове към Авдеевка, за да я бранят от руските атаки. Такъв е примерът с 47-ма механизирана бригада."
Да се върнем към Авдеевка. Тя е съвсем близко до Донецк, значи може да се разглежда, поне хипотетично, като един вид "порта" към главния град на Донбас.
"Да, Авдеевка е близко до Донецк, но една настъпателна операция в тази посока би изисквала значителни човешки и материални ресурси, с каквито Киев не разполага. Бързо настъпление, което да застраши руския контрол над Донецк, е невъзможно. В настъпателните си операции досега украинците не са дали признаци, че този град е сред непосредствените им цели."
Преди около месец Вие описахте ситуацията около Авдеевка като потенциално опасна за украинските защитници, които се бият в полуобкръжение. Руснаците стягат "клещи" в тила им от север и от юг. Оставаха им към 7-8 километра, за да довършат обкръжението.
"Ако руснаците успеят да напреднат дори само от юг, или само от север, това би било достатъчно да застрашат още повече снабдяването на защитниците и да засилят артилерийския обстрел. Украинците не бива да отстъпват дори два-три километра, защото в такъв случай ще им се наложи да контраатакуват, за да избегнат обкръжение."
Руското командване не се отказва от атаките, въпреки претърпените загуби. Какво ни говори този факт за стратегията и възможностите на Кремъл?
"Тактиката на масирани атаки от руска страна е интересна. Тя показва, че и след като се справиха с лятното контранастъпление на украинската армия, руснаците все още са в състояние да струпат значителна жива сила и бронетехника в желаните направления. Положението им (откъм такива ресурси) не изглежда никак критично.
Но напоследък, след като не успяха да решат проблема с масирано нападение, те превключиха на атаки с по-малки пехотни формирования. Така натискът върху бранителите на Авдеевка не отслабва."
Видеокадри от последните месеци сочат неоспорвано превъзходство на руснаците във въздуха - бомбардировачите им удрят когато и както си поискат. Военни наблюдатели твърдят, че артилерийският огън на украинците е видимо по-слаб през последните седмици. От Европа дойде признанието, че обещаните преди осем месеца 1 милион снаряда няма да бъдат доставени в срок, а от Пхенян - цели влакови композиции с боеприпаси за Путин.
При това положение, мислите ли, че украинците ще загубят Авдеевка също както загубиха Северодонецк и Бахмут?
"В Авдеевка украинците могат да се окажат притиснати през следващите месеци, стига руснаците да останат решени да продължат настъплението и да понесат още загуби. В момента не е ясно кой ще спечели, но не е невъзможно руснаците да влязат в града. Завземат ли Авдеевка обаче, проблемите им тепърва ще започнат. Защото по фронта няма други места, които са толкова уязвими.
За украинците се знае, че в предишни случаи са се задържали на места и в градове, даже когато положението е било отчайващо. И това е водило до загуби. Така стана например в Бахмут. Възможно е ако ситуацията в Авдеевка се влоши, определени решения от украинска страна да доведат до нови загуби."
Архитект Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София, съобщава пресцентърът на Столичната община. Протоколът с окончателните резултати на кандидатите и оценките на членовете на комисията от всички етапи на конкурса са публикувани на сайта на общината. Панайотова е получила над 4,3 точки..
Кандидатите за заместник-председатели на Сметната палата биха поели поста на служебен министър-председател. Това потвърдиха в отговор на депутатски въпрос Силвия Къдрева и Маргарита Николова - и двете предложени от председателя на одитната институция, и служебен премиер в два мандата Димитър Главчев. След промените в Конституцията..
Земеделският бранш отменя обявената в началото на седмицата протестна готовност заради провала на поливния сезон, съобщават от Българската аграрна камара. Решението е взето след проведена днес среща в Министерски съвет между представители на Аграрната камара и министър-председателя Росен Желязков, министъра на земеделието и храните Георги Тахов,..
Община-Рила залага средства по бюджета, който се готви за внасяне на Общинския съвет, за ремонт на пътя Рилски манастир-Кирилова поляна, 7 км, казаха от администрацията. Ще се предвидят средства и за изготвяне на проект за цялостно преасфалтиране на трасето, което води до интересни и забележителни места по маршрута. Често състоянието на пътя..
Президентът на Франция Еманюел Макрон призова европейските компании да преустановят инвестициите си в САЩ докато ситуацията с "бруталните и неоснователни" мита, обявени от американския му колега Доналд Тръмп, не се изясни. "Какво би било посланието, ако големи европейски играчи инвестират милиарди евро в американската икономика в момента, в който те ни..
Канадският премиер Марк Карни обяви ограничени контрамерки на новите американски мита за страната му, наричайки протекционистичните мерки, които обяви снощи президентът на Съединените щати Доналд Тръмп "трагедия за глобалната търговия": "Правителството на Канада отвръща със същия подход като американския - техните 25 процента с наши 25..
България заявява готовност да улесни достъпа на германски компании до високотехнологични индустриални зони у нас. Това е обявил вицепремиерът Атанас Зафиров пред извънредния и пълномощен посланик на Федерална република Германия у нас Ирене Мария Планк. На срещата е констатирано, че България и Германия задълбочават стратегическото си..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..