Миналата седмица Конституционният съд на Германия излезе с решение, което хвърли най-мощната икономика в ЕС в бюджетна криза. Съдът постанови, че правителството незаконно прехвърля 60 милиарда евро от стар фонд за преодоляване на последствията от пандемията за финансиране на проекти за модернизация на индустрията. Мотивът на магистратите беше, че прехвърлянето на средствата не покрива конституционните изиквания за спешно ново поемане на дълг. Правителството се изплаши, че това е само първата стъпка от блокирането на още подобни фондове. Най-големият е този за икономическа стабилизация, възлизащ на 200 милиарда евро.
"Дискусия за новия дълг и причините за поемането му тече както в Германия, така и в Европа", обясни Стефанов.
"Той тръгна в Герамия след банковата кризата от 2008-2009 г, когато всички правителства в Европа направиха огромни кризисни вливания в банковата система, возещи до експлозия на държавните дългове.
Тогава започнаха идеите за взимането на общ дълг на европейско ниво. ЕЦБ се намеси много сериозно. Тогава германският законодател взе решение да не може правителството на годишна база да взима допълнителен дългов ресурс повече от 0.35% от БВП. Това е доста ограничаващо условие, особено когато има кризи.
В законадателството обаче е предвидена и възможност правителството да избягва тази дългова спирачка".
В Германия следва сериозен политически дебат, посочи експертът.
"Той вече се отвори и засяга две основни теми. Едната е конкретният казус – германското правителство трябва да обоснове по-добре необходимостта от тези пари. Второто ниво на дискусия, което засяга Европа, е за цялостното премахване на тази спирачка. Този дебат е по-дълъг. Това би било голяма промяна, тъй като ще се промени цялостната идеология, която имаше до момента в Германия и в ЕС за ограничаване на бюджетните разходи.
Страните от юга и Франция настояват да няма такива. Покрой корона кризата те бяха многократно нарушени.
Възнамеряваше се отново да започне затягане на режима, но очевидно е много трудно да се види такова желание на европейско и национално ниво за затягане на коланите".
"Германската икономика е в криза. Това означава ,че европейската икономика вероятно ще влезе в забавяне и ще има повече искания за държавна намеса по отношение на инвестициите", обясни още Стефанов.
Такъв дебат би трябвало да се води и в България, като част от Европа, посочи експертът.
"В България също има подобни ограничения по Закона за публичните финанси. Те са 0.5% от БВП и изискват обосновка. През последните години 3-4 години беше особено драматично, тъй като се премина към много дефицитни бюджети. Голямата разлика с Германия е, че липсва такъв съд, който да прегледа внимателно решенията на правителството и да види дали добре е обосновало необходимостта от по-творческо разглеждане на бюджетните дефицити.
Страната ни е в много добро състояние от гледна точка на дълга, но в същото време трябва да сме много внимателни за какво се отделят тези допълнителни средства. Не обходимо е да са добре премислении инвестиции. Ясно е обаче, че българската държава не може да инвестира ефективно".
Цялото интервю на Деян Йотов с Руслан Стефанов може да чуете в звуковия файл.
Късо съединение в трафопост е предизвикало силно задимяване в района на ТЕЦ "София-изток" в комплекса "Дружба". Това потвърдиха от СДВР. Досега няма данни за пострадали хора и за щети.
Лидерът на френската крайна десница Жордан Бардела призова за протести този уикенд срещу забраната за Марин Льо Пен да се кандидатира на избори в продължение на пет години, предаде "Ройтерс". Политическа буря във Франция след присъдата срещу Марин льо Пен Забраната бе наложена, след като Льо Пен бе призната за виновна за отклоняване на европейски..
Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди по-ниска цена на природния газ за април в размер на 75,08 лева за мегаватчас (MWh) без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. Това представлява сериозно поевтиняване на синьото гориво с 14,3% спрямо март, когато цената беше 87,58 лв. за мегаватчас. В ценовия микс е включено цялото договорено..
След като е признал изцяло вината си, 36-годишен мъж е осъден на 5 години затвор за това, че е нанесъл множество порезни рани на съпругата си с макетен нож. От прокуратурата уточняват, че делото е гледано по съкратената процедура - с пълно признаване на фактите в обвинителния акт, затова и наказанието, което ще изтърпи подсъдимият, е намалено с една..
Сдружението " Гласът н а бащите" информира обществеността за системни и дългогодишни проблеми в системата за социално подпомагане , когато се касае за защита интересите на децата. Проблемите на децата вместо да се решават се катализират, смятат пострадали родители, а адвокати откриват системни злоупотреби от страна на социалните служители,..
Бюджет на работата и на надеждата – така кметът на Благоевград Методи Байкушев определи проекта за приходите и разходите на общината през настоящата година. Приоритетите са изграждане на инфраструктура за зелена, модерна и здравословна градска среда, инвестиции в управлението и рециклирането на отпадъците и брандиране на града като..
Осмото издание на конкурса за качествена и чиста журналистика Web Report 2025 е седмици преди крайния срок. Организатор е най-старият сайт у нас Dir.bg, а Българското национално радио е медиен партньор . Приемането на публикации е до 18-и април . Те трябва да са публикувани в периода от 7-и февруари 2024 г. до 18-и април..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..
Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор..