Книгата "Университетът на бъдещето" събира отговорите на 58 възпитаници на СУ "Св. Климент Охридски" през годините, които отговарят на въпросите на проф. Амелия Личева. Сборникът е посветен на 135-ата годишнина на Алма Матер.
"Това е трети том, който правим по повод годишнините, от 125-ата до сега. В първите два тома имаше само спомени, докато в тази книга опитахме да видим как възпитаниците на СУ си представят неговото бъдеще. Това, което приятно ме изненада, е, че всички залагат на традицията. Почти всички казват, че както и да се променя университетът, ясно - ще следва новите технологии, ще следва модернизацията, която очакваме, но всички казват, че той трябва да запази традицията - да бъде място на памет и да съхранява всичко това, което го отличава като културна институция в цялата му история", обясни проф. Личева в интервю за предаването "Неделя 150".
Според нея университетът успява да се променя в условията на конкуренция. Студенти, учили бакалавър в чужбина и след това върнали се да учат магистратура в СУ, признават, че образованието тук е много конкурентно и дори в някои сфери – по-добро, отбеляза тя. И добави:
"Подценяването, което често правим, е безсмислено. Трябва да имаме самочувствие. Даваме изключително добро образование. Трябва да се опитаме просто да не обезценяваме това, да не отказваме младите хора, когато искат да учат тук".
По думите й обществото трябва да изисква повече от хората, които започват работа – не просто диплома, а да изискват знания и обща култура. Това е обща работа на всички ни, категорична е проф. Личева.
"Трябва да вдигнем летвата изобщо от страна на всички институции, да искаме по-подготвени хора да започват работа. Това ще помогне и на университета да има по-високи изисквания към своите студенти".
Според нея идва активно поколение - поколение с добра визия за бъдещето.
"Не трябва да ги разочароваме. Трябва да се опитаме да провокираме не просто активността им, но и да им дадем нужните условия те да реализират своите идеи", смята тя.
Надявам се, че с общи усилия университетът ще има добър път в следващите години, каза още проф. Личева във връзка с избрания нов ректор на Алма Матер - проф. Георги Вълчев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия..
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..