Това коментира пред БНР бившият финансов министър Владислав Горанов. И обясни с какво Василев е изгоден:
"Първо ги легитимира. Второ им дава всичко, което поискат".
Според него обаче Борисов трябва да внимава:
"Докато ги търпи, да не го заподозрат, че и той е виновен за дивотиите, които се случват под тяхното управление, защото тогава има риск да ерозира партията, а тя е най-големият му актив. Ако се счупи ГЕРБ, на практика целият политически капитал на Борисов ще бъде ерозиран".
Той изрази съмнение, че без Борисов ГЕРБ може да оцелее. По думите му обаче в партията вече има много политици със собствено мнение, характер и излъчване.
А за Делян Пеевски, Горанов отбеляза, че отстрани изглежда, че той отмъщава на всички, които се опитаха да го притиснат в ъгъла, да го стигматизират, да го направят олицетворение на нещо лошо.
В предаването "Политически НЕкоректно" бившият финансов министър коментира и бюджета за следващата година. По думите му се намираме в странната ситуация, в която парламентът да пази бюджета от финансовия министър. Той напомни първите дебати, свързани със законопроекта, предложен от Василев, и критиките към него.
"За пръв път сме в ситуация, в която не финансовият министър да брани салдото и параметрите на бюджета от депутатите, които искат да харчат повече или искат по-разюздана рамка, а сме в ситуацията, в която депутатите се налага да го играят консервативните и благоразумните по отношение на фиска. Това в последните 20-25 години не се е случвало".
Освен че създават повече административна тежест, данъчните закони почти нищо не променят, т.е. нямаше да объркат бюджета, изказа мнението си финансистът и добави категорично: "Неприемането на промени в данъчните закони нямаше да доведе до нищо драматично с бюджета като параметрични промени в приходната част".
Според него с промените, които са предложени, няма да се постигне нито една от целите, които Асен Василев си е поставил, освен увеличение на административната тежест. Той смята, че е вероятно между първо и второ четене голяма част от екзотичните предложения да отпаднат.
"За съжаление, сме в ситуация, в която философията и концепцията за управление на бюджета се променя и то много рязко и бързо. Това не е ново за Асен Василев. Сега затвърждава възприятията, че вярва в съществуването на перпетуум-мобиле, т.е. че чрез трупането на дългове и огромни харчове можеш да увеличиш благосъстоянието на държавата".
Според Горанов не е време за избори, защото те няма да донесат нищо ново: "Ако сега се скарат, след 1 месец ще трябва да се сдобряват в същия формат".
За него обаче е крайно време за преразпределение на пропорциите вътре във властта. Тази ниска легитимност поражда много напрежение в политическата система и в отделните партии, обясни той и добави, че именно затова е и постоянното усещане за криза. Когато пък си малко легитимен, ти ставаш по-агресивен и се опитваш да използваш повече репресивни способи и методи, смята той.
Горанов изказа мнение, че ДБ имат различен начин на мислене, а в момента са заели позиция да премълчават и преглъщат всички неща, които до преди няколко години бяха ценност за тях. Той ги определи като заложници на коалицията ПП-ДБ.
Владислав Горанов сподели, че не е загубил приятелите си от партията и декларира, че все още е член на ГЕРБ:
"Няма причина и повод да се промени това".
Той все още смята, че най-добрият министър-председател на България се казва Бойко Борисов.
В предаването бившият финансов министър коментира и включването му в списъка "Магнитски". Той заяви, че аргументите за това са некоректни. И изтъкна, че няма нито едно доказателство по твърденията на Васил Божков:
"Измишльотини. Не му прави чест. Не знам какво си мисли, че ще постигне по този начин".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Парламентът не работи ефективно, заяви лидерът на МЕЧ Радостин Василев. Той отново подчерта, че в дневния ред не е включена точката за одържавяването на "Лукойл". Според Василев в коалицията има проблеми, които не позволяват на управляващото мнозинство да премине към назначенията на заместник-министри и областни управители: "Всяка седмица оттук нататък..
Стартира четвъртото издание на най-големия по рода си национален конкурс "Най-добър младежки стартъп в България". Той се организиран от Фонд на фондовете и Софийския университет "Св. Климент Охридски". Конкурсът се провежда под патронажа на министъра на иновациите и растежа и е насочен към младите предприемачи на възраст между 18 и 29 години. Мисията..
Българските институции закъсняват със създаването на органи за контрол на цените. Това каза президентът Румен Радев по време на форум на списание "Икономист" днес в София. "Убеден съм, че българското правителство ще вземе необходимите мерки за спазване на критериите за влизане в еврозоната. България трябва да има и силен механизъм за контрол..
Премиерът Росен Желязков поиска по-строг контрол върху трафика по пътищата и санкции за нарушителите. Той призова ресорните министри и подчинените им агенции да засилят контрола както по пътищата и граничните пунктове, така и при движението на стоки, след като от началото на годината страната ни е част от Шенген и по суша. "И това да не..
Някои деца във Великобритания започват занятия в предучилищна възраст, без да са способни да изкачват стълби, а други използват американизми в речта си, което се дължи на прекалено дългото време, прекарано пред екрана, било то на телефон, таблет, компютър или телевизор. Печалната статистика е от проучване сред 1000 начални учители в Англия и..
Изпращането на военнослужещи части от европейски армии в Украйна не се е обсъждало , коментира в интервю за БНР евродепутатът Андрей Новаков, член на новосформираната комисия по отбрана в Европейския парламент. Няма държава, която да е в безопасност. Дори Германия, която страда от исторически комплекс за вина, започва да си дава сметка, че..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов реагира на упрека от ПП-ДБ за сроковете за попълване на регулаторите. ПП-ДБ: Процедурните правила за избор на регулаторите са вкарани ударно в комисиите в НС "Помня как партията на промяната започна да сменя регулаторите, когато ГЕРБ беше "изчегъртан" и не участвахме в процесите. Аз си спомням, когато в моя кабинет..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..