Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Протестираме не само за нас самите, но и за бъдещето на Софийската филхармония"

Софийската филхармония на стачка заради ниски възнаграждения

"С 5 стотинки в джоба правим изкуство. Няма как да стане"

| Интервю
Снимка: Софийска филхармония

Музикантите от Софийската филхармония се готвят да стачкуват. Те се чувстват недооценени, а заплатите им - обидно ниски. 

Протестираме не само за нас самите, но и за бъдещето на Софийската филхармония, заяви пред БНР един от музикантите Милена Златарова. 

"Проблемът със заплатите в Софийската филхармония винаги е бил актуален, но започна да се усеща особено остро със скока на инфлацията през 2022 г. Нашите доходи драстично намаляха и продължават да изостават спрямо средните за страната и за София. Те са обидно ниски за богатия и разнообразен културен афиш, който предлагаме, и световно известните солисти и диригенти, с които свирим". 

По думите й става все по-трудно да се привличат млади и талантливи музиканти. Последствията от това ще се усетят още след 5-10 години, ако не се предприемат сериозни мерки сега, предупреди тя.

"Ние обедняхме, но продължихме да работим и да правим огромен брой концерти", добави нейният колега Красимир Костадинов. 

"В световен мащаб не знам да има оркестри, които да правят по 8 симфонични програми в месеца. Това го няма никъде", подчерта той. И добави:

"Ние досега се опитвахме чрез диалог да получим нещо и останахме излъгани".

Освен адекватни заплати, оркестрантите настояват и за нормални условия на труд. Костадинов напомни обещанията за нови инструменти, които така и не са получили. "Да не говорим за сцената - мръсотия, сцената се разпада, паркетът вече е на парчета, на трески".

"В крайна сметка и хората, които излизат на сцената, трябва да се чувстват щастливи от работата си, а не да излизат с 5 стотинки в джоба и да правим изкуство. Няма как да стане", категоричен е Костадинов.

Мария Яковчева от Националния филхармоничен хор към Софийската филхармония призова за подкрепа

Кристина Хинова подчерта голямата отговорност на музикантите от филхармонията да поддържат високо нивото на българската музикална култура. Тя също е категорична, че заплащането не отговаря на предоставяното качество. По думите й полученото 10-процентното увеличение е крайно недостатъчно. Хинова отбеляза, че вече има и напускащи оркестъра заради ниски възнаграждения.

Мартин Илиев и Емил Даков; Снимка: Ирина Недева
Протестираме срещу начина, по който се разпределят средствата в Софийската филхармония, обобщи в предаването "Хоризонт до обед" Мартин Илиев - председател на Синдикалната организация на Съюза на българските музикални и танцови дейци в оркестъра. Според недоволните има огромен дисбаланс между средствата, които се отделят за хонорари за солисти и диригенти, и средствата, които са за работните заплати на служителите във филхармонията

"През последните няколко години българската публика има възможността да чуе и види едни от най-ярките имена от световните сцени, но ние не сме съгласни това да става за сметка на достойното възнаграждение на служителите, което по никакъв начин не отговаря нито на качеството, което представя, нито на нейния статут на държавен културен институт с национално значение". 

За да достигнем средната работна заплата, увеличението трябва да бъде около 70%, обясни Илиев. 

Имаме проблем чисто екзистенциален, имаме проблем чисто емоционален, каза от своя страна Емил Даков от Националния филхармоничен хор "Светослав Обретенов".

"Нашият труд трябва да бъде оценяван по достойнство. Ако не е така, самата мотивация на един изпълнител страда". 

Покана за участие в предаването получи и Найден Тодоров - директор и художествен ръководител на Софийската филхармония. Той обаче отказа заради пътуване. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58