Днешна Албания, която дълги векове през Средновековието е била част от България успява да запази българското по примера на родения в Драч, Северна Албания, Йоан Кукузел – един от най-видните музиканти – творци в средновековна Европа, и където пише знаменитата си творба „Възхвала на българката“, посветена на майка му.
Посещението в Албания е част от нова инициатива на „Радио България“, нова поредица, в която проучваме и представяме общностите на онези наши сънародници, които по силата на исторически, социално-икономически или други причини живеят извън пределите на родината ни.
В Албания имаме исторически формирана общност, т.е. не икономическа имиграция. Освен това в средата на ноември приключи и преброяването на населението в Албания, което е първото след като през 2017 година албанската държава официално призна българите за национално малцинство.
В случай че, като българи са се самоопределили по-голям брой хора, особено в местата в Албания с компактно българско население, това ще им предостави редица възможности, за които разказва доц. д-р Спас Ташев от Българската академия на науките, който е изследовател на българите в Албания, неотдавна излезе и негов труд за тях на албански език.
Пред Радио България прочутото сопрано Рамона Тулумани разказва за българските си корени, за децата си, на които говори и пее и на български и ни кани на новогодишна гала вечер в Софийската опера, в която звездно място ще има и тя.
Представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания Милена Селими говори за проблемите и възможностите, които се разгръщат пред нашите сънародници там.
Заместник-кметът на Община Кукъс в Северна Албания Агрон Нурединай си спомня за студентските години в Свищов и разказва за усилията на местната власт да подкрепя на българите в Гора.
С българските просвети средища и ролята на Дружеството за българо-албанско приятелство в Корча ни запознава Димитри Никола Пандовски.
Българите в Албания живеят както в големите градове, така и в села, голяма част от които са разположени в планински и труднодостъпни райони. Конкретният пример е Кукаска Гора. Планината в близост до град Кукъс, Северна Албания, близо до границата с Косово. Най-голямото горанско село е Шищевец – с около 1500 души население. Останалите села са по-малки - Борие, Орешек, Църналево, Оргоста, Кошарище, Запод, Пакища и Очикле.Още по темата слушайте в "Родина зад граница".
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...