Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проучване на БАН за съвременната идентичност на българите

Европейци ли сме като мислене и гордеем ли се, че сме българи?

| Интервю
Снимка: europe.bg

Институтът за етнология и фолклористика към Българската академия на науките представи днес резултатите от национално представително проучване за съвременната идентичност на българите. Доколко сме станали европейци като мислене, с какво се гордеем и гордеем ли се изобщо, че сме българи?

Проектът "Национални и европейски измерения на съвременната идентичност на българите“ е научно изследване върху съвременните национални и европейски предизвикателства пред развитието на идентичността на българските граждани

Въпросите, на които учените от БАН са търсили отговори, са: 

  • Доколко българите са реконструирали представата за себе си и другите в контекста на вече повече от 10-годишното членство на България в Европейския съюз? 
  • Доколко само идентификацията им с Европа е водеща, доминираща или периферна? 
  • По какъв начин различните форми, аспекти и измерения на идентичността на българите (европейска, национална, етническа, религиозна, културна, регионална, локална, социална, гражданска) се преплитат и пресичат? 

За целите на изследването са анкетирани 1 114 души, което според доц. д-р Албена Накова от Института по философия и социология при БАН, означава, че данните са достоверни и представителни. Един от първите резултати, които посочи тя, е, че 31,5 процента се определят като българи

60% от българите се гордеят с историята, близо 45 процента - с националните традиции и обичаи, толкова посочват и културата и изкуството, 17,5% - с това, че могат да работят и пътуват по света свободно като граждани на Европейския съюз. 

Има и едни близо 6 на сто, които с нищо не се гордеят.  

Изследването е част от проект, финансиран от Фонд "Научни изследвания", проведено е в периода 2021-2022 г. от учени от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей и от Института по философия и социология при БАН.  

Репортаж на Светослава Кузманова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Виктория Бочевска: Икономическата журналистика спазва правилото да се посочват източниците на информация

За истинността на новините да се вярва на медия, а не на социална мрежа , препоръчва икономическият журналист Виктория Бочевска в интервю пред БНР. В предаването "12+3" тя коментира отношенията бизнес и журналистика, като продължение от проведената миналата седмица дискусия в УНСС за свободата на словото, като целта е устойчиви решения за..

публикувано на 18.11.24 в 14:51

Агенцията по храните започва засилени проверки във връзка с предстоящия празник Никулден

Агенцията  по безопасност на храните започва засилени проверки във връзка с предстоящия празник Никулден. От днес до 6 декември  ще се проверяват обектите за производство и търговия с риба, складове за търговия на едро, заведения за обществено хранене,  пазари и борси. Инспекторите ще следят  за наличие на документи за произход и безопасност на..

публикувано на 18.11.24 в 14:38

Любослав Костов: Заплатата в обществения сектор да расте така, както в частния

Има издадено постановление, обнародвано в Държавен вестник, и от 1-ви януари 2025 г. минималната работна заплата ще е 1077 лева . Това каза пред БНР Любослав Костов, главен икономист на КНСБ, директор на Института за социални и синдикални изследвания към конфедерацията. КНСБ: Има риск минималната заплата да не достигне 1077 лева Министър..

публикувано на 18.11.24 в 14:34

В Рила и Кочериново са без вода заради аварии

Без вода от тази сутрин заради аварии по довеждащия водопровод са съседните общини Рила и Кочериново, които са на една мрежа, съобщиха от регионалния ВиК оператор "Кюстендилска вода". Екипи работят по отстраняването на аварията, но от оператора не се ангажират да посочат кога водоподаването за двата града ще бъде възстановено.  Четири аварии са..

публикувано на 18.11.24 в 14:18

ЕС разширява санкциите срещу Иран

Съветът на ЕС разшири санкциите си срещу Иран заради подкрепата на Русия за войната в Украйна, както и за въоръжените групи в Близкия Изток и в Червено море. С днешното решение се въвежда забрана за износ, трансфер, снабдяване или продажба от ЕС на Иран на компоненти, които се използват за развитието и производството на ракети и дронове...

публикувано на 18.11.24 в 14:05

При руски ракетен удар срещу Одеса има осем загинали

При руски ракетен удар срещу украинския град Одеса има осем загинали, съобщават местните власти, цитирани от Франс прес. Според информация на областния управител на украинския черноморски пристанищен град Олег Кипер има и 39 ранени, трима от които тежко. Сред пострадалите има и четири деца, съобщава Ройтерс. "Врагът подло насочи ракетата към..

публикувано на 18.11.24 в 14:04
Ученици от Професионалната гимназия по техника и технологии в Смолян поставиха днес цветя на пешеходна пътека в града - 18 ноември 2024 г.

В Смолян поставиха цветя на пешеходна пътека, за да почетат жертвите на ПТП

Ученици от Професионалната гимназия по техника и технологии в Смолян поставиха цветя на пешеходна пътека в града. Инициативата е по повод 17 ноември - световен Ден за възпоменание на жертвите при пътни злополуки.  От днес продължава третият етап от акция "Зима", като проверките на Пътна полиция ще бъдат свързани с техническата изправност на..

публикувано на 18.11.24 в 13:59