Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проучване на БАН за съвременната идентичност на българите

Европейци ли сме като мислене и гордеем ли се, че сме българи?

| Интервю
Снимка: europe.bg

Институтът за етнология и фолклористика към Българската академия на науките представи днес резултатите от национално представително проучване за съвременната идентичност на българите. Доколко сме станали европейци като мислене, с какво се гордеем и гордеем ли се изобщо, че сме българи?

Проектът "Национални и европейски измерения на съвременната идентичност на българите“ е научно изследване върху съвременните национални и европейски предизвикателства пред развитието на идентичността на българските граждани

Въпросите, на които учените от БАН са търсили отговори, са: 

  • Доколко българите са реконструирали представата за себе си и другите в контекста на вече повече от 10-годишното членство на България в Европейския съюз? 
  • Доколко само идентификацията им с Европа е водеща, доминираща или периферна? 
  • По какъв начин различните форми, аспекти и измерения на идентичността на българите (европейска, национална, етническа, религиозна, културна, регионална, локална, социална, гражданска) се преплитат и пресичат? 

За целите на изследването са анкетирани 1 114 души, което според доц. д-р Албена Накова от Института по философия и социология при БАН, означава, че данните са достоверни и представителни. Един от първите резултати, които посочи тя, е, че 31,5 процента се определят като българи

60% от българите се гордеят с историята, близо 45 процента - с националните традиции и обичаи, толкова посочват и културата и изкуството, 17,5% - с това, че могат да работят и пътуват по света свободно като граждани на Европейския съюз. 

Има и едни близо 6 на сто, които с нищо не се гордеят.  

Изследването е част от проект, финансиран от Фонд "Научни изследвания", проведено е в периода 2021-2022 г. от учени от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей и от Института по философия и социология при БАН.  

Репортаж на Светослава Кузманова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сирийски бежанци прекосяват границата с Турция и се завръщат в родината си

СЗО: Над 56 милиона долара са необходими за здравната система в Сирия

Над 56 милиона долара са необходими за най-неотложните нужди в областта на здравеопазването в Сирия. Това обяви Световната здравна организация и предупреди, че стотици хиляди хора са засегнати от продължилия над десетилетие конфликт в страната.  Целта на Световната здравна организация е да работи за облекчаване на хуманитарната криза в арабската..

публикувано на 25.12.24 в 05:31
Десислава Тихолова

Регионалният музей в Русе с изложба за Рождество Христово

Коледа е календарният празник, който отбелязва края на старата и началото на новата година посредством множество ритуали и текстове.  На него е посветена и витрина, която посреща гостите на Историческия музей в Русе, разказва етнологът Десислава Тихолова. Предмети от фонда на Регионалния музей в Русе допълват разказа за трапезата на..

публикувано на 25.12.24 в 05:30
Израелски войници претърсват палестинец на пропускателен пункт на Западния бряг

Осем са загиналите при израелска военна акция на Западния бряг

Осем души, включително две жени, са загинали на окупирания Западен бряг при операция на израелските сили, съобщи палестинското здравно министерство, цитирано от Франс прес. Според базираното в Рамала ведомство седем души са загинали при военната акция в бежанския лагер Тулкарем, а един - в близкия до него лагер Нур Шамс.  От своя страна, израелската..

публикувано на 25.12.24 в 05:29
Потокът от богомолци по Светите места не секва.
Снимка: Магдалена Гигова

Войната в Газа беше основна тема на литургията във Витлеем

Войната в Ивицата Газа и причинените от нея опустошения бяха основната тема на среднощната литургия, отслужена във Витлеем - роден град на Исус Христос, предаде ДПА. Службата е беше ръководена от най-високопоставения представител на Католическата църква в Светите земи - Латинският патриарх на Йерусалим Пиербатиста Пицабала. "Не сте сами", обърна се към..

публикувано на 25.12.24 в 05:17
Ирена Киркова

Още за обичая с даряването на подаръци и за символното им значение

Размяната на подаръци е елемент от традиционното честване на празника. Най-лесно е да кажем, че идва като проявление на западното влияние. Коледуването обаче е било празник, при който символно се е оплождала земята.  Има легенди, които ни връщат още по-назад в миналото и историците още спорят, как е възникнала традицията на Коледа...

публикувано на 25.12.24 в 05:00

Турция ще помогне на Сирия с доставки на електричество

Турция ще помогне на Сирия с доставки на електричество. Турски експерти ще бъдат изпратени "възможно най-скоро" да анализират електрическата и енергийната инфраструктура на Сирия, за да определят нуждите на страната и по какъв начин Турция може да ѝ помогне да компенсира недостига на електричество, съобщи турският енергиен министър Алпарслан..

публикувано на 24.12.24 в 19:04

В Русия осъдиха американски гражданин на 15 г. затвор за шпионаж

Американски гражданин бе осъден в Русия на 15 години затвор за шпионаж, съобщава агенция Ройтерс. До 2021 година, когато бе арестуван, Юджийн Спектор бе председател на борда на компания за лекарства. Първоначално той бе осъден за опит да подкупи служител на министерството на отбраната на Руската федерация. През август миналата година..

публикувано на 24.12.24 в 18:56