Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проучване на БАН за съвременната идентичност на българите

Европейци ли сме като мислене и гордеем ли се, че сме българи?

| Интервю
Снимка: europe.bg

Институтът за етнология и фолклористика към Българската академия на науките представи днес резултатите от национално представително проучване за съвременната идентичност на българите. Доколко сме станали европейци като мислене, с какво се гордеем и гордеем ли се изобщо, че сме българи?

Проектът "Национални и европейски измерения на съвременната идентичност на българите“ е научно изследване върху съвременните национални и европейски предизвикателства пред развитието на идентичността на българските граждани

Въпросите, на които учените от БАН са търсили отговори, са: 

  • Доколко българите са реконструирали представата за себе си и другите в контекста на вече повече от 10-годишното членство на България в Европейския съюз? 
  • Доколко само идентификацията им с Европа е водеща, доминираща или периферна? 
  • По какъв начин различните форми, аспекти и измерения на идентичността на българите (европейска, национална, етническа, религиозна, културна, регионална, локална, социална, гражданска) се преплитат и пресичат? 

За целите на изследването са анкетирани 1 114 души, което според доц. д-р Албена Накова от Института по философия и социология при БАН, означава, че данните са достоверни и представителни. Един от първите резултати, които посочи тя, е, че 31,5 процента се определят като българи

60% от българите се гордеят с историята, близо 45 процента - с националните традиции и обичаи, толкова посочват и културата и изкуството, 17,5% - с това, че могат да работят и пътуват по света свободно като граждани на Европейския съюз. 

Има и едни близо 6 на сто, които с нищо не се гордеят.  

Изследването е част от проект, финансиран от Фонд "Научни изследвания", проведено е в периода 2021-2022 г. от учени от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей и от Института по философия и социология при БАН.  

Репортаж на Светослава Кузманова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест и контрапротест заради казус с родилка в "Майчин дом"

Протест срещу насилието над родилки организират близки на Антония Андонова, която в края на миналата седмица публично обвини лекарка от Майчин дом във физическа и вербална агресия по време на раждането на сина ѝ. Демонстрацията ще се проведе тази вечер пред лечебното заведение. Там ще се състои и контрапротест в защита на обвинената акушер-гинеколожка..

публикувано на 15.07.25 в 07:14
Джузепе Каво Драгоне

Председателят на Военния комитет на НАТО е на посещение у нас

Председателят на Военния комитет на НАТО адмирал Джузепе Каво Драгоне днес ще посети учебен полигон "Ново село". Той е на посещение в България по покана на началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.  На учебен полигон "Ново село" пред адмирал Джузепе Каво Драгоне ще бъде представена дейността на Многонационалната бойна група на НАТО в..

публикувано на 15.07.25 в 07:09
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп: 100% мита за всички с търговски отношения с Русия

Съединените щати ще наложат 100-процентови мита на всички държави, които имат търговски отношения с Русия, ако в рамките на 50 дни не бъде постигнато мирно споразумение за прекратяване на войната в Украйна. Това заяви президентът Доналд Тръмп по време на срещата си в Белия дом с генералния секретар на НАТО - Марк Рюте.  По време на срещата с генералния..

публикувано на 15.07.25 в 07:05

Втори ден от визитата на Румен Радев в Хърватия

Продължава официалната визита на президента Румен Радев в Хърватия. Днес държавният глава ще посети българското военно гробище във Вуковар. Мемориалът остава последен дом за 1027 българи. Тук са погребани тленните останки на стотици български офицери, войници и доброволци, загинали в заключителната фаза на Втората световна война. Паметта им ще бъде..

публикувано на 15.07.25 в 06:52

Правителство на Румъния оцеля при първия вот на недоверие в парламента

Коалиционното правителство на Румъния оцеля днес при първи опит в парламента да му бъде гласувано недоверие само 3 седмици след встъпването му в длъжност. Искането за вота беше внесено от крайнодясната опозиция заради непопулярните увеличения на данъци, които предприе мнозинството от 4 проевропейски партии, които подкрепят кабинета на премиера..

публикувано на 14.07.25 в 22:15

Каталуния направи нова крачка към самостоятелно управление на финансите

Почти 8 години след неуспешния референдум за независимост, Каталуния направи нова крачка към самостоятелно управление на финансите. Властта в Мадрид и каталунското правителство положиха основите на нов модел на финансиране, който ще позволи на автономната област сама да събира данъци. Новата схема беше договорена преди почти година от..

публикувано на 14.07.25 в 21:58
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски предложи Денис Шмигал за нов министър на отбраната на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски предложи настоящият премиер на страната Денис Шмигал да бъде новият министър на отбраната. "Колосалният опит на Денис Шмигал определено ще бъде полезен като министър на отбраната на Украйна - именно в тази област сега са на разположение максималните ресурси на страната, максималните задачи и много..

публикувано на 14.07.25 в 21:44