Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Най-голямото увеличение в бюджета за здраве е за извънболничната помощ"

Михаил Околийски: Управителят на НЗОК беше пожертван

"Роенето на болниците е много голям проблем, който трябва да решим"

| Интервю
Михаил Околийски
Снимка: Мария Филева

Управителят на НЗОК беше пожертван.

Това заяви пред БНР Михаил Околийски, заместник-министър на здравеопазването и председател на Надзорния съвет на НЗОК.  

Управителят на НЗОК Станимир Михайлов и подуправителят проф. Момчил Мавров депозираха оставките си в деловодството на Народното събрание в петък. Оттеглянето на двамата беше поискано по-рано от партиите, които подкрепят правителството. От ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС обявиха, че така изглаждат споровете си около ръководството на Здравната каса. 

"Това няма да се отрази добре на работата на Касата. Управителят, който беше избран - Станимир Михайлов, се оказа един много смислен човек, сериозен. С него работехме много добре в Надзора на НЗОК. Създаден беше бюджетът на Здравната каса, който е много балансиран и за пръв път всички партньори и опозицията казват, че в него има наченки на много добри политики. Сега този човек беше пожертван и ще трябва оттегли. Трудно ми е да разбера логиката защо, ако нещо работи, трябва да бъде спряно или съсипано. Очевидно се търсят варианти за постигане на доверие, което много липсва в политиката. Казват, че ще се върви напред на чисто. Но сега в Касата се приемат много смислени решения".

Михаил Околийски подчерта, че най-голямото увеличение в бюджета за здраве за 2024 г. е за извънболничната помощ - за първичната и за специализираната:

"В профилактичния преглед е предвиден много по-голям пакет от изследвания. Да се предприеме лечение в ранна фаза на заболяванията. Осигурени са средства. Продължават тенденциите за добрата подкрепа на болничното лечение и всеки, който има нужда, ще го получи - включително в отдалечените от областните градове места има внимание върху болничните заведения и за тях ще има специално финансиране. Предвидили сме и биомаркерите при онкологичните лечения, защото до този момент те не се финансираха от НЗОК".

По думите на заместник-министъра на здравеопазването има рисковете за някои от общинските болници:

"Някои от общинските болници функционират само за да може кметът да си запази работата. Те не са от финансова гледна точка защитими. Те се поддържат на изкуствено дишане. Някои от тях трябва да бъдат преобразувани в лечебни заведения за рехабилитация и долекуване".

Михаил Околийски подчерта, че при областните държавни болници е различно, защото те са гръбнакът на здравеопазването и в новата стратегия на Министерството на здравеопазването ще им се гласува голяма роля.

"Роенето на болниците е много голям проблем, който трябва да решим, защото ресурсът от 8,1 млрд. лева е ограничен и не може да бъде разпределен върху още и още лечебни заведения", каза още заместник-министърът на здравеопазването.

"Повечето лекари получават добри заплати и през клиничните пътеки тези заплати са адекватни. Заплащането на медицинските сестри, на лаборантите и санитарите е ниско. Трябва да се намери баланс в заплащането на всички медицински специалисти", заяви той.

Интервюто на Явор Стаматов с Михаил Околийски в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл и да гледате във видеото.


По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50
Милен Керемедчиев

Милен Керемедчиев: Обединяването на Израел и "Хамас" в една заповед на МНС е измиване на ръце

Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им.  Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..

публикувано на 21.11.24 в 18:29