Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студенти правят спешен телефон за киберинциденти

Снимка: Pixabay

Студенти от Пловдивския университет правят спешен телефон за киберинциденти. Причината са зачестили проблеми с фалшиви новини и засилени атаки от хакери. Идеята за спешен телефон, подобен на 112 се родила по време на лекции на Ясен Танев на студентите. Всичко започнало от въпроса "Какво правим, ако бъдем хакнати".  

"Има хора, които, отдалечавайки се от центровете на знания, стават все по-рискови - изложени на заплахи. Големият проблем с киберсигурността е, че има много фалшиви новини. За да се научите кое е киберриск, трябва да може да различавате истинското от фалшивото и да имате доверие на източника. Заради това ние трябва да станем много близо до хората - да сме в техния Viber, в Facebook. Вие получавате реклами за черен петък във Facebook, но не получавате предупреждение, че има фишинг атака или че има атака през социалните мрежи и през куриерските служби", споделя Танев.

Румяна Валджева е студентка по киберсигурност в Пловдивския университет. И работи като застраховател в компания, която предлага киберзастраховки. Затова е наясно с нуждата от информираност за киберинцидените, която да е извън нормалната бдителност на обикновения потребител. Затова Румяна Валджева и нейни състуденти са се заели със създаването на системата. Защото смята, че човешкият фактор при защита от кибератаки е в основите на всичко.

"Най-големият риск е човешкият фактор. Колкото и да сме защитили вашия компютър и да го наблюдаваме 24/7, получавате имейл с линк, кликате на него и всичко се разрушава. Те вече влизат във вашия компютър. Не е без да искате - получавате имейл от "банката" и ви казват: "моля кликнете на този линк, за да потвърдите самоличността си" и т.н. Това вече се е случвало много пъти".

Знанието ще се разпространява през социалните канали, казва Румяна Валджева. В обработката на сигналите ще участва Изкуствен интелект. Ще има и обучения за превенция.

Проектът тепърва ще се развива, каза Ясен Танев:  

"Трябва да има система за бърза реакция и тя да е до вас. В киберсвета, можем да имаме киберизмама или кибератака дори в игрите, които играем. Трябва да можем да сме близо до хората и те трябва да могат да подадат сигнал, който да бъде проверен и, ако е проверен и валиден, да се изпрати към всички останали. Нещо като системата BGАlert, но не с фалшиви стигнали. Ние си го представяме, като стигнем от студентските мрежи. Идеята е когато някой иска да попита, да попита човек, на който вярва, а когато получи новина от някой, на който вярва, да знае, че тя е истинска".

Идеята е приложението да бъде безплатно. В момента около 300 души участват в различните канали, с които работят експертите. Вече получават и по 10-ина съобщения на ден.

Танев припомня, че Националният център по киберсигурност отговаря за кибератаки срещу националната инфраструктура. От началото на годината до края на ноември Министерството на електронното  управление каза, че е имало над 6100 киберинцидента. Нямало е засегната критичната инфраструктура. Но увеличението спрямо 2022-ра е доста – това са с 2000 инцидента повече. Затова и министерството се надява по нов проект да привлече партньори от публичния и частния сектор, както и в академичните среди, за да се обменят данни за киберинцидентите. Предвижда се и създаването на програма за финансова подкрепа, която ще подпомогне малки и средни предприятия в усвояването на най-съвременни решения за киберсигурност. 

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Съветът за сигурност на ООН.

Очаква се Съветът за сигурност на ООН да заседава по искане на Ливан

Днес се очаква 15-членният Съвет за сигурност на ООН да заседава по искане на Ливан относно взривовете на комуникационни устройства в страната. Израел нанесе обширни въздушни удари по Южен Ливан, като заяви, че бойните му самолети са ударили повече от 100 ракетни установки на "Хизбула" и други "терористични обекти", включително склад за оръжия...

публикувано на 20.09.24 в 08:50

Проверяват машините за гласуване

В Министерството на електронното управление ще бъде изтеглени серийните номера на машините за гласуване, които ще бъдат удостоверявани за предстоящите предсрочни парламентарни избори. Проверки ще има дали софтуерът и хардуерът на машините отговарят на изискванията на Изборния кодекс и методиките към него. Проверка ще се прави за сигурността на..

публикувано на 20.09.24 в 08:38

Израел нанесе мащабен удар по цели в Южен Ливан

Израелски военни самолети са нанесли най-мащабния удар по цели в Южен Ливан снощи, предава "Ройтерс". От Белия дом заявиха, че е необходимо спешно дипломатическо решение. 37 са жертвите на експлозиите в Ливан и в съседна Сирия, където бойци на групировката "Хизбулла" загинаха при взривове на пейджъри и преносими радиостанции. Ранените са повече от 3500...

публикувано на 20.09.24 в 08:33
 Ангел Стойков

Ангел Стойков: Несигурната политическа обстановка влияе и на университетите

Върху политиките на ректорите в съответните висши училища влияе и несигурната политическа обстановка, която тресе държавата  от година и половина-две. Това заяви в интервю за БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). Във връзка със завишените такси за обучение той отбеляза, че..

публикувано на 20.09.24 в 08:27

В Троян започва Българският фестивал на сливата

В Троян тази вечер с празнично шествие започва Българският фестивал на сливата. Той ще продължи до 23 септември. Празничното шествие ще тръгне в 18.15 ч. от Малкия пазар, ще премине по централната улица в Троян и ще завърши на площад "Възраждане“ където е официалното откриване на  фестивала. В продължение на четири дни за гостите са предвидени улица на..

публикувано на 20.09.24 в 08:23
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Политическото разделение ще рефлектира като обществено в урните

Агиткаджийството по дребни теми ни е завладяло и тази поляризация ще се излее в урните. Политическото разделение ще рефлектира като обществено, коментира политологът Ивайло Илиев в интервю пред БНР. "Ние няма как да очакваме тези избори да оздравят тези системи, за да имаме доверие като граждани. К ой е основния въпрос, на който с гласа..

публикувано на 20.09.24 в 08:16

Австрия изпрати още полицаи на унгарско-сръбската граница

Австрийското министерство на вътрешните работи снощи изпрати още 30 полицейски служители на унгарско-сръбската граница за подкрепа на унгарците при охраняването на границата, като освен служители бяха изпратени и нови превозни средства и термографични камери, предаде АПА. Разполагането на австрийски полицаи на унгарско-сръбската граница е..

публикувано на 20.09.24 в 08:04