Новата стихосбирка на Маргарита Петкова е „Още бели нощи“. Премиерата ще се състои на 14.12. 23 г. от 18.30 ч., в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Стихове от книгата ще прочете актьорът Мариус Донкин.
Маргарита Петкова е от поетесите, чиито стихове се съпреживяват от всеки докоснал се до словото й. Наричат я феята на любовната лирика. Най-страстната дама в българската поезия, която до болка познава стихията на женската природа. Стихотворенията й са като огледало за всяка жена, в което тя вижда отразения си образ.
Маргарита Петкова не се страхува да бъде искрена в живота и в творчеството си, с убедеността, че любовта е преди всичко отговорност. С обичта към думите и към тези, които допуска до себе си, за да ги нарече свои приятели.
Нощите й са бели, като дните, изпълнени със светлина, в които изрича житейски истини и съкровени тайни.
"Аз просто записвам, аз съм един добър стенограф. Писането на белия стих, свободния стих не е някаква модерност, както си мислят младите хора днес и се пише за това в социалните мрежи. Според мен всичко е ритъм, а не толкова куплетите, ритъм трябва да има, а дали - рима - стихотворението само си го решава.
Аз имам един доста добре овладян класически стих, смея да твърдя, не могат да ме обвинят, че не мога да пиша в рими и затова пиша "модерно", просто така тръгнаха при мен - свободни стихотворения, те започнаха да се изсипват и аз не им слагам юзди, нямам това право, сподели още за БНР Петкова.
По думите на поетесата, в момента, в който пише, тя не мисли нито за читателя, нито за себе си, а тя просто тича след думите, те са си тръгнали така и тя не се бърка в това.
Като всяка поетеса и Петкова се е припознавала в Ахматова, Ахмадулина, Емили Дикинсън. Което не значи, че изобщо мога да се доближа до подгъва на полата на Ахматова..., каза тя още.
"Да мислиш и да чувстваш е най-важното нещо, а светът е такъв какъвто е, нека не се мислим за Богове, и че трябва да го направим по наше подобие, нека всеки "да обработва градината си", пожела на слушателите Маргарита Петкова.
Маргарита Петкова е родена на 21 февруари 1956 г. в София. Завършва българска филология във Великотърновския университет. Първите ѝ публикации са още от ученическа възраст. Първата ѝ книга „Дива къпина“ излиза през 1983 г.
Преводач е от руски на стихове на Марина Цветаева, Анна Ахматова, Андрей Вознесенски и др. Нейни произведения са превеждани на почти всички европейски езици.
Автор на текстовете на над 200 популярни песни, между които „Болката отляво”, „Бермудски триъгълник”, „Чифт обувки”, „Самотен ловец е сърцето”, „Мъчно ми е”, „Мъжът на 60”, „Балкански синдром”, „Отведи ме оттук”, „Не ми пука”, „Иване, Иване”, „Нова годино”, „Бог се роди, Коледо”. Работи предимно с композитора Стефан Димитров и Богдана Карадочева, както и с други известни музикални творци и изпълнители. Автор на либретото на пет мюзъкъла, реализирани от Хачо Бояджиев, Николай Николаев, Боряна Пунчева и Димитър Чернев. Освен поет, е и публицист, външен анализатор на в. „24 часа”, колумнист в сайта Edna.bg, редактор в културния сайт Afish.bg. Превежда от руски и френски.
От 2011 г. до 2020 е член на Управителния съвет на Национален фонд „Култура” при Министерство на културата. Член на СБП от 1988 г. Член на Асоциацията на софийските писатели и председател на департамент „Поезия“. Член на Академия „Славянска прегръдка“.
Носител е на десетки национални и международни награди. Последните са през 2016 - Национален приз „Носители на просвета” и през 2020 - Голямата награда „Евтим Евтимов“ за цялостен принос в българската поезия.
Още по темата в звуковия файл.
Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..
Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..
Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..
Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..
В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
НЗОК да финансира дейности на медицински сестри, акушерки и рехабилитатори в техните самостоятелни практики . За това настояват от Българската..