Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наредбата за конкурси за училищни директори е публикувана в Държавен вестник

Снимка: БГНЕС

Повече практически казуси, намаляване на субективните критерии, повече практически задачи, насочени към придобити знания, видео и аудио записване. Това са част от правилата за конкурсите за директори на държавни и общински институции в предучилищното и училищното образование, утвърдени с Наредба 16, която днес е обнародвана в "Държавен вестник", съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).  

До промените се стигна, след като МОН се съобрази с решението на Върховния административен съд и отмени участието на свой представител в комисиите по избор в държавните и общинските училища. Съгласно разпоредбите на Закона за училищното и предучилищно образование в тях ще се включват общо трима представители на Регионалните управления на образованието (РУО), определени от началника на съответното РУО. Без промяна са останалите членове - представител на съответната общинска администрация, както и представител на обществения съвет в училището. 

В резултат на общественото обсъждане на нормативния документ и приоритетите на МОН се вземат конкретни мерки за ограничаване на субективните критерии при избор на директорите. Както до сега конкурсите ще са в два етапа - писмен и устно събеседване. Кандидатите, получили минимум 30 точки на теста, ще бъдат допускани до втората част. В нея ще се засили практическият елемент, като кандидатите ще трябва да решават казуси, които са пряко свързани с работата и отговорностите на ръководителите в училищното и предучилищното образование. В тях ще се изисква да се демонстрира не просто познаване на нормативната уредба, но и прилагането на професионалните компетентности, определени в Наредба 15 в практиката. 

За да се ограничи субективният елемент, казусите ще бъдат предоставяни от МОН и ще бъдат генерирани в деня на съответния конкурс. Както и до сега, кандидатите ще трябва да развият концепцията си и да отговарят на допълнителни въпроси, поставени от членовете на комисията по провеждане на конкурса, но те ще са ограничени само до съдържанието на съответния казус, по който е работил кандидатът и който ще бъде съобразен със спецификата на съответната образователна институция. 

От МОН припомнят, че досега решаването на казусите бе част от писмения тест. Сега те се преместват към устната част с мотива, че по този начин могат да се анализират и проследят разсъжденията на кандидата по поставения казус, което ще спомогне за по-прецизно и справедливо оценяване по зададените критерии. 

При провеждане на двата етапа на конкурса се осигуряват аудиовидео наблюдение и аудиовидео запис, като мярка в защита на дейности от обществен интерес, свързани с превенция и обективно организиране на изпита.

Целта на измененията в наредбата е да се гарантират условия за законосъобразно провеждане на конкурсите за директори на държавните и общинските институции. След изтичане на законовия тридневен срок за влизане в сила на промените в Наредбата ще се пристъпи към поетапно обявяване на конкурси за директори на държавни и общински училища, информират от МОН.


По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Здравното министерство иска промени в правилника за дейността на кръвните центрове

Министерството на здравеопазването иска промени в правилника за дейността на кръвните центрове. Измененията, според министерството, са необходими, за да се намали бракуването на кръв, която трудно се набавя. С промените се дава право на кръвните центрове да приемат върнати от областните многопрофилни болници неизползвани, но преработени кръв и..

публикувано на 16.11.24 в 11:14

И в Румъния има село на Дядо Коледа

 "Дядо Коледа се премести в Румъния". Под това заглавие местните медии разказват за селото на белобрадия старец, което е досущ като това в Лапландия. То отваря врати за първи път през 2021 г., а зад създаването му стои млад предприемач, воден от стремежа да предложи вълшебна, но значително по-евтина алтернатива на Лапландия. Селото на Дядо..

публикувано на 16.11.24 в 11:06

Нейсан Рафати: Иран ще е предизвикателство за администрацията на Тръмп

„Не искам да наказвам Иран, но те не бива да имат ядрени оръжия“, сподели Доналд Тръмп по време на предизборната си кампания. Иран пострада най-много от политиката му в Близкия изток допреди 4 години.  Днес израелският премиер Нетаняху разчита на Тръмп да му помогне да се разправи с всички заплахи за Израел в региона, включително Иран. Техеран..

публикувано на 16.11.24 в 11:00

Опасно време в Гърция - сняг и обилни дъждове доведе бурята "Александър"

Извънреден бюлетин за опасно време е издаден от метеоролозите в Гърция. Има опасност от наводнения в голяма част от страната. Пътната полиция съветва да не се пътува до утре. Силни морски бури в Егейско море, сняг по високите части на страната и обилни дъждове е характеристиката на бурята "Александър", която навлезе в Гърция. Днес е..

публикувано на 16.11.24 в 10:50

Какво предстои в Германия, след като управляващата коалиция се разпадна?

Следващият канцлер в Берлин трябва да обясни на германците, че е необходимо да харчат много повече пари за отбрана, да възстанови отношенията с Франция, да си върне контрола над миграцията, да осигури достатъчно и на достъпни цени енергийни ресурси - и всичко това в един нов свят, в който авторитарните режими се множат, а либералната демокрация е в..

публикувано на 16.11.24 в 10:50

Съветът на ЕС и ЕП постигнаха споразумение по бюджета на Съюза за 2025 г.

Съветът на ЕС и Европейският парламент постигнаха споразумение по бюджета на Европейския съюз за следващата година. Той е строго фокусиран върху приоритетите на основните политики на Общността и е съобразен със сложния в момента геополитически контекст, изтъкват от двете страни. Общата сума за ангажиментите е над 193 млрд. евро, а за..

публикувано на 16.11.24 в 10:42

За злоядите деца и за несгодите на техните родители

Ще ви разкажем за злоядите деца и неволите на техните родители . Съвременните психолози ги наричат деца, придирчиви към храна. " Зеленчуци, който не яде , той голям не ще да порасте, не ще има розови страни, всеки ще го победи" - към това любимо стихче от още по-любимата и неостаряваща детска песничка можем да погледнем през един също..

публикувано на 16.11.24 в 10:30